mama, dziecko, La Roche-Posay
materiały prasowe
Aktualności

Zgłoś się do programu „Rodziny LIPIKAR” marki La Roche-Posay

Możesz być jedną z 50 wybranych rodzin (jeśli co najmniej jedno z twoich dzieci choruje na atopowe zapalenie skóry), która zostanie objęta specjalnym programem. Jego celem jest poprawa jakości życia dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry i ich rodzin. Marka La Roche-Posay równocześnie uruchamia portal o atopii!

Jak zgłosić się do programu "Rodziny LIPIKAR" ?

Termin rekrutacji: od 1 października do 10 listopada 2014 r.
Sposób składania zgłoszeń: Zgłoszenia będą przyjmowane tylko poprzez interaktywną stronę dostępną pod adresem www.infoatopia.pl, która będzie gromadziła społeczność internetową rodzin dotkniętych problemem.
Warunki: Do programu może zgłosić się rodzina, w której co najmniej jedno dziecko choruje na AZS i która spełni określone wymogiem regulaminu warunki.

 

Jak będzie przebiegał program "Rodziny LIPIKAR" ?

Na podstawie wypełnionych ankiet zostanie wybranych 50 rodzin, które otrzymają od marki gamę produktów do pielęgnacji suchej skóry, ze skłonnością do skóry atopowej LIPIKAR na cały rok. Każda z tych rodzin będzie miała możliwość konsultacji on-line z dermatologiem.

 

 

Nowy portal o atopii

www.infoatopia.pl – to interaktywna strona internetowa, dostępna dla wszystkich. Znajdziesz tu kompleksowe informacje o atopii. Jej celem jest pomoc dzieciom i ich rodzinom, by lepiej zrozumieć tę chorobę skóry i poprawić stan ich zdrowia. Rodzice będą mieli możliwość wymiany doświadczeń, rozmów z innymi pacjentami, wymiany wiedzy, aby lepiej radzić sobie z chorobą. Ponadto poprzez stronę rodziny będą miały  możliwość bezpośredniego kontaktu on-line z ekspertem marki (dermatologiem i dermokonsultantką).

Szczegółowe informacje na temat programu i regulamin znajdziesz na stronie www.infoatopia.pl.

 

 

Atopowe zapalenie skóry – skala problemu?

Czy wiesz, że atopowe zapalenie skóry to powszechna i coraz częściej występująca choroba alergiczna skóry?
Oto alarmujące statystyki dotyczące atopii:

 

 • 50 milionów Europejczyków cierpi na atopowe zapalenie skóry*
 • w ciągu 50 lat przypadki jej występowania w krajach wysoko rozwiniętych zwiększyły się dwukrotnie*
 • cierpi na nią 20% dzieci*
 • 85% diagnozowanych przypadków dotyczy dzieci poniżej 5 r.ż.**
 • u 70% pacjentów choroba ta występowała u kogoś z rodziny
 • atopia jest drugim w kolejności powodem konsultacji u dermatologa***

CHU Claude Huriez, Francja, 2002. ** E. Mahé, Francja, 2005. *** Dermatology follow-up barometer 2008, Fr-Ger-It-Sp.

 

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Przepuszczalność bariery naskórkowej u osób z atopią charakteryzująca się nadmierną reaktywnością i zaburzonym układem odpornościowym. Brak skutecznej bariery umożliwia alergenom wnikanie w skórę, co wywołuje reakcje alergiczne. W wyniku czego skóra staje się bardzo sucha i łuszczy się.  Nasilają się stany zapalne i swędzenie. Pacjenci z atopią drapią bolącą skórę, co pogarsza jej stan. Dlatego właśnie mówi się o błędnym kole atopii.

 

 

Czynniki determinujące atopie

Za atopie odpowiadają czynniki środowiskowe oraz predyspozycje genetyczne. Atopowe zmiany skóry objawiają się na ciele nadmierną reakcja obronną wobec niektórych alergennych składników środowiska (zanieczyszczenie środowiska, roztocza, zwierzęta itp.) lub diety.
Inne czynniki potęgujące reakcje to:

 

 • wahania temperatury,
 • poziom nawilżenia, 
 • intensywne emocje bądź stres.

Życie z atopią

 • 58% dzieci z atopią każdej nocy cierpi z powodu zaburzeń snu*:

Dzieci mają również problemy z koncentracją w szkole - 50% rodziców wierzy, że w wyniku tego ich dzieci mają gorsze wyniki w nauce**. Potwierdza to wielu dermatologów, którzy zauważyli, ze młodzi pacjenci gorzej radzą sobie w szkole, a także maja problemy psychologiczne takie jak jąkanie się czy stres z powodu dokuczania w szkole.

 • 85% rodziców uważa, że atopia dziecka negatywnie wpływa na ich stan emocjonalny***

Rodzice odnoszą wrażenie, że nie są w stanie nic zrobić, aby zapanować nad fizycznym i psychicznym cierpieniem dziecka. Poczucie bezradności i wyczerpania odbija się na ich życiu zawodowym, jak i na relacjach partnerskich, co oddziałuje na ich dobre samopoczucie.

 • 31% rodzin dotkniętych atopią zmienia swoje codzienne życie**

Rodzice skupiają swoja uwagę przede wszystkim na dziecku z atopią, co niejednokrotnie odbywa się ze szkoda dla rodzeństwa. Wybór miejsca wyjazdu na wakacje, pożywienia czy zwierzęcia domowego, stają się dla rodziny problematyczne i całkowicie uzależnione od choroby.

*Badanie kliniczne La Roche-Posay, 209 dzieci w wieku od 2-16 lat (średnia wieku: 8) z łagodnym i umiarkowanym atopowym zapaleniem skóry.
** DeCLiQ Survey - 2008.
***Badanie kliniczne La Roche-Posay przeprowadzone w 8 ośrodkach (Francja, Włochy, Belgia, Niemcy, Argentyna). 191 pacjentów w wieku od 3 do 22 lat cierpiących na atopowe zapalenie skóry przez średnio 5 lat.

Szkoły atopii La Roche-Posay

Marka La Roche-Posay od wielu lat pomaga dzieciom z AZS i ich rodzinom, nie tylko poprzez dostępną w aptekach gamę produktów LIPIKAR, ale również poprzez wiele ciekawych inicjatyw. Marka ma nadzieję przyczynić się do lepszego zrozumienia choroby i leczenia poprzez wspieranie tworzenia struktur edukacyjnych, takich jak Szkoły Atopii (obecnie 80 szkół w 23 krajach) lub szkoły nakładania maści, które cieszą się powodzeniem wśród dorosłych i dzieci. W szkołach atopii pielęgniarki, psychologowie i lekarze pomagają młodym pacjentom oraz ich rodzicom pogodzić się z ich stanem i lepiej radzić sobie z nim na co dzień. Uczestnicy warsztatów uczą się nie tylko podstawowych kroków terapeutycznych. Podczas warsztatów z aplikacji kremu poznają techniki skutecznego nakładania produktu. Poznają także z kluczowe sposoby ograniczania wpływu czynników środowiskowych, mogących wywoływać nasilenie objawów.

Rewolucja w leczeniu azs? Opowiada dr Sophie Seite, biochemik i biolog molekularny (film)

dziecko z AZS
Fotolia
Zdrowie
Z atopią można walczyć – mówi mama dwuletniego Kuby chorego na AZS
Atopowe zapalenie skóry to choroba, którą bardzo trudno się leczy. Ale można ją nieco okiełznać. Wygoić atopowe zmiany, chociaż na krótko. Powstrzymać swędzenie skóry. Przez parę tygodni – albo miesięcy – poczuć ulgę. Dowód? Posłuchaj historii małego Kubusia.

2-letni Kubuś chory na AZS ( atopowe zapalenie skóry ) nigdy w życiu nie był umyty zwykłym niemowlęcym mydełkiem. Choć przeznaczone dla niemowląt, mogłoby podrażnić jego nadwrażliwą skórę.   – Do jego pielęgnacji zawsze stosowaliśmy specjalne, hipoalergiczne, bardzo delikatne kosmetyki. Ale i one rzadko pomagały: Kuba przez pierwsze lata życia wyglądał jak dziecko wyjęte z wrzątku: czerwony, z łuszczącą się skórą, ranami na całym ciele – mówi Agnieszka, jego mama.  AZS to choroba całej rodziny W 7. tygodniu życia Kuba miał już za sobą  pierwszą wizytę u alergologa i wstępną diagnozę: atopowe zapalenie skóry.   Nic strasznego? To zależy od stopnia natężenia choroby. Rodzice Kuby już wkrótce mieli się przekonać, że AZS to bardzo ciężka to choroba, na którą choruje nie tylko dziecko, ale cała rodzina. – Kiedy planujemy wakacje, najpierw myślimy o spakowaniu emolientów, czyli kosmetyków nawilżających i zmiękczających skórę. Jako, że Kubuś nie może jeść potencjalnie uczulających rzeczy, my tez ich nie jemy, przynajmniej na jego oczach. Od dwóch lat nie śpimy: ani ja, ani mój mąż – mówi mama chłopca. Bo noce są najgorsze.  Wieczorem Kuba zasypia po godzinie płaczu i drapania się, potem śpi od 40 min. do najwyżej 3 godz., budzi się, znowu godzinę walczy ze świądem, zasypia na godzinę, budzi się, drapie, kołysze w łóżeczku, płacze, zasypia, budzi i tak noc w noc od dwóch lat. Rano wstaje niewyspany i rozdrażniony, a zmęczenie i stres nasilają swędzenie. Klasyczne błędne koło. ”Ma wysypkę? Pewnie coś zjadłaś” – Na początku byliśmy przekonani, że wystarczy przestrzegać diety (karmiłam Kubę piersią), a objawy atopii wcześniej czy później znikną. Wbrew pozorom to nie jest takie proste – tłumaczy Agnieszka.   Uczulenie na jedzenie to tylko...

Halo Atopia, atopowe zapalenie skóry, atopia, azs
materiały prasowe
Patronaty
Atopowe zapalenie skóry a psychika dziecka
13 listopada 2012 odbędzie się w Warszawie otwarta konferencja dla rodziców dzieci chorych na Atopowe Zapalenie Skóry.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą, nawracającą chorobą zapalną skóry, w 80% przypadków powiązaną z alergią . Jego objawami są suchy, łuszczący się naskórek, zaczerwienienie i obrzęk, świąd oraz pieczenie skóry. Całkowite wyleczenie tej niezakaźnej choroby jest na razie niemożliwe – chory odczuwa jej skutki przez całe życie, nie jest też ostatecznie rozpoznana przyczyna tej choroby. Choroba rozwija się najczęściej w wieku niemowlęcym . Ponad 60% przypadków jest diagnozowanych w 1. roku życia. U większości pacjentów symptomy choroby samoistnie zanikają jeszcze w dzieciństwie lub najpóźniej pod koniec okresu dojrzewania, niemniej jednak coraz częściej obserwuje się poważne reemisje choroby w wieku dojrzałym około 35. roku życia i później. Życie z chorą skórą jest trudne z powodu promowanego przez mass-media ideału urody i podkreślanego na każdym kroku znaczenia „pierwszego wrażenia" oraz obawy przed zarażeniem się ze strony otoczenia. Choć AZS, jak większością chorób skóry, nie można się zarazić. Największym problemem w AZS jest bardzo intensywny świąd , prowadzący do drapania, którego nie sposób powstrzymać. U dzieci chorych na AZS częściej stwierdza się zaburzenia emocjonalne i zaburzenia zachowania w porównaniu z dziećmi zdrowymi. Ciągłe zmaganie się z przewlekłą chorobą skóry utrudnia codzienne funkcjonowanie, wpływa na relacje z rówieśnikami i może odgrywać poważną rolę w rozwoju psychologicznym dziecka. Ponadto, uporczywy świąd, nasilający się w nocy, powoduje poważne problemy dziecka ze snem. Nocne ataki swędzenia i drapania u dzieci zakłócają również sen ich rodziców i prowadzą do przemęczenia i spadku ich efektywności w pracy. Nieefektywność wysiłków zmierzających do poprawy stanu zdrowia dziecka powoduje u rodziców napięcia psychiczne, poczucie winy, frustrację, niechęć oraz bezradność, w...

Niemowlę
Fotolia
Zdrowie
Przełomowe odkrycie: jedną z przyczyn AZS mogą być bakterie!
Atopowe zapalenie skóry to nie tylko alergia, ale też bakterie, szczeliny w naskórku i brak w nim specyficznego białka - filagryny. Odkrywanie nowych przyczyn AZS powoduje, że można tę chorobę leczyć inaczej, niż to się wydawało - mówi dr hab. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło, dermatolog.

Dane są alarmujące: co piąte dziecko ma atopowe zapalenie skóry . Choroba dotyczy głównie najmłodszych – 85 proc. ma mniej niż pięć lat. O AZS narosło wiele mitów, próbujemy je wyjaśniać. Jakie są przyczyny AZS, jak je leczyć wyjaśnia dr hab. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło , dermatolog. Czy zmiany skórne u niemowlęcia oznaczają AZS? Nie zawsze. Po to, by zdiagnozować atopowe zapalenie skóry, muszą być spełnione trzy z czterech cech. Pierwsza to świąd skóry , druga – nawrotowy i przewlekły przebieg choroby , trzecia – cechy atopii w rodzinie (mama, tata, wujek, ciocia, rodzeństwo – ktoś chorujący np. na astmę alergiczną , alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek). Czwarta cecha to określony wygląd i lokalizacja zmian . U niemowląt najczęściej występują one na policzkach (wyglądają wtedy jak lakierowane), rękach i nogach oraz na skórze głowy. U starszego dziecka problemy najczęściej widać w zgięciach łokci, kolan, na szyi, choć możliwe jest zajęcie prawie całej skóry (to tzw. erytrodermia). Najbardziej przykrym objawem jest świąd . Dziecko jest wtedy niespokojne, źle sypia, drapie się, co podrażnia zmiany skórne i nasila objawy. Pojawiają się nadżerki, czasem z nadkażeniem, co powoduje ból.   Czy przyczyną AZS jest alergia? Nie zawsze. Przyczyn AZS jest wiele. Dziecko rzeczywiście może reagować alergią na pewne czynniki, np. niektóre pokarmy, roztocza kurzu domowego , pleśnie. Ale mogą też występować reakcje, które nazywamy pseudoalergicznymi (dlatego w przypadku AZS często testy nie potwierdzają alergii). Inny powód to zbyt mała ilość naturalnego czynnika nawilżającego w skórze. Jest to spowodowane brakiem w naskórku specyficznego białka – filagryny . Gdy czynnika nawilżającego jest za mało, woda ucieka z naskórka, a jednocześnie tworzą się w nim szczeliny, przez które mogą przenikać w głąb...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj