Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Sejm debatuje nad zmianą wysokości zasiłku macierzyńskiego
AdobeStock
Aktualności

Koniec z niskim zasiłkiem macierzyńskim! Są zmiany!

Rząd przygotował poprawki do przepisów, na mocy których naliczane są kwoty zasiłków macierzyńskich. Obecnie na skutek pandemii wiele kobiet otrzymuje niższe świadczenie. Już wkrótce ma się to zmienić.

„Najważniejsze dla nas jest dobro rodzin” – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, informując, że resort przygotował zmianę przepisów w zakresie wysokości zasiłków macierzyńskich. Obecnie na skutek pandemii wiele firm obniżyło wymiar czasu pracy i wynagrodzenie pracowników o 20 proc. Tym samym kobietom przebywającym na zasiłku macierzyńskim zmniejszyła się podstawa, od której naliczany jest zasiłek i otrzymują mniej pieniędzy. Rząd już pochylił się nad poprawką w tym zakresie, jednak nadal są pewne niedociągnięcia. 

Zasiłek macierzyński do poprawki

MRPiPS postulowało, aby w zapisach tarczy antykryzysowej 3.0 wprowadzić zmiany, które umożliwiłyby wypłacanie wyższego zasiłku macierzyńskiego. „Przygotowaliśmy regulację, dzięki której w przypadku osób pobierających świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, w tym kobiet w ciąży, podstawa wymiaru świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nie będzie uwzględniała zmiany wymiaru czasu pracy” – oznajmiła minister Marlena Maląg.

Nowa podstawa naliczana na wniosek danej osoby

Osoba, której zmniejszono wysokość zasiłku na skutek zmniejszenia podstawy wynagrodzenia o 20 proc., może ubiegać się o przywrócenie zasiłku w wysokości równej świadczeniu otrzymywanemu przed wprowadzeniem tarczy antykryzysowej (na mocy której to świadczenie zostało obniżone). Na razie nie ma to jednak miejsca z urzędu, można ubiegać się o wyrównanie zasiłku macierzyńskiego do wysokości, jaką otrzymywało się przed pandemią - trzeba jednak złożyć odpowiedni wniosek. 

OPPZ stworzyło własny projekt

OPPZ stworzyło projekt własnej ustawy, został on wysłany do posłów Lewicy. Ministerstwo zapowiedziało, że pochyli się nad tym problemem. Poprawka prawdopodobnie zostanie zgłoszona dzisiaj (09.09. 2020 r.) Jakie zmiany zostały wprowadzone? Propozycja ministerstwa mówi o tym, że ponowne przeliczanie wysokości świadczeń odbywałoby się jedynie po złożeniu odpowiedniego wniosku. OPPZ chce natomiast, by działo się to w sposób automatyczny. Propozycja ministerstwa jest niekorzystna, ponieważ istnieje ryzyko, że nie do wszystkich matek dotarłaby informacja o konieczności złożenia takiego wniosku. Nowe świadczenia mają być już jednak wypłacane na nowych zasadach.

Źródło: pap.pl, oko.press

Zobacz także:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

wraca zasiłek dodatkowy: oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem
Aktualności
Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko [zasady plus wzór oświadczenia 2022]
W związku z powrotem nauki zdalnej rodzice mogą liczyć na dodatkowe świadczenie w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Aby je otrzymać, należy spełnić kilka warunków i przedstawić oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Publikujemy wzór wniosku o opiekę nad dzieckiem, potrzebny do uzyskania zasiłku.

W związku z falą zachorowań na COVID-19 i wprowadzeniem nauki zdalnej – od 1 do 27 lutego 2022 rodzice mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy.  Spis treści: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – zasady przyznawania Oświadczenie COVID-19 – formalności Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem do lat 8 (wzór wniosku) Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat 8? Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – do kiedy? Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko 2022 – zasady przyznawania Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko będzie można uzyskać na podobnych zasadach jak poprzednio. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych . Świadczenie jest wypłacane przez ZUS oraz przez KRUS (dotyczy rolników). Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek o opiekę nad dzieckiem (wzór niżej). Zasady przyznawania zasiłku dodatkowego Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu COVID-19 przysługuje: rodzicom dzieci do 8. roku życia; rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; rodzicom dzieci do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego; rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi rodzic może zapewnić opiekę dziecku lub osobie niepełnosprawnej, bo np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Warto wiedzieć, że w czasie nauki zdalnej dyrektorzy szkół będą musieli umożliwić uczniom klas I-III szkoły podstawowej...

zasiłek rodzinny
Adobe Stock
Prawo i finanse
Zasiłek rodzinny 2023: ile wynosi i komu przysługuje? Jaki dochód do zasiłku rodzinnego?
Zasiłek rodzinny to pomoc dla najuboższych rodzin. Jego kwota co jakiś czas ulega podwyższeniu, zmienia się też kryterium dochodowe dające prawo do pobierania świadczenia. Aby ubiegać się o tzw. rodzinne, należy złożyć wniosek o zasiłek w urzędzie lub online.

Zasiłek rodzinny (tzw. rodzinne) to świadczenie, które ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. O zasiłki rodzinne mogą starać się rodziny, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Aby otrzymać rodzinne, należy spełnić kilka warunków – głównym jest kryterium dochodowe. Wysokość zasiłku rodzinnego zależy od wieku dziecka, na które jest on przyznany. Podpowiadamy, jakie dokumenty należy złożyć w urzędzie gminy, ośrodku pomocy społecznej lub przez internet, ubiegając się o to wsparcie finansowe. Spis treści: Komu przysługuje zasiłek rodzinny, a komu nie? Ile wynosi zasiłek rodzinny? Kryterium dochodowe przy zasiłku rodzinnym Wniosek o zasiłek rodzinny Komu przysługuje zasiłek rodzinny, a komu nie? Zasiłek rodzinny w 2023 roku przysługuje na każde dziecko, które: nie ukończyło 18 lat, nie ukończyło 21 lat i nadal się uczy, nie ukończyło 24. roku życia i kontynuuje naukę w szkole wyższej oraz ma orzeczony umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności. Zasiłek nie przysługuje samotnemu rodzicowi , jeśli nie ma on przyznanych alimentów na dziecko , chyba że drugi rodzic nie żyje, jest nieznany, bądź sąd oddalił powództwo o ustalenie alimentów, ewentualnie zobowiązał jedną osobę do ponoszenia kosztów utrzymania dziecka. Zasiłek rodzinny nie przysługuje także, jeśli dziecko: wstąpiło w związek małżeński, przebywa w ośrodku zapewniającym całodobowe utrzymanie (pogotowiu opiekuńczym, domu dziecka), przebywa w rodzinie zastępczej , pobiera zasiłek na własne dziecko. Ponadto tzw. rodzinne nie przysługuje, gdy członek rodziny pobiera zasiłek rodzinny za granicą (chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu stanowią inaczej).  Warunki,...

postojowe dla matek na zasiłku
Adobe Stock
Prawo i finanse
Postojowe dla matek na zasiłku: dodatkowe pieniądze dla kobiet na zasiłku macierzyńskim
Postojowe dla matek na zasiłku macierzyńskim będzie przyznawane także tym kobietom, które prowadzą działalność gospodarczą. ZUS przyjął bardzo korzystną dla świeżo upieczonych mam wykładnię prawa. Zdaniem ekspertów jest to nadinterpretacja. Czy to oznacza, że będą musiały zwrócić pieniądze?

Zgodnie z przepisami prawo do otrzymania pieniędzy w ramach tzw. postojowego nie przysługuje osobom, które pobierają świadczenie społeczne. Tak więc nie powinny go otrzymywać kobiety prowadzące działalność gospodarczą, które urodziły dziecko i jest im wypłacany zasiłek macierzyński. Jednak ZUS inaczej zinterpretował prawo i postanowił wypłacać takim kobietom świadczenie postojowe. Oznacza to, że tysiące mam będzie przez trzy miesiące otrzymywać z państwowej kasy ponad 2 tys. złotych. Jednak nie będzie to dotyczyło wszystkich kobiet. Postojowe dla matek na zasiłku: zasady przyznawania postojowego interpretacja ZUS wykładnia ekspertów czy trzeba będzie zwrócić postojowe postojowe nie dla wszystkich matek Postojowe dla matek na zasiłku – zasady przyznawania Pieniądze wypłacane przez ZUS w ramach tzw. postojowego to jeden z ważniejszych elementów rządowej specustawy zwanej Tarczą Antykryzysową, która ma pomóc firmom, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej z powodu zamrożenia gospodarki w czasie walki z pandemią koronawirusa. Wysokość świadczenia wynosi 2 tys. 80 złotych i stanowi 80 proc. minimalnego wynagrodzenia. O jego wypłatę mogą ubiegać się przedsiębiorcy, których przychody spadły o co najmniej 15 proc. Zgodnie z przepisami postojowe nie należy się osobom prowadzącym działalność gospodarczą, w sytuacji, gdy podlegają ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. Tak więc teoretycznie przepisy wykluczają możliwość jego otrzymywania przez kobiety, które prowadzą działalność, ale jednocześnie pobierają zasiłek macierzyński. Wykładnia ZUS przyznająca postojowe dla matek na zasiłku Tymczasem Zakład Ubezpieczeń Społecznych uważa, że matkom przebywającym na zasiłku postojowe się należy. Ubezpieczyciel, tłumacząc taką właśnie interpretację prawa, wyjaśnił, że pobieranie zasiłku...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz