spacer z noworodkiem zimą
Piotr Ratajski
Aktualności

Spacer z noworodkiem zimą: o czym należy pamiętać?

Spacer z noworodkiem w zimie to dla rodziców większe wyzwanie niż spacer latem. Są sytuacje, w których lepiej z niego zrezygnować i zostać w domu. Podpowiadamy, kiedy można wyjść z niemowlakiem na zimowy spacer, jak długo powinien on trwać i jak ubrać dziecko, by nie zmarzło.

Wychodzić zimą na spacery z noworodkiem czy może lepiej zostać z nim w domu? Werandować czy dać sobie z tym spokój i wyjść na dwór „z marszu”? Smarować dziecku buzię kremem, gdy nie ma mrozu? Wychodzić, gdy ma katar albo kaszle? O odpowiedzi na te najczęściej zadawane przez rodziców dzieci urodzonych zimą pytania poprosiliśmy dr n. med. Małgorzatę Czyżewską, pediatrę-neonatologa.

Kiedy iść na spacer z niemowlakiem w zimie?

Dzieci, które przyszły na świat zimą, nie powinny tkwić w domu aż do wiosny – trzymanie pod kloszem wcale nie wyjdzie im na zdrowie. Dzięki spacerom organizm hartuje się i przyzwyczaja do niższych temperatur. Kiedyś zalecało się, by poczekać z pierwszym spacerem 3-4 tygodnie, a z domu wyjść dopiero po werandowaniu. Jeśli jednak dziecko jest zdrowe i urodziło się w terminie, możesz z nim wyjść już kilka dni po porodzie, wszakże pierwszy spacer zaliczyliście, wychodząc ze szpitala.

Spacer z noworodkiem zimą: jak długo spacerować?

Pierwszy spacer powinien trwać ok.15-20 minut, a każdy kolejny może być dłuższy. Na pierwszy spacer lepiej wyjść w ładny, bezwietrzny dzień, koło południa, gdy jest najcieplej i najjaśniej. Jedni pediatrzy uważają, że lepiej zostać w domu, gdy temperatura spada poniżej zera, inni, że dopiero wówczas, gdy na dworze jest 5 czy nawet 10 stopni poniżej zera. Najlepiej po prostu wyjrzeć przez okno i zachować zdrowy rozsądek. Jeśli jest ładnie, nie ma wiatru i świeci słońce, mrozu nie odczuwa się tak bardzo jak wówczas, gdy pada lodowaty deszcz i wieje wiatr.

Jak ubrać noworodka na pierwszy spacer zimą?

Noworodkowi nie może być ani za zimno, ani za gorąco. Wbrew pozorom to nie z przechłodzenia, ale z przegrzania najczęściej dziecko się przeziębia. To, jak ubrać noworodka zimą, zależy od pogody: najlepiej, jeśli dziecko ma na sobie o jedną warstwę ubranek więcej niż ty. Pamiętaj, by na główkę maleństwa założyć ciepłą czapkę (koniecznie powinna dobrze zakrywać uszy), na rączki rękawiczki.

Dzieci często nie lubią ubierania i płaczą, gdy mama zakłada im kolejne warstwy. Jakie ubranie dla noworodka wybrać na zimę? Koniecznie wybierz jednoczęściowy kombinezon, który da się rozpiąć tak, by jak najłatwiej ubrać dziecko (nie tylko do kroku, ale i całą jedną nogawkę).

Nie zapomnij o kremie! Cienką i delikatną skórę niemowlęcia trzeba zabezpieczać nie tylko przed mrozem, ale także przed „zwykłym” chłodem, podmuchami wiatru i wilgocią. Smaruj buzię dziecka kwadrans przed wyjściem, żeby kosmetyk mógł się wchłonąć.

Gdzie iść na zimowy spacer z niemowlakiem?

Na spacer z noworodkiem wybierz park, las albo spokojne uliczki. Zrezygnuj z chodzenia przy ruchliwych ulicach. Staraj się nie planować zakupów na czas spaceru. Chodzenie z malcem od sklepu do sklepu nie ma sensu, bo gwałtowne zmiany temperatury, a do tego masa wirusów roznoszonych przez kaszlących ludzi, to zbyt duże wyzwanie dla młodziutkiego organizmu. Jeśli już koniecznie musisz wejść do sklepu, rozepnij dziecku kombinezon, zdejmij czapkę, a przede wszystkim unikaj tłumów.

Czy z lekko przeziębionym niemowlakiem można iść na spacer?

W pierwszym półroczu lepiej nie wychodzić z przeziębionym niemowlęciem, zwłaszcza gdy temperatura spada poniżej zera. Przeziębione dziecko często oddycha przez usta (ma zatkany nos), przez co jego gardło się wychładza, a choroba nasila.

Ze starszym niemowlęciem można wyjść, jeśli jest sucho, słonecznie i w miarę ciepło (powyżej zera). Spacer powinien być krótki (do pół godziny). Nie wolno jednak wychodzić na spacer z dzieckiem, które ma podwyższoną temperaturę (rozszerzone naczynia krwionośne powodują, że organizm szybko się wychładza, co może nasilić chorobę).

Werandowanie niemowlaka zimą zamiast spaceru

Wiosną czy latem werandowanie (czyli przyzwyczajanie dziecka do niższej temperatury jeszcze w domu) nie jest konieczne, jednak zimą, gdy jest bardzo zimno albo bardzo brzydko lepiej, nie wychodzić na spacer „z marszu”. Nie oznacza to jednak, że musisz zrezygnować ze świeżego powietrza. Do niższych temperatur lepiej przyzwyczajać dziecko stopniowo:

  • Zacznij od przynoszenia opatulonego w rożek malca do wywietrzonego pokoju – dzięki temu sprawdzisz, jak reaguje na niższą niż zwykle temperaturę.

  • Jeśli nie marznie, możesz przystąpić do drugiego etapu, czyli do werandowania. Ubierz dziecko tak jak na spacer i ułóż je w wózku w pobliżu otwartego okna. Zacznij od kilku minut, następnego dnia otwórz okno na kwadrans itd. Jeżeli masz taką możliwość, po kilku dniach werandowania możesz wystawić wózek na balkon. Obserwuj maluszka. Jeśli nie marznie, możesz z nim wyjść na dwór.


Zobacz także:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA