Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Tatiana Okupnik o wstydliwych komplikacjach po porodzie
screen/Instagram tatianaokupnik
Aktualności

Znana piosenkarka o intymnych powikłaniach po porodzie: „Wstydziłam się, bo przecież jestem wokalistką"

Tatiana Okupnik zdradziła krępujący problem, jaki miała przez trzy lata po urodzeniu córki. Wiele kobiet się z nim boryka, ale wstydzą się o tym mówić. Brawa dla Okupnik za przełamywanie tabu!

Była wokalistka „Blue Cafe" wraz z mężem Michałem Micielskim (menedżerem Marcina Gortata) są rodzicami dwójki dzieci - czteroletniej Matyldy i dwuletniego Tymona. I chociaż kompozytorka na całe lata zniknęła z show-biznesu, to na swoim Instagramie chętnie dzieli się wydarzeniami ze swojego życia. Nic jednak nie wywołało takiego poruszenia, jak jej ostatnie wyznanie na temat problemów, z jakimi borykała się po urodzeniu pierwszego dziecka.

Piosenkarka miała problem z wypróżnianiem się

Tatiana Okupnik zdecydowała się poruszyć bardzo intymny problem, jaki miała po ciąży. Okazuje się, że była jurorka „X Factor" miała przez kilka lat problemy z defekacją.

„Po pierwszym porodzie zauważyłam, że jest coś nie tak z takim tematem wstydliwym, a mianowicie z tematem defekacji – czyli mówiąc konkretnie, po prostu masz problem z załatwieniem się" – opowiedziała na nagraniu zamieszczonym na swoim Instagramie. „Właściwie od pierwszego porodu do zeszłego roku do września, kiedy wreszcie zdecydowałam się na operacje, która była potrzebna. Nie mogłam się załatwiać" – wyznała.

Artystka nie bagatelizowała problemu i od początku próbowała go leczyć. „Chodzisz do jednego lekarza, który był przy porodzie, a on mówi, że wszystko w porządku, wszystko będzie dobrze, to kwestia kilku miesięcy. Potem dostajesz jakieś tabletki" – opowiadała.

Ale to nie pomagało, więc Okupnik zdecydowała się na operację we wrześniu ubiegłego roku. To uwolniło ją od krępujących sytuacji.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Cześć 2 Wstydliwy temat czas oswoić

Post udostępniony przez Tatiana Okupnik (@tatianaokupnik)

„Głupi perfekcjonizm nie pozwalał na okazanie słabości"

Artystka opowiedziała o swoim problemie, aby dać siłę kobietom, które też mogą borykać się z różnymi komplikacjami poporodowymi.

„Wiem, że nie ruszę jako kobieta, artystka, jako partnerka nie ruszę się, jeśli nie powiem tego na głos, bo muszę zwalczyć w sobie wstyd. Wstydziłam się swoich komplikacji poporodowych, bo przecież jestem wokalistką. [...] Sama czasami nie pozwalałam sobie na słabości i ciągle ten perfekcjonizm głupi nie pozwalał mi się pokazać w tych słabszych momentach albo bagatelizowałam to, albo uciekałam od mówienia o trudnych tematach" – wyznała.

„Pięknie i mądrze o ważnych, kobiecych sprawach"

Fanki w komentarzach podziękowały wokalistce za szczerość słów.  „Brawo!❤️ Rozumiem, że znanej osobie trudniej coś takiego powiedzieć głośno. Ja miałam wypadający pęcherz. A po dwóch ciążach usuniętą macicę, bo była strasznie przerośnięta i powiedzmy, że źle to współdziałało z grawitacją ziemską. Fakt, że o takich następstwach ciąż i porodów nikt nas nie uprzedza i generalnie się o tych "brzydkich" tematach nie mówi, lepiej się sprzedaje cukierkowy obrazek.🤷🏻‍♀️" – napisała pod postem Okupnik jedna z kobiet.

„Dziękuję za Pani słowa. Pięknie i mądrze o ważnych, kobiecych sprawach. Ściskam 🤗" – podziękowała fanka.

„Gratuluję otwartego mówienia o takich problemach Panią Tatianę.❤️❤️❤️❤️❤️" – napisała inna z pań, która sama wyznała, że boryka się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu po trzech porodach i zawsze musi mieć przy sobie podkłady higieniczne.

Kłopoty z wypróżnianiem się po porodzie

Problem z wypróżnianiem opisany przez Tatianę Okupnik dotyka wiele kobiet po porodzie. Wynikają one ze zmian w fizjologii i anatomii ciężarnej kobiety, które wpływają na funkcjonowanie przewodu pokarmowego i dna miednicy. Panie borykają się z:

  • zaparciami,
  • hemoroidami,
  • niekontrolowanymi gazami,
  • brudzeniem bielizny.


Wiele kobiet wstydzi się tego, z kolei lekarze często są zdania, że problem sam ustanie po kilku miesiącach od porodu. Bywa, że tak się dzieje, ale bywa i tak, że komplikacje nie znikają i wymagają leczenia ginekologicznego i gastrycznego.

W walce z zaburzeniami w wypróżnianiu pomaga odpowiednia dieta. Warto włączyć do niej dużo błonnika w postaci np. otrębów, siemienia lnianego oraz warzyw (buraki, jarmuż) i owoców (jabłka, banany), a także dużo pić – około dwóch litrów płynów dziennie.


Źródło: Instagram, plotek.pl

Zobacz także: 

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Zaparcia w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Zaparcia w ciąży: skąd się biorą i jak je pokonać?
Zaparcia w ciąży są częstą i nieprzyjemną dolegliwością. Nie można ich bagatelizować, ponieważ nieleczone mogą prowadzić nawet do problemów z donoszeniem dziecka. Można sobie z nimi radzić, m.in. zwiększając aktywność fizyczną i dbając o dobrą dietę (dużo warzyw i probiotyki).

Zaparcia w ciąży to jedna z najczęściej lekceważonych dolegliwości ciążowych. Tymczasem mogą prowadzić do wielu komplikacji, w tym przyspieszonego porodu, dlatego warto im zapobiegać, a jeśli już się pojawią, szybko przeciwdziałać, najlepiej domowymi sposobami. O tym, jakie skutki mogą wywołać zaparcia w ciąży i co je wywołuje, mówi  ginekolog dr Tadeusz Oleszczuk .  Spis treści: Zaparcia w ciąży: co na nie wpływa? Sposoby na zaparcia w ciąży Zaparcia w ciąży: czego unikać? Skutki zaparć w ciąży Zaparcia w ciąży – czy można przeć? Zaparcia w ciąży: co na nie wpływa? „Zaparcia w ciąży to objaw zaburzenia pracy przewodu pokarmowego i  efekt nieprawidłowego odżywiania ” – wyjaśnia dr Oleszczuk. Jeśli się pojawią, należy przyjrzeć się przede wszystkim swojej diecie i aktywności fizycznej. One najbardziej wpływają na pracę jelit – prawidłowe odżywianie i odpowiednia dawka ruchu są niezbędne, by wypróżniać się regularnie i nie cierpieć z powodu zaparć w ciąży. Ekspert podaje, że „normą powinien być stolec raz dziennie, a nie raz na trzy, cztery dni”. Sposoby na zaparcia w ciąży Aktywność fizyczna w ciąży Ciężarna, jeśli lekarz nie zdecydował inaczej, musi się dużo ruszać. Sport w ciąży jest niezwykle ważny. Spacery, pływanie, pilates... Rodzaj aktywności nie ma takiego znaczenia, jak jej regularność. Najważniejsze, żeby ruszać się codziennie i na miarę własnych możliwości.  Dieta na zaparcia w ciąży Warzywa genialnie rozwiązują problem, jeśli przyszła mama spożywa je w dużej ilości. Zdaniem eksperta w diecie ciężarnej warzywa powinny dominować. Są one podstawą do efektywnego namnażania się probiotyków, czyli dobrych bakterii, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania jelit. Do tego warto stosować domowe...

Ćwiczenia na wysiłkowe nietrzymanie moczu przedstawia Ania Dziedzic
Fotolia
Mama
Wysiłkowe nietrzymanie moczu? Ćwicz, żeby zapobiec! – mówi Fit Mom [FILM]
Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczy wielu kobiet po porodzie. Żeby mu zapobiec, warto w ciąży i po porodzie ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Jak to robić? Radzi Ania Dziedzic (Fit Mom), trenerka personalna kobiet w ciąży i mam po porodzie.

– Wysiłkowe nietrzymanie moczu po porodzie może być spowodowane nie tylko porodem naturalnym, lecz także np. nieprawidłowymi ćwiczeniami (albo ich brakiem) mięśni dna macicy, czyli tzw. mięśni Kegla – mowi Ania Dziedzic, trenerka personalna kobiet w ciąży i młodych mam.  Co to jest wysiłkowe nietrzymanie moczu? Wysiłkowe nietrzymanie moczu to mimowolny wyciek moczu podczas aktywności fizycznej: biegu, skoku albo nawet zwykłego kichnięcia – czyli czynności powodujących wzrost ciśnienia w brzuchu. Żeby zapobiec kłopotom warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy przed ciążą, w ciąży i po porodzie. Jak to robić?  Ćwiczenie na wysiłkowe nietrzymanie moczu: oddech przeponowy Weź głęboki wdech.  Pilnuj, żeby podczas wdechu twoje barki nie unosiły się do góry. Powoli wpuść powietrze do brzucha. Dzięki temu przepona schodzi w dół, naciska na narządy wewnętrzne, a one z kolei na dno miednicy, rozluźniając je.  Powoli wypuść powietrze. Zaciśnij dno miednicy , zwracając uwagę, żeby nie napinać przy tym pośladków, ud ani mięśni brzucha.  Sprawdź: Laser na wysiłkowe nietrzymanie moczu? Ćwiczenie mięśni wolno- i szybkokurczliwych Mięśnie dna miednicy dzielą się na mięśnie wolno- i szybkokurczliwe. Żeby skutecznie zapobiegać wysiłkowemu nietrzymaniu moczu, trzeba ćwiczyć i jedne, i drugie. Jak to zrobić?  Żeby zaangażować mięśnie szybkokurczliwe,  zaciskaj i puszczaj szybko mięśnie dna miednicy Żeby zaangażować mięśnie wolnokurczliwe zaciśnij mięśnie dna miednicy, wytrzymaj 10 sekund i dopiero wtedy rozluźnij.   Czytaj także: Fit Mom radzi: „Dziewczyny, ćwiczcie dla własnego dobra” [WYWIAD] Ania Dziedzic jest trenerem personalnym i instruktorem fitness. Prowadzi stronę FitMom.pl i stronę na FB: FitMom - Ania...

Nietrzymanie moczu, NTM, leczenie NTM, laser na nietrzymanie moczu, kobieta
Fotolia
Mama
Ciężarki Kegla na nietrzymanie moczu
Jedną z metod leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu są systematyczne ćwiczenia mięśni dna miednicy. Stosuje się do tego specjalne ciężarki (tzw. ciężarki Kegla), które przypominają tampony w kształcie stożków.

Nietrzymanie moczu można pokonać dzięki noszeniu specjalnych ciężarków w pochwie. Wzmocnienie mięśni dna miednicy przy pomocy ćwiczeń z ciężarkami pomaga w leczeniu parć naglących związanych z występowaniem pęcherza nadreaktywnego i innych schorzeń związanych z osłabieniem mięśni krocza. Znacząco zmniejsza epizody nietrzymania moczu . Ćwiczenia stosowane na początku wystąpienia objawów pozwalają na całkowite wyleczenie. Taka terapia może być również stosowana w celu poprawienia siły skurczu mięśni dna miednicy po porodzie . Ponadto poprawia satysfakcję w czasie współżycia.  Poznaj 5 okrutnych prawd o seksie po porodzie Jak działają ciężarki na nietrzymanie moczu? Największą trudnością w leczeniu nietrzymania moczu za pomocą samych ćwiczeń mięśni dna miednicy jest uruchamianie tłoczni brzusznej. Nie każdy potrafi w kontrolowany sposób odpowiednio je napinać i powtarzać tę czynność minimum 100 razy dziennie! Noszenie specjalnych ciężarków w pochwie zmusza organizm do kurczenia tych grup mięśni. Ile ważą ciężarki Kegla na NTM? Są to rozkręcane stożki o wadze 5-20 g. Każdy zakończony jest nylonową nitką, która ułatwia usunięcie stożka z pochwy. Zestaw ciężarków (np. Aquaflex) kosztuje ok. 165 zł.   Ćwiczenia na nietrzymanie moczu Ćwiczenia Kegla na nietrzymanie moczu rozpoczyna się od noszenia ciężarka, który kobieta (w trakcie chodzenia) jest w stanie utrzymać w pochwie przez 1 minutę. Taki ciężarek Kegla należy nosić w pochwie przez około 15 minut dziennie. Gdy już dojdziemy do wprawy (stożek nie wypadnie przez kwadrans) można zacząć dodatkowe ćwiczenia polegające na szybkim maszerowaniu, kaszlu, wchodzeniu po schodach... z ciężarkiem ukrytym w pochwie. Taki trening mięśni pochwy daje dobre efekty po 8-12 tygodniach systematycznych ćwiczeń. Przeczytaj, ile kosztuje laserowa terapia nietrzymania moczu  i...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz