spacer z noworodkiem zimą
Piotr Ratajski
Aktualności

Spacer z noworodkiem zimą: o czym należy pamiętać?

Spacer z noworodkiem w zimie to dla rodziców większe wyzwanie niż spacer latem. Są sytuacje, w których lepiej z niego zrezygnować i zostać w domu. Podpowiadamy, kiedy można wyjść z niemowlakiem na zimowy spacer, jak długo powinien on trwać i jak ubrać dziecko, by nie zmarzło.

Wychodzić zimą na spacery z noworodkiem czy może lepiej zostać z nim w domu? Werandować czy dać sobie z tym spokój i wyjść na dwór „z marszu”? Smarować dziecku buzię kremem, gdy nie ma mrozu? Wychodzić, gdy ma katar albo kaszle? O odpowiedzi na te najczęściej zadawane przez rodziców dzieci urodzonych zimą pytania poprosiliśmy dr n. med. Małgorzatę Czyżewską, pediatrę-neonatologa.

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Kiedy iść na spacer z niemowlakiem w zimie?

Dzieci, które przyszły na świat zimą, nie powinny tkwić w domu aż do wiosny – trzymanie pod kloszem wcale nie wyjdzie im na zdrowie. Dzięki spacerom organizm hartuje się i przyzwyczaja do niższych temperatur. Kiedyś zalecało się, by poczekać z pierwszym spacerem 3-4 tygodnie, a z domu wyjść dopiero po werandowaniu. Jeśli jednak dziecko jest zdrowe i urodziło się w terminie, możesz z nim wyjść już kilka dni po porodzie, wszakże pierwszy spacer zaliczyliście, wychodząc ze szpitala.

Spacer z noworodkiem zimą: jak długo spacerować?

Pierwszy spacer powinien trwać ok.15-20 minut, a każdy kolejny może być dłuższy. Na pierwszy spacer lepiej wyjść w ładny, bezwietrzny dzień, koło południa, gdy jest najcieplej i najjaśniej. Jedni pediatrzy uważają, że lepiej zostać w domu, gdy temperatura spada poniżej zera, inni, że dopiero wówczas, gdy na dworze jest 5 czy nawet 10 stopni poniżej zera. Najlepiej po prostu wyjrzeć przez okno i zachować zdrowy rozsądek. Jeśli jest ładnie, nie ma wiatru i świeci słońce, mrozu nie odczuwa się tak bardzo jak wówczas, gdy pada lodowaty deszcz i wieje wiatr.

Jak ubrać noworodka na pierwszy spacer zimą?

Noworodkowi nie może być ani za zimno, ani za gorąco. Wbrew pozorom to nie z przechłodzenia, ale z przegrzania najczęściej dziecko się przeziębia. To, jak ubrać noworodka zimą, zależy od pogody: najlepiej, jeśli dziecko ma na sobie o jedną warstwę ubranek więcej niż ty. Pamiętaj, by na główkę maleństwa założyć ciepłą czapkę (koniecznie powinna dobrze zakrywać uszy), na rączki rękawiczki.

Dzieci często nie lubią ubierania i płaczą, gdy mama zakłada im kolejne warstwy. Jakie ubranie dla noworodka wybrać na zimę? Koniecznie wybierz jednoczęściowy kombinezon, który da się rozpiąć tak, by jak najłatwiej ubrać dziecko (nie tylko do kroku, ale i całą jedną nogawkę).

Nie zapomnij o kremie! Cienką i delikatną skórę niemowlęcia trzeba zabezpieczać nie tylko przed mrozem, ale także przed „zwykłym” chłodem, podmuchami wiatru i wilgocią. Smaruj buzię dziecka kwadrans przed wyjściem, żeby kosmetyk mógł się wchłonąć.

Gdzie iść na zimowy spacer z niemowlakiem?

Na spacer z noworodkiem wybierz park, las albo spokojne uliczki. Zrezygnuj z chodzenia przy ruchliwych ulicach. Staraj się nie planować zakupów na czas spaceru. Chodzenie z malcem od sklepu do sklepu nie ma sensu, bo gwałtowne zmiany temperatury, a do tego masa wirusów roznoszonych przez kaszlących ludzi, to zbyt duże wyzwanie dla młodziutkiego organizmu. Jeśli już koniecznie musisz wejść do sklepu, rozepnij dziecku kombinezon, zdejmij czapkę, a przede wszystkim unikaj tłumów.

Czy z lekko przeziębionym niemowlakiem można iść na spacer?

W pierwszym półroczu lepiej nie wychodzić z przeziębionym niemowlęciem, zwłaszcza gdy temperatura spada poniżej zera. Przeziębione dziecko często oddycha przez usta (ma zatkany nos), przez co jego gardło się wychładza, a choroba nasila.

Ze starszym niemowlęciem można wyjść, jeśli jest sucho, słonecznie i w miarę ciepło (powyżej zera). Spacer powinien być krótki (do pół godziny). Nie wolno jednak wychodzić na spacer z dzieckiem, które ma podwyższoną temperaturę (rozszerzone naczynia krwionośne powodują, że organizm szybko się wychładza, co może nasilić chorobę).

Werandowanie niemowlaka zimą zamiast spaceru

Wiosną czy latem werandowanie (czyli przyzwyczajanie dziecka do niższej temperatury jeszcze w domu) nie jest konieczne, jednak zimą, gdy jest bardzo zimno albo bardzo brzydko lepiej, nie wychodzić na spacer „z marszu”. Nie oznacza to jednak, że musisz zrezygnować ze świeżego powietrza. Do niższych temperatur lepiej przyzwyczajać dziecko stopniowo:

  • Zacznij od przynoszenia opatulonego w rożek malca do wywietrzonego pokoju – dzięki temu sprawdzisz, jak reaguje na niższą niż zwykle temperaturę.

  • Jeśli nie marznie, możesz przystąpić do drugiego etapu, czyli do werandowania. Ubierz dziecko tak jak na spacer i ułóż je w wózku w pobliżu otwartego okna. Zacznij od kilku minut, następnego dnia otwórz okno na kwadrans itd. Jeżeli masz taką możliwość, po kilku dniach werandowania możesz wystawić wózek na balkon. Obserwuj maluszka. Jeśli nie marznie, możesz z nim wyjść na dwór.


Zobacz także:

Edukacja
Jak dokarmiać ptaki zimą?
Zimą ptaki, te które nie odleciały do ciepłych krajów, głodują. Trawniki pokrywa śnieg, ziemia jest zmarznięta. Trudno im zdobyć pokarm. Zobacz, jak możesz pomóc ptakom przetrwać zimę.

Nieumiejętnie dokarmiając ptaki , możemy im zaszkodzić. Poniżej kilka zasad dokarmiania ptaków: ptaki należy dokarmiać regularnie, gdy za oknem jest śnieg i/lub mróz; przygotowywanie i wysypywanie pokarmu w tym samym miejscu sprawi, że zawsze znajdą pokarm i będą czekały aż znowu się pojawi; jeśli nie będziemy dosypywać pokarmu regularnie, ptaki - czekając na jedzenie - nie zdążą się najeść gdzie indziej; karmę należy wykładać w takiej ilości, by wystarczyła ptakom, ale nie zmarnowała się leżąc na mrozie. Warto pamiętać, że zbyt wczesne rozpoczęcie dokarmiania zwierząt zaburza wędrówkę łabędzi i kaczek . Ptaki zamiast odlecieć zostają w Polsce, co naraża je na problemy podczas mroźnej zimy.

jak ubierać noworodka zimą
Adobe Stock
Noworodek
Jak ubierać noworodka zimą – w domu, na spacer oraz na wyjście ze szpitala
Rodzice często zastanawiają się, jak ubierać noworodka zimą. Ochrona małego dziecka przed chłodem wydaje się trudnym zadaniem. Wyjaśniamy, jak przygotować się do pierwszych mrozów z noworodkiem, jakie ubranka kupić, ile ich zakładać, żeby dziecko nie zmarzło, ani się nie przegrzało.

Ubieranie noworodka zimą komplikuje fakt, że u małego dziecka łatwo może dojść do wychłodzenia, jak i do przegrzania. Dzieje się tak, ponieważ mechanizm termoregulacji w pierwszych tygodniach życia nie jest jeszcze w pełni sprawny. Jest jednak prosty sposób, który pozwala sprawdzić, czy noworodek jest ubrany i przykryty odpowiednio. Wystarczy dotknąć skóry na jego karczku. Powinna być sucha i ciepła. Jeśli jest spocona – dziecku jest za gorąco, chłodna oznacza, że jest ubrane za lekko. Sprawdź, jak ubierać noworodka zimą w domu i na spacer (także na ten pierwszy, którym jest powrót ze szpitala).  Spis treści:  Jak ubierać noworodka zimą w domu? Jak ubierać noworodka zimą na spacer? Jak powinien wyglądać pierwszy spacer noworodka? Pokój noworodka zimą – najważniejsze zasady Jak ubierać noworodka zimą w domu? Noworodek jest mniej aktywny, a także szybciej się wyziębia, dlatego powinien być ubrany cieplej niż starsze niemowlę. Rodzice jednak w obawie przed chłodem zwykle ubierają noworodki za grubo. Jak nie przesadzić z ilością ubranek? Sposób, w jaki ubieramy dziecko, niezależnie od tego, czy będzie przebywać w domu, czy na dworze, powinien być uzależniony od temperatury otoczenia. Pamiętajmy, że zimą w niektórych mieszkaniach jest równie ciepło jak latem na dworze. Wskazówki, jak ubierać noworodka w domu w zależności od temperatury:  26 stopni Celsjusza – body z krótkim rękawem. 24-25 stopni Celsjusza – cienki śpiworek + body z krótkim rękawem. 22-23 stopnie Celsjusza – cienki śpiworek + pajacyk. 20-21 stopni Celsjusza – średni śpiworek + pajacyk + body z krótkim rękawem. 18-19 stopni Celsjusza – średni śpiworek + pajacyk + body z długim rękawem. 16-17 stopni Celsjusza – gruby śpiworek + pajacyk + body...

Jak ubrać niemowlę wiosną?
detailblick - Fotolia.com
Pielęgnacja
Spacer zimą z niemowlakiem
Świeże powietrze doskonale uodparnia i sprawia, że dziecko łatwiej wygrywa z wirusami.

Nie bój się wychodzić z maluszkiem na dwór w zimowe dni. Jeśli tylko odpowiednio go ubierzesz, na pewno nic się nie stanie. A świeże powietrze doskonale uodparnia i sprawia, że dziecko łatwiej wygrywa z wirusami . Wbrew pozorom śnieg czy mróz wcale nie jest przeciwwskazaniem do wyjścia na dwór nawet z bardzo małym dzieckiem. Organizm zdrowego, donoszonego niemowlęcia ma już dobrze rozwinięte mechanizmy termoregulacji i na pewno poradzi sobie z mrozem. Werandowanie noworodka Jeżeli maluszek urodził się o czasie, miał prawidłową masę ciała i nic mu nie dolega, już po kilku dniach może wychodzić na spacer. Ponieważ jednak zimą różnica temperatur między domem a dworem jest duża (prawie 30°C!), koniecznie przez kilka dni najpierw maluszka poweranduj, by przyzwyczaić go do zimnego powietrza. Ty musisz też nabrać wprawy w ubieraniu go. Werandowanie najlepiej rozpocząć w południe. Ubierz dziecko tak, jakbyś wychodziła z nim na spacer (sweterek, kombinezon, ciepła czapka, rękawiczki), połóż je w wózku, przykryj kocykiem i szeroko otwórz okno balkonowe. Po kilku dniach takiego werandowania (stopniowo wydłużaj jego czas od 10 minut do pół godziny) możecie się wybrać na prawdziwy spacer. Ubierz niemowlaka ciepło Ale nie za ciepło. Niemowlęciu nie może być ani za zimno, ani za gorąco – to często z powodu przegrzania dziecko się przeziębia . Na body, kaftanik i śpioszki załóż więc jeszcze sweter lub dres, a następnie kombinezon, na główkę ciepłą czapkę (koniecznie powinna dobrze zakrywać uszy maleństwa), na rączki rękawiczki. Najlepiej, jeśli dziecko ma na sobie o jedną warstwę ubranek więcej niż Ty. Dzieci często nie lubią ubierania i płaczą, gdy mama zakłada im kolejne warstwy. Dlatego staraj się kupować maluszkowi ubranka zapinane na suwak , a nie wkładane przez główkę. Posmaruj buźkę malca i sprawdzaj czas Przed wyjściem na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj