Żebrowska karmi piersią na okładce
screen/Instagram
Aktualności

Aleksandra Żebrowska karmi piersią na okładce pisma. „Myślałam, że trudy macierzyństwa sprowadzają się głównie do karmienia piersią i przewijania noworodka”

Aleksandra Żebrowska znana jest internautom z tego, że bez upiększających filtrów pokazuje macierzyństwo, czym dodaje otuchy wielu mamom. Bo życie z małymi dziećmi w domu to coś więcej niż rozczulające fotki słodkich bobasów.

W najnowszych „Wysokich Obcasach” Aleksandra Żebrowska udziela obszernego wywiadu dotyczącego macierzyństwa. Zapowiada go świetne zdjęcie na okładce pisma, na którym widać Żebrowską karmiącą ponad roczne dziecko piersią. „Karmię Felka od ponad roku. Planowałam krócej, ale jakoś nam to odstawianie nie wychodzi, mimo że marzę, by wreszcie się wyspać” – mówi młoda mama.

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

To nie manifest, to życie

Jak zapewnia influencerka, to zdjęcie to żadna deklaracja. To jeden z elementów, z jakich składa się jej obecne życie, które kręci się głównie wokół macierzyństwa. Podobne zdjęcia – pokazujące życie matki małych dzieci – można znaleźć na jej profilu na Instagramie. Są to zdjęcia z życia wzięte, nieupiększane, nierobione wyłącznie w idealnych momentach. „Wiem, że mniej pozowane klatki pomagają innym kobietom, które przechodzą przez ten sam etap macierzyństwa co ja. Wiem, że kiedy nie czujemy się w tym osamotnione, to jest nam trochę lżej” – mówi Żebrowska.

Szerokich echem odbiło się jej zdjęcie, na którym pokazała przemoczony pokarmem top oraz fotkę, na której dziecko silnie pociąga ją za pierś. Wiele kobiet mogło się z nimi utożsamić i przekonać, że takie rzeczy zdarzają się każdej mamie.

okładka z Olą Żebrowską
screen/Instagram

Same to sobie robimy!

Bardzo ciekawy fragment wywiadu dotyczy tego, jak kobiety się traktują nawzajem i tego, że w Polsce sportem narodowym zaczyna być wyzwalanie u innych poczucia winy. Aleksandra Żebrowska mówi o tym tak: „My, kobiety, często obwiniamy się nawzajem. Nie spotkałam mężczyzny, który by dopytywał, dlaczego kobieta urodziła przez cesarkę albo jak długo karmiła piersią, i w jakiś oceniający sposób to komentował czy "radził", że „szkoda, bo lepiej byłoby dla dziecka i dla matki, gdyby Jaś urodził się siłami natury”. Natomiast spotkałam się z wieloma kobietami, które, niestety, tak robią. To powoduje – oprócz zupełnie niepotrzebnego napięcia między kobietami – że zaczynamy strasznie w siebie wątpić”.

Dalej influencerka przyznała, że sama wielokrotnie w siebie wątpiła. Potrafiła mieć do siebie pretensje, że nie pracuje, gdy siedziała w domu z dziećmi, a gdy z niego wychodziła, winiła się o to, że nie spędza tego czasu z dziećmi. Przyznała też, że macierzyńskie wątpliwości i pytania nie mają końca i że jedyną metodą na nie jest powiedzenie sobie „Wyluzuj, jesteś wystarczająco dobrą mamą dla swoich dzieci”.

Mityczne macierzyństwo

Gdy dziennikarka zapytała Aleksandrę Żebrowską o to, który z mitów na temat rodzicielstwa uważa za szkodliwy, odpowiedziała: „Że rodzicielstwo jest jedyną słuszną drogą dla każdego. Wmawianie ludziom, że powinni zostać rodzicami, bo to ich uszczęśliwi, mimo że tego nie czują, jest krzywdzące”. To ważny głos, bo nie każda kobieta musi się spełniać poprzez macierzyństwo, nie każda musi chcieć być matką. Sama influencerka mówi o sobie: „Bardzo lubię być mamą, nadal się tego uczę”.

Aleksandra Żebrowska jest mamą trzech synów. Jak sama przyznaje, wychowywanie ich jest dla niej wyzwaniem, bo sama ma 6 sióstr i tylko jednego brata. „W naszym domu były prawie same dziewczynki, nigdy wcześniej nie zwracałam uwagi na to, jak dorastają chłopcy i z czym się mierzą. A często są wychowywani na "twardych". Starsze pokolenie w jeszcze większym stopniu utożsamia męstwo z byciem silnym. Warto o tym mówić, dawać nie tylko chłopcom, ale też mężczyznom poczucie, że są tak samo męscy i silni, kiedy są wrażliwi. Powtarzamy to w kółko – przytulanie, płakanie nie są tylko dla dziewczyn”.

Przeczytaj też:

mama, niemowlę, podnoszenie niemowlaka, noszenie dziecka
Pielęgnacja
Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie
Nie wiesz, jak podnosić niemowlę, żeby nie zrobić mu krzywdy? Prawidłowe podnoszenie dziecka nie jest trudne, jeśli pamięta się o zapewnieniu dziecku poczucia bezpieczeństwa i kontrolowaniu położenia jego główki. Sprawdź, jak stosować te zasady w praktyce, aby prawidłowo podnosić, trzymać i odkładać niemowlę.

Prawidłowe podnoszenie i trzymanie niemowlaka zapewnia poczucie bezpieczeństwa i sprzyja prawidłowemu rozwojowi. Im młodsze dziecko, tym ważniejsze, by jego główka podczas brania malucha na ręce znajdowała się na przedłużeniu kręgosłupa – nie może odginać się w żadną ze stron. Podnoszenie niemowlęcia powinno odbywać się w spokojnej atmosferze. Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów. Warto za to spokojnie mówić do dziecka. Sam ruch unoszenia, a później opuszczania nie może być zbyt szybki – to wzbudza w dziecku niepokój. Spis treści: Jak prawidłowo podnosić niemowlę? – 2 techniki Podnoszenie niemowlaka pod pachy Jak nie podnosić niemowlaka? Jak odkładać dziecko? Jak prawidłowo podnosić niemowlę? To, czego trzeba szczególnie pilnować podczas podnoszenia niemowlęcia, to ustawienie głowy. Główka niemowlaka powinna być trzymana prosto w stosunku do tułowia – nie może być przygięta do klatki poiersiowej, odgięta w stronę karku lub zgięta na bok. Kończyny dziecka nie mogą bezwładnie zwisać, co jest szczególnie ważne dla stawów biodrowych. Podnosząc niemowlę, najlepiej zastosować dwie techniki: 1. Podnoszenie niemowlęcia bokiem Ułóż delikatnie dziecko na boku, tak by zaokrąglić jego plecki i przyciągnąć uda lekko w kierunku klatki piersiowej, główka nie może pozostać odgięta do tyłu. Wsuń jedną rękę pod dziecko – zaczynaj od główki i wsuń ją aż pod bioderka. Palcami wsuniętej ręki obejmij dolne udo dziecka. Główka niemowlęcia powinna znaleźć się w zgięciu łokcia. Unieś dziecko, podtrzymując je od przodu drugą ręką. 2. Ponoszenie niemowlęcia plecami do dołu Gdy noworodek leży na plecach, delikatnie wsuń oba przedramiona pod ciało dziecka tak, aby...

Szybki poród na trawniku
Adobe Stock/Youtube
Aktualności
Urodziła na trawniku przed domem, wszystko nagrał monitoring
Gdy poczuła skurcze, było już zbyt późno, by jechać do szpitala. Nie spodziewała się, że sprawy potoczą się niczym w kinowym hicie.

Choć porody w filmach często wyglądają na nagłe i nieoczekiwane, położne i lekarze często powtarzają, że maluszek może przyjść na świat nawet kilka czy kilkanaście godzin od pojawienia się skurczów. Gdy kobieta poczuje, że rodzi, zazwyczaj może na spokojnie pojechać do szpitala, dopiero gdy skurcze są częste i regularne. Emily i Michael Johnson z Vacaville w Kalifornii mieli już za sobą jeden poród i wiedzieli, że mają czas. Zdecydowanie nie spodziewali się, że to będzie jeden z tych rzadkich przypadków porodu niczym z hitu kinowego.  Ekspresowy poród Tydzień przed wyznaczonym przez lekarza terminem Emily poczuła skurcze. Zadzwoniła po mamę, by ta zajęła się 3-letnim wnukiem. Mąż miał zawieźć ją na porodówkę. Kobieta nie miała nawet siły, by iść, więc mąż próbował ją zanieść do samochodu. Jednak poród zaczął postępować tak szybko, że Emily nie była w stanie wsiąść do auta. Gdy Michael zdał sobie sprawę, że nigdzie nie pojadą, a jego żona urodzi przed domem, wezwał pogotowie i pobiegł po ręczniki. Ponieważ kobieta krzyczała, zbiegli się sąsiedzi, którzy postanowili pomóc w tak nietypowej sytuacji. W międzyczasie na miejsce dotarła matka ciężarnej. Gdy przyjechali ratownicy, kobieta krzyczała, że widać już główkę.  „Po prostu położyłam się na trawie i wzięłam przyjemny głęboki oddech” – wyznała potem Emily. „Nigdy więcej nie chcę musieć tego robić” – dodała. Nie planowała w pełni naturalnego porodu bez znieczulenia i zdecydowanie nie chciała urodzić na trawniku. Mimo nietypowych okoliczności poród odbył się bez komplikacji, a dziecko urodziło się zdrowe. Ze względu na ból i tempo postępowania akcji porodowej Emily niewiele pamięta, ale wie, że to mąż przeciął pępowinę. Gdyby jednak chciała sobie przypomnieć, nic straconego! Okazało się, że cały poród zarejestrowały...

Agnieszka Hyży zaszczepiła córkę
Instagram
Aktualności
Agnieszka Hyży zaszczepiła 8-letnią córkę na COVID-19. Dostaje obraźliwe wiadomości!
Agnieszka Hyży postanowiła nie czekać i zaszczepić córkę na COVID-19 w pierwszym możliwym terminie. Nie wszyscy fani rozumieją jej decyzję. Teraz gwiazda mierzy się z obrzydliwym hejtem.

Agnieszka Hyży wykazała się odpowiedzialnością i już zaszczepiła córkę przeciw COVID-19. Tymczasem w sieci wrze – niektórzy internauci zarzucają jej nawet, że nie kocha swojego dziecka! Agnieszka Hyży zaszczepiła córkę: „Chcemy czuć się bezpiecznie” Gwiazda niedawno urodziła małego Leona, ale jest też mamą 8-letniej dziewczynki z poprzedniego związku. Bez wahania postanowiła zadbać o zdrowie oraz bezpieczeństwo swojej rodziny i zabrała córkę do przychodni już pierwszego dnia, w którym zaczęto szczepić na koronawirusa dzieci w wieku 5-11 lat. „Jako jedni z pierwszych, w towarzystwie sporej gromady rodziców z dziećmi zrobiliśmy to dla siebie, zdrowia i poczucia odpowiedzialności społecznej. Chcemy chodzić do szkoły, spotykać się z bliskimi, korzystać z rozrywek i czuć się bezpiecznie. (...) COVID-19 atakuje coraz młodszych, a zakażone dzieci nie zawsze przechodzą zakażenie w sposób łagodny lub bezobjawowy. Oddziały pediatryczne przepełnione. Pan w przebraniu pandy rejestruje dzieci. Nie ma się czego bać” – uspokajała na Instagramie. Niedługo po ujawnieniu informacji o szczepieniu córki Agnieszka Hyży zaczęła dostawać wiadomości pełne agresji i niezrozumienia.  „Miałam cię za mądrą babkę. Mam nadzieję, że twoje dzieci nie odczują tego zdrowotnie” – ubolewali niektórzy fani. „Porażka, nie mogę na to patrzeć” – to jedne z łagodniejszych komentarzy. Gwiazda przyznała, że spotyka się też z zarzutami, jakoby nie kochała córki, a niektórzy piszą jej o ryzyku śmierci dzieci po szczepionce. „Świadomie napisałam odnośnie szczepienia córki, spodziewając się wiadomości i hejtu. Dziękuję za ogrom wiadomości, w których popieracie szczepienia, widzicie w nich szansę na poradzenie sobie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj