zmarł 19-dniowy noworodek
arto/Adobe Stock
Aktualności

Zmarł 19-dniowy noworodek – miał dziwną, cętkowaną wysypkę. Rodzice ostrzegają innych


Rodzice chłopca twierdzą, że ich syn by żył, gdyby wszystkie noworodki testowano na obecność paciorkowca z grupy B. Dramat wydarzył się w Kornwalii w Anglii.

Kłopoty zaczęły się 23 marca 2022 roku od pokasływania i niepokoju u małego Ezry. Później pojawiła się gorączka, więc rodzice wezwali pogotowie. Po godzinie oczekiwania na pomoc sami zawieźli synka do szpitala w Truro. Tam ojciec dziecka zauważył dziwny symptom – skóra noworodka stała się cętkowana.

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Błyskawiczny postęp choroby

Ezrę leczono początkowo na miejscu, lecz gdy jego stan zaczął się pogarszać, przetransportowano go do bardziej specjalistycznego ośrodka w Bristolu. Tam stwierdzono u chłopca zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i sepsę w wyniku zakażenia paciorkowcem z grupy B.

Mimo starań lekarzy Ezrah zmarł 25 marca, w 19 dobie życia, wskutek uszkodzenia mózgu w wyniku sepsy. Zrozpaczeni rodzice, Craig Pollard i Sarah Doolin, nie mogą pogodzić się z tym, że wystarczyłoby zaraz po narodzinach wykonać u noworodka prosty test, który pozwoliłby podjąć leczenie, a ich dziecko by żyło.

Statystyki nie pocieszą rodziców


Paciorkowcem z grupy B (Streptococcus typu B) zakażonych jest nawet 40 proc. zdrowych kobiet. Bakteria bytuje w końcowym odcinku przewodu pokarmowego i układzie moczowym, skąd może zostać przeniesiona na drogi rodne. W trakcie porodu naturalnego matka może przekazać dziecku bakterię (aż 70 proc. dzieci zakażonych matek zakaża się paciorkowcem typu B), jednak u większości dzieci nie dochodzi do rozwoju choroby, gdyż noworodek chroniony jest przeciwciałami otrzymanymi od matki. Jednak w 2 przypadkach na 1000 u zakażonego dziecka dochodzi do ciężkiego zachorowania – zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i sepsy, co stanowi zagrożenie życia.

Ze względu na statystycznie niskie ryzyko śmierci dziecka z powodu paciorkowca typu B, noworodków się nie testuje. Rodzice Ezry jednak apelują o rutynowe testowanie dzieci, u których obecność groźnej bakterii można stwierdzić w jamie ustnej. „Nie chcielibyśmy, żeby ktokolwiek inny przechodził przez piekło, przez które przeszliśmy. Chcemy podnieść świadomość, że istnieje takie zagrożenie, by zapobiec kolejnym bolesnym stratom, takim jak ta, której my doświadczyliśmy” – powiedział Craig Pollard.

W Polsce testuje się ciężarne na obecność na paciorkowca – wykonuje się badanie GBS w ciąży – i w razie potwierdzenia obecności paciorkowca w drogach rodnych stosuje się okołoporodową antybiotykoterapię, która zmniejsza ryzyko zakażenia noworodka oraz wystąpienia u niego powikłań w postaci zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i sepsy.

Źródło: dailymail.co.uk, thesun.co.uk, poradnikzdrowie.pl

Piszemy też o:

Agnieszka Włodarczyk miała ciężką noc z synkiem
Instagram/agnieszkawlodarczykofficial
Aktualności
Agnieszka Włodarczyk miała ciężką noc: Milanek gorączkował, popełniła błąd
Agnieszka Włodarczyk przeżywa trudne chwile, bo jej mały synek gorączkuje, źle śpi i odmawia jedzenia. Po ciężkiej nocy aktorka przyznała, że popełniła poważny błąd.

Agnieszka Włodarczyk poznaje blaski i cienie bycia młodą mamą. Teraz, kiedy jej synek choruje, aktorka prosi o wsparcie i przestrzega przed błędami. Agnieszka Włodarczyk ma za sobą ciężką noc Gdy dzieci chorują, każda mama przeżywa ogromny stres. A niedoświadczonym rodzicom jest jeszcze trudniej! Nie inaczej było z Agnieszką Włodarczyk, którą choroba synka zaskoczyła podczas wyjazdu. Niespełna roczny Milanek dostał gorączki, przestał jeść i nie mógł spać. Aktorka zaś zrelacjonowała na Instagramie, co podała dziecku i jak przetrwała noc. Nie było łatwo! „Ciężka noc. Milanek dostał dużej temperatury, bo naprawdę był gorący. Miał stopy gorące i nogi, i główkę, więc zbijaliśmy w nocy temperaturę. Budził się co chwila, co chwila go poiłam, nie chciał nic jeść” – opowiedziała. Rodzice obniżali dziecku temperaturę, a także robili inhalacje, by udrożnić nosek i pomóc w oddychaniu. Zabrakło jednak jednej pomocnej rzeczy – termometru! Wysokość temperatury mama określała „na oko”, dotykając ciała dziecka. Teraz Agnieszka Włodarczyk przestrzega: obok aspiratora do nosa termometr to podstawowe wyposażenie podróżujących rodziców.   „Chcę wam przekazać, żebyście zabierali termometr ze sobą, bo ja nie wzięłam i to był błąd.” Następnym razem gwiazda na pewno będzie pamiętać o wszystkich akcesoriach do pielęgnacji maluszka. Takie uroki macierzyństwa.           Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez Agnieszka Włodarczyk (@agnieszkawlodarczykofficial) Piszemy też o: Antek Królikowski w szpitalu. "Mam dla kogo żyć" Adoptowała...

bardza zakaźna infekcja jelitowa
nys, Monika Wisniewska/Adobe Stock
Aktualności
Aż 70 procent dzieci z bólami brzucha. „To jakieś szaleństwo”
Łódzcy lekarze alarmują: Nie pamiętamy takiej liczby pacjentów z bólem brzucha jednocześnie. Od marca problem nasila się z tygodnia na tydzień, a liczba małych pacjentów i chorych dorosłych niepokojąco rośnie.

W województwie łódzkim coraz więcej dzieci trafia do lekarzy z powodu objawów podobnych do jelitówki . Dzieci z takimi symptomami okresowo jest sporo, ale tak dużo nie było od bardzo dawna. A to sugeruje, że choroba jest bardzo zakaźna. Żłobki i przedszkola wylęgarnią infekcji Do przychodni trafia najwięcej dzieci w wieku przedszkolnym i żłobkowym. Aż 70 procent małych pacjentów skarży się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Maluchy są osłabione, tracą apetyt i skarżą się na bóle brzucha. Infekcja przebiega bezgorączkowo . Choroba atakuje także starsze dzieci i dorosłych. Z powodu podobnych dolegliwości zaczyna brakować kadry medycznej w wielu placówkach. Najlżej infekcję przechodzą najmłodsi Lekarze donoszą, że najlżejsze dolegliwości występują u najmłodszych, za to starsze dzieci oraz osoby dorosłe  przechodzą infekcję ciężej – z silnymi wymiotami i biegunką. Dzieci zdrowieją po mniej więcej 4 dniach, natomiast dorośli odczuwają poprawę samopoczucia dopiero po około tygodniu. Interniści uprzedzają pacjentów zgłaszających się z objawami jelitowymi, żeby przygotowali się na to, że infekcja przeniesie się na pozostałych członków rodziny . I zwykle tak się dzieje. Część lekarzy podejrzewa, że infekcja może być objawem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 odmiany delta, który dawał właśnie objawy jelitowe. Jednak w związku z tym, że pacjenci nie są już masowo kierowani na testy w kierunku koronawirusa, trudno zweryfikować tę teorię. Z pewnością natomiast prawdziwa jest inna teoria, która mówi o tym, że obecny wysyp infekcji jelitowych to skutek zniesienia obostrzeń. Nie tylko zrzuciliśmy maseczki, ale też wielu Polaków rzadziej myje ręce niż w pandemii. Źródło:lodz.wyborcza.pl Piszemy też o: Adoptowała dziecko w wieku 49 lat. „Egoistka” 14-latka straciła przytomność w...

Warszawa: 14-latka straciła przytomność w klubie nocnym
AdobeStock_michaeljung, Pixel-Shot
Aktualności
Warszawa: 14-latka straciła przytomność w klubie nocnym
W ostatni weekend, w nocy z soboty na niedzielę, warszawska straż miejska otrzymała niepokojące zgłoszenie. Do jednego ze stołecznych szpitali trafiła 14-latka. Badania wskazują jednoznacznie: została odurzona.

14-latka imprezowała razem koleżankami w jednym z klubów nocnych w centrum Warszawy. Jak informują świadkowie zdarzenia, dziewczyna została poczęstowana napojem gazowanym i, nieświadoma konsekwencji, wypiła go. Chwilę później leżała nieprzytomna na podłodze. Ochrona klubu natychmiast zajęła się dziewczynką. Nieprzytomna nastolatka trafiła do szpitala. Zaskakująca diagnoza Lekarze zaniepokojeni stanem dziewczynki wykonali badania toksykologiczne. Wyniki były zaskakujące. Dziewczyna została odurzona morfiną. Jednak to tej pory nie udało się ustalić, kto podał dziewczynce substancję psychoaktywną, ani dlaczego nieletnia została wpuszczona do klubu nocnego. Sprawą zajęła się policja i straż miejska. Jak zapobiegać takim sytuacjom? Rodzice nie powinni ograniczać wychowania swoich dzieci do wydawania poleceń lub zakazów. Warto rozmawiać z dziećmi, także o tym, że nie powinny pić czegoś, co nie zostało otwarte przy nich, a dla własnego bezpieczeństwa, nie powinny zostawiać zamówionych napojów bez nadzoru. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że w tym wieku dzieci nie powinny chodzić do klubów, ale jeśli to się już stanie, warto by były na to przygotowane. Ktoś podał szklankę, wzięła łyka i poczuła się nietęgo. Słabła. Ochrona klubu wezwała straż miejską, ale potrzebne było pogotowie. We krwi 14-latki była morfina... Więcej: ↘ https://t.co/GChLp7jHku #Śródmieście pic.twitter.com/HQ6t966rkC — Straż Miejska m.st. Warszawy (@SMWarszawa) April 13, 2022 Źródło: o2.pl, informator-stolicy.pl Piszemy też o: Adoptowała dziecko w wieku 49 lat. Ludzie twierdzą, że jest samolubna „Wychowałam córki bez 500+ i dałam radę! One dostają wszystko od państwa, a i tak ciągle narzekają” [LIST DO REDAKCJI] Ocalały z wypadku chłopczyk z Ukrainy znalazł dom. Pomogła łódzka gmina żydowska  

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj