Zmienione zasady kwarantanny – nowy minister zdrowia podjął swoją pierwszą decyzję!
Adobe Stock
Aktualności

Zmienione zasady kwarantanny – nowy Minister Zdrowia podjął pierwszą decyzję!

Zapadła pierwsze decyzja nowego Ministra Zdrowia! Dotyczy kwarantanny - jej czas skróci się do 10 dni. Po jej zakończeniu nie wszystkie osoby będą poddawane testom na koronawirusa.

Od kilku miesięcy świat walczy z pandemią koronawirusa. Ostatnio do dymisji podał się Łukasz Szumowski, a nowym Ministrem Zdrowia został mianowany Adam Niedzielski. Podjął on już swoją pierwszą decyzję – dotyczy ona zasad kwarantanny. Zmienił się czas trwania kwarantanny, nowością jest również to, że po jej zakończeniu nie każdemu będą wykonywane testy w kierunku koronawirusa.

Skrócona kwarantanna

Nowy Minister Zdrowia zapowiedział podczas konferencji prasowej, że obowiązkowa kwarantanna i izolacja będą skrócone. Ich czas będzie teraz wynosił 10 dni, a nie 14. 

Brak testów

Osoby objęte kwarantanną, które nie będą wykazywać niepokojących objawów, nie będą testowane pod kątem koronawirusa: „W kwarantannie przy braku objawów nie ma potrzeby robienia badań. Jest to też przygotowanie naszej infrastruktury do drugiej fali epidemii” – powiedział Minister Zdrowia

Wyjaśnił także, co jest powodem takiej decyzji: „Sygnały dochodziły do nas z wielu stron, zarówno ze środowiska medycznego, jak i od pacjentów. Testy na zakończenie izolacji z wynikiem negatywnym trzeba było wykonywać co najmniej dwa razy. Przez to, że wyniki nie były jednoznaczne, izolacja często się przedłużała”.

Ta sama decyzja dotyczy osób przebywających w izolacji: „Testem na obecność koronawirusa nie będzie się kończyła również izolacja. To zlikwiduje konieczność wydłużania jej w nieskończoność”.

Głos eksperta

Na temat testów - tego, czy powinno się je robić na zakończenie kwarantanny, czy nie, wypowiedział się też prof. Andrzej Horban z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie: „Mamy do czynienia z bardzo zdyscyplinowanym społeczeństwem, ludzie wiedzą, jak się chronić. Kiedy ktoś w domu jest zakażony, transmisja na domowników jest znikoma”.

Dodatkowo Nowy Minister zdrowia już zapowiedział, że w każdy czwartek będą odbywać się spotkania z ekspertami. Podczas takich spotkań opinia publiczna będzie miała możliwość zapoznania się z działaniami podjętymi przez ministerstwo.

Czerwone i żółte powiaty

Polska została podzielona na żółte, czerwone i zielone powiaty. Wiceminister przedstawił listę czerwonych oraz żółtych stref (czyli miejsc, gdzie jest najwięcej nowych zakażeń). W strefie czerwonej znajdują się powiaty: kolski, lipski, łowicki, nowotarski, miasto Nowy Sącz oraz powiaty pajęczański i wieluński. Do sfery żółtej należą powiaty: bartoszycki, kartuski, kłobucki, konecki, Kraków, limanowski, nowosądecki, przemyski, Rybnik, tatrzański, żuromiński.

Waldemar Kraska powiedział również, że w Polsce nie ma dużych ognisk zakażeń, znaczna część spowodowana jest imprezami rodzinnymi. Zaapelował, by Polacy przestrzegali zasad bezpieczeństwa, w innej sytuacji rząd będzie musiał wprowadzić obostrzenia w kwestii imprez rodzinnych. „Jeśli nie będziemy przestrzegać obowiązujących zasad, będziemy musieli wprowadzić pewne obostrzenia, jeśli chodzi o imprezy rodzinne. To trudna decyzja, ale jeśli nic się nie zmieni, będziemy musieli ją szybko podjąć” - zapowiedział Waldemar Kraska.

Źródło: wyborcza.pl

Zobacz także: 

Koronawirus: jak wygląda praca lekarzy? [WIDEO]

rosyjska szczepionka na koronawirusa - naukowcy są przerażeni
Adobe Stock
Aktualności
Rosjanie mają JUŻ szczepionkę na koronawirusa – naukowcy są przerażeni (a Putin zaszczepił córkę!)
Naukowcy są przerażeni rosyjską szczepionką, a Władimir Putin chwali się, że jego córka już się zaszczepiła. Eksperci mają poważne obawy, czy szczepionka jest bezpieczna.

Od wybuchu pandemii koronawirusa naukowcy próbują wynaleźć szczepionkę. Udało się to badaczom z Rosji, jednak eksperci mają wiele obaw co do jej bezpieczeństwa i skuteczności. Nie przeszkodziło to jednak córce prezydenta Rosji już z niej skorzystać.  Rosyjska szczepionka Władimir Putin ogłosił, że rosyjska szczepionka na koronawirusa została już zarejestrowana, a produkcja planowana jest na wrzesień. Pierwsze osoby będzie można więc zaszczepić już w październiku.  „Rosyjskie Ministerstwo Zdrowia wydało pozytywną opinię dotyczącą pierwszej na świecie szczepionki przeciwko koronawirusowi” - powiedział prezydent Rosji. Zapewnił on również, że szczepionka przeszła wszystkie kontrole, jakie były wymagane, by ją zarejestrować: „Szczepionka przeciwko koronawirusowi została zarejestrowana dziś rano i o ile wiem, jest to pierwsza taka szczepionka na świecie. Wiem, że działa dość skutecznie i przeszła wszystkie niezbędne kontrole”. Szczepionkę opracował Instytut Gamaleya w Moskwie, nazywa się Sputnik V. Władimir Putin chce, by jej masowa produkcja rozpoczęła się w jak najszybszym czasie. Jako pierwsi mają być zaszczepieni pracownicy służby zdrowia, pozostali obywatele będą mogli z niej skorzystać od stycznia przyszłego roku. Rosyjska szczepionka nie gwarantuje bezpieczeństwa Powstawanie szczepionki jest procesem długotrwałym, który czasami trwa aż 10 do 15 lat. W pierwszym etapie sprawdza się bezpieczeństwo szczepionki, prowadząc obserwacje na kilkudziesięciu ochotnikach. Druga faza również dotyczy bezpieczeństwa, ale także skuteczności szczepionki. Testuje się ją na kilkuset osobach.Trzecia faza zaś obejmuje testowanie szczepionki na kilku do kilkudziesięciu tysiącach ludzi. Rosyjska szczepionka nie przeszła trzeciej fazy badań klinicznych (prawdopodobnie drugiej też). Nie możemy nazwać jej więc bezpieczną, bazując...

Zabraknie miejsc w przedszkolach
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus: tysiące dzieci nie dostaną się do przedszkoli? „Przywróćcie zasiłek opiekuńczy!”
Przez reżim sanitarny w przedszkolach zabraknie miejsc dla tysięcy dzieci. Dyrektorzy placówek nie wiedzą, kogo przyjmować, a komu odmawiać przyjęcia do przedszkola. Nie wiadomo również, co mają zrobić rodzice, których dzieci nie pójdą we wrześniu do przedszkoli i żłobków przez obecne obostrzenia.

We wrześniu dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli i szkół, ale jak się okazuje – nie wszystkie. Problem jest w instytucjach sprawujących opiekę nad najmłodszymi dziećmi: zgodnie z aktualnymi wytycznymi w sali przedszkolnej może przebywać maksymalnie 25 dzieci, a sala musi mierzyć co najmniej 16 m2 na pięcioro dzieci. Takie ograniczenia nie pozwolą dyrektorom na przyjęcie wszystkich chętnych do przedszkoli. Koronawirus: zabraknie miejsc w przedszkolach? Reżim zachowywania odpowiednich odległości cały czas obowiązuje w przedszkolach . O ile jednak w wakacje ograniczona przestrzeń nie była problemem, o tyle we wrześniu w przedszkolach pojawi się dużo więcej dzieci i dla niektórych zwyczajnie zabraknie miejsca. Najgorzej jest w dużych miastach, w których nawet po kilka tysięcy dzieci będzie musiało zostać w domach (np. w Łodzi z 18 tysięcy miejsc w przedszkolach przez obostrzenia sanitarne dostępnych będzie jedynie 8 tysięcy!). „Jeśli te przepisy zostaną utrzymane, nie możemy przyjąć wszystkich dzieci” – ostrzegała w rozmowie z Gazetą Wyborczą Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi. Do tego zdezorientowani dyrektorzy placówek nie wiedzą, w jaki sposób mają wybierać dzieci, które zostaną przyjęte do przedszkola, i te, które odeślą do domów. Oczywiście możliwe jest stosowanie się do zasady, że pierwszeństwo będą miały dzieci rodziców pracujących, ale nie zostało to uregulowane żadnymi przepisami. Nie wszystkie placówki mają po kilka siedzib, do których można by przekierowywać dzieci, nie wszędzie są też dodatkowe sale, które można przekształcić w izolatki . Zasiłek opiekuńczy zostanie przywrócony? Zarówno samorządowcy, jak i władze przedszkoli dostrzegają potrzebę zachowania obostrzeń w przedszkolach i szkołach, zwłaszcza że pandemia koronawirusa wciąż trwa , a nowych przypadków zakażeń przybywa. Pojawiają...

koronawirus u nauczycieli
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus: Rok szkolny jeszcze się nie zaczął, a nauczyciele już chorują!
Do rozpoczęcia roku szkolnego pozostał równo tydzień i jeden dzień, a już odnotowywane są przypadki koronawirusa w szkołach. Co czeka nas po pierwszym września?

U nauczycieli dwóch szkół wykryto zakażenie koronawirusem. Odwoływane są spotkania z rodzicami. Nie wiadomo też, czy nowy rok szkolny rozpocznie się zgodnie z terminarzem. Już widać, że mimo dobrych chęci i planowanego reżimu sanitarnego nauka w szkole w najbliższych miesiącach nie będzie prosta.   55 osób pod nadzorem epidemicznym W Szkole Podstawowej nr 4 w Grodzisku Wielkopolskim zakażone koronawirusem są dwie osoby z grona pedagogicznego. Sanepid ustala, z kim zakażeni mieli kontakt. W tej chwili nadzorem epidemicznym objęto już 55 osób. W grupie tej znaleźli się pracownicy szkoły, rodziny zakażonych, a także dwoje uczniów. Wszystkie osoby będą poddane  testom na obecność wirusa SARS-CoV-2 . „Jeżeli u żadnej z nich nie wykryjemy zakażenia, rok szkolny będzie mógł normalnie ruszyć bez dwóch pracownic” – mówiła Gazecie Wyborczej Jagoda Jurga, kierowniczka oddziału nadzoru w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Grodzisku. W tej chwili szkoła musiała odwołać zaplanowane na 25 sierpnia spotkania dla rodziców  dzieci rozpoczynających naukę w pierwszej klasie i zerówce. Chorzy nauczyciele w Warszawie W ubiegłym tygodniu informowano również o zakażeniu koronawirusem w Szkole Podstawowej nr 53 na warszawskich Bielanach. Wirusa SARS-CoV-2 stwierdzono u dwóch osób z placówki. Obie zakażone panie kontaktowały się tylko krótkotrwale z pracownikami szkoły. Po kilku dniach stan podgorączkowy pojawił się u kolejnej osoby zatrudnionej w szkole, która czeka teraz na kontakt z sanepidem. W tym czasie w oddziale przedszkolnym przebywało również czworo dzieci. Ich rodzice zostali poinformowani o zaistniałej sytuacji.  W placówce zgodnie z wymaganymi procedurami znajduje się dystrybutor z płynem dezynfekcyjnym, pomieszczenia są wietrzone i dezynfekowane. Szkoła jest niemal pusta, a mimo to już pojawił się w niej koronawirus. Jak zatem...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj