dziecko w foteliku samochodowym
fotolia
Aktualności

Znaleźli sposób na bezpieczne przewożenie dzieci w samochodzie! Inny niż nasz

W Norwegii od stycznia do grudnia 2015 nie zginęło żadne dziecko w wypadku samochodowym. Sprawdź, co robimy inaczej.

Norweska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na początku grudnia ogłosiła, że nie jedno norweskie dziecko poniżej dziesiątego roku życia nie zginęło w wypadku samochodowym w tym roku.

Jeśli sytuacja utrzyma się do końca miesiąca, Rada stwierdzi, że ​​w 2015 roku po raz pierwszy w historii w Norwegii nie zginęło żadne dziecko w wypadkach samochodowych.

"W 1970 roku, prawie 100 sto dzieci zmarło na norweskich drogach, a wiele zostało poważnie rannych. Widzimy, że pasy bezpieczeństwa, foteliki samochodowe, niższe prędkości, bezpieczniejsze samochody, lepsze drogi i więcej wiedzy ratuje życie " - oświadczył w komunikacie prasowym dyrektor Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Jan Johansen.

Podkreślił też, że do sukcesu przyczynił się sposób, w jaki rodzice przewożą dzieci w fotelikach samochodowych.

Bezpieczne przewożenie dzieci w samochodzie - jak to się robi?

W Norwegii rodzice montują dziecięce foteliki na tylnym siedzeniu samochodu tyłem do kierunku jazdy. W ten sposób podróżują z dziećmi do 4. roku życia!

W Polsce w 2013 roku w wypadkach drogowych zginęło 90 dzieci do 14 roku życia, w 2014 roku liczba ta wynosiła 80, rannych w wypadkach było ponad 3500 dzieci!
W maju 2015 r zmieniły się przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach:

  • Zniknęło kryterium wieku dziecka, a pozostało jedynie kryterium wzrostu, tj. poniżej 150 cm.  Dziecko o wzroście przekraczającym 150 cm będzie mogło już podróżować na przednim siedzeniu auta bez specjalnego fotelika.
  • Kolejny zapis dopuszcza możliwość przewożenia na tylnym siedzeniu bez fotelika dzieci, które mierzą minimum 135 cm, ale warunkiem jest zapięcie dziecku pasów.
  • Dopuszcza się przewożenie na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat bez fotelika samochodowego, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa pojazdu, w przypadku, gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach na tylnym siedzeniu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego urządzenia. 
  • Nowe przepisy zakazują przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik lub w pasy bezpieczeństwa i inne urządzenie przytrzymujące.
  • Aktualny pozostaje zakaz przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu.

Zbliża się okres świąteczny. Niestety w Polsce wciąż zdarzają się wypadki, spowodowane np. organizowaniem kuligów dziecięcych przywiązując sanki do samochodu. Kodeks drogowy zabrania ciągnięcia za pojazdem osób na nartach, sankach, wrotkach. 
Zwykle dzieci - ofiary wypadków drogowych - mają mniejsze szanse niż dorośli. Apelujemy o rozwagę! Według Światowej Organizacji Zdrowia codziennie w wypadkach drogowych na świecie ginie 500 dzieci! To od nas zależy, czy zmniejszy się ta liczba.

Zobacz też: Wypadki zimą – jak postępować w przypadku urazów dłoni i kolana?

Nagrzane auto jest jak piekarnik! Nie zostawiaj w nim dziecka [WIDEO]

dziecko bez fotelika
Fotolia
Prawo i finanse
Dziecko bez fotelika: od kiedy? Jak przewieźć dziecko bez fotelika? Przepisy 2021
Wiesz pewnie, że dziecko może jeździć samochodem bez fotelika. Ale ta zasada to wyjątek, który dotyczy tylko kilku rzadkich sytuacji! W pozostałych wypadkach dziecko zawsze musi podróżować w foteliku samochodowym. Wyjaśniamy, kiedy zgodnie z prawem dziecko może jeździć bez fotelika, i jak je wtedy przewozić.

Dziecko bez fotelika samochodowego to powinien być jak najrzadszy widok na ulicach i drogach. Tylko fotelik, właściwie dobrany do wagi i wzrostu dziecka oraz prawidłowo zamontowany, zapewnia maksimum bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Dziecko bez fotelika Dziecko bez fotelika – tak, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach! Jeśli maluch ma mniej niż  150 cm wzrostu, musi podróżować samochodem w foteliku z zapiętymi pasami. Kilka odstępstw od tej zasady reguluje ustawa z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Poz. 591). Jak przewieźć dziecko bez fotelika i jaki mandat grozi za złamanie przepisu? Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika? Zastanawiasz się, od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika? Lepiej unikaj takich sytuacji, choć prawo je dopuszcza. Jeśli dziecko ma mniej niż 150 cm wzrostu, możesz przewieźć je bez fotelika tylko w kilku przypadkach: Dziecko ma 135-150 cm, a jego waga przekracza 36 kg.  Może wtedy podróżować samochodem tylko z zapiętymi pasami. Wynika to z faktu, że większość fotelików samochodowych dla starszych dzieci , z homologacją, przeznaczonych jest do wagi 36 kg. Pamiętaj jednak, że można już dostać w polskich sklepach foteliki dla dzieci o wadze powyżej 50 kg, warto więc rozważyć zakup takiego fotelika. Masz troje dzieci i nie zmieścisz trzeciego fotelika na tylnej kanapie. Jedno dziecko może wówczas podróżować z tyłu pomiędzy dwoma fotelikami, jeśli ma zapięte pasy i więcej niż 3 lata. Dziecko jedzie  taksówką – fotelik samochodowy nie jest obowiązkowy. To samo dotyczy samochodów policji, służb medycznych, miejskich, straży granicznej. Jedziecie autobusem lub autokarem. Nie musisz mieć fotelika, ale jeśli pojazd jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, masz prawny obowiązek zapiąć dziecku pasy. Jeśli spełniasz któryś z tych warunków i musisz...

od kiedy dziecko może jeździć na podstawce
Adobe Stock
Aktualności
Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce? Co mówią przepisy?
Podkładka do samochodu zamiast fotelika to brak rozsądku i narażenie dziecka na śmiertelne zagrożenie. Przewożenie dziecka w samochodzie na podstawce nie rozwiązuje problemu, nawet gdy autem jedzie trójka rodzeństwa albo do pokonania jest tylko kilka kilometrów. Mimo to przepisy nie zabraniają wożenia malucha w ten sposób. Wyjaśniamy, od kiedy dziecko może jeździć na podstawce i dlaczego... nie powinno.

Jeśli myślisz o przewożeniu dziecka w samochodzie na podkładce, zastanów się dwa razy. Albo i dziesięć. Podstawka do samochodu zamiast fotelika to bardzo zły pomysł – i łatwo to uzasadnić. Przewaga fotelika samochodowego nad podkładką jest przeogromna i może zdecydować o życiu dziecka. Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce? Zgodnie z przepisami zawartymi w   art. 39, pkt. 3 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1260) dziecko musi jeździć w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym. Nie określono typu fotelika, więc teoretycznie przewożenie dziecka na podstawce jest dozwolone. Urządzenie podtrzymujące powinno być: dostosowane do wagi dziecka, dopasowane do wzrostu dziecka, zgodne z  wytycznymi Unii Europejskiej lub EKG ONZ . Producenci podpupników (potoczna nazwa podstawki samochodowej czasem używana przez rodziców) zwykle zalecają, by na podstawkach podróżowały dzieci od 15 kg (czyli od ok. 3 lat).  Dziecko może też jeździć na podstawce, jeśli 5-osobowym samochodem jedzie troje dzieci i nie da się zamontować trzech fotelików. Wtedy jedno z dzieci, które ukończyło 3 lata, może jechać na podkładce przypięte pasami. Przepisy nie zabraniają więc przewożenia dzieci na podstawkach samochodowych, ale trzeba pamiętać o zagrożeniach, jakie się z tym wiążą. Przewożenie dzieci w samochodzie na podstawce: czy to bezpieczne? ​Podstawka do samochodu jest wygodna, ale niestety nie zapewnia bezpieczeństwa, a to powinno być jedyne kryterium przy wyborze fotelika samochodowego dla dziecka. Oto co pisze  specjalista od biomechaniki zderzeń Paweł Kurpiewski z serwisu i Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info :   „Sytuacja z wczoraj – duży supermarket i kobieta kupująca tzw. poddupnik. Dlaczego? Bo to nie dla mnie, tylko dla...

przewożenie dziecka na przednim siedzeniu
Adobe Stock
Pielęgnacja
Dziecko na przednim siedzeniu: od kiedy i w czym? [KODEKS DROGOWY]
Dziecko na przednim siedzeniu samochodu – to wydaje się bardzo atrakcyjne dla rodziców i dla dzieci. Ale może zagrażać bezpieczeństwu dziecka. Przepisy kodeksu drogowego jasno precyzują zasady przewożenia dziecka z przodu auta. Dziecko w foteliku (a tym bardziej na podkładce!) na przednim siedzeniu to spore ryzyko.

Przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu jest bardzo popularne – kierujący autem rodzice nie mają problemu, by widzieć, co dzieje się u dziecka, a maluchy lubią siedzieć blisko mamy lub taty. Eksperci jednak są zdania, że dziecko na przednim siedzeniu samochodu nie jest bezpieczne. Według raportu Britax State of Safety* aż 45 proc. rodziców przyznaje, że nie nadąża za aktualnymi przepisami dotyczącymi wożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Warto zatem przypomnieć, co mówi kodeks drogowy mówi o przewożeniu dziecka na przednim siedzeniu . Od kiedy (i czy w ogóle) można tak wozić dziecko? Dziecko na przednim siedzeniu: co mówi kodeks drogowy? Polski kodeks drogowy pozwala przewozić dzieci w certyfikowanych fotelikach na przednim siedzeniu – zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy. Jest jednak jeden warunek: jeśli dziecko siedzi w foteliku na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy , zgodnie z obowiązującymi przepisami o przewożeniu dzieci, w samochodzie musi być wyłączona poduszka powietrzna. Przepisy regulują też, do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku . Dziecka, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, nie można przewozić na przednim siedzeniu auta bez fotelika lub innego urządzenia podtrzymującego dla dzieci. Dziecko na przednim siedzeniu a poduszka powietrzna Jeśli wozisz dziecko z przodu samochodu, ryzyko wiąże się nie z samą jazdą, ale z koniecznością wyłączania poduszek powietrznych. Pamiętanie o tym to dla rodziców dodatkowy kłopot. Gdy wkładamy fotelik do auta, łatwo można zapomnieć o wyłączeniu poduszki (podróżom z dzieckiem zwykle towarzyszy spore zamieszanie). Równie łatwo może wylecieć nam z głowy jej włączenie, kiedy jedziemy bez dziecka. Z tego względu w USA zabroniono wyposażania samochodów w manualne przełączniki poduszki powietrznej i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj