orgazm, seks
Fotolia
Aktualności

Zrób dziecko dla swojej mamy! Tak to się robi w Danii

Udowodnij, że począłeś dziecko podczas wakacji a będziesz mieć darmowe wakacje i wsparcie. Jest jedno "ale", musisz być Duńczykiem.

Firma turystyczna Spies Resjer w ramach kampanii o wdzięcznej nazwie "Zrób to dla mamy" zaoferowała bezpłatne "przyjazne dzieciom wakacje" oraz 3 lata wsparcia dziecka do każdego, kto może potwierdzić, że począł dziecko podczas wakacji zarezerwowanych u tegoż operatora turystycznego. Podobnie jak wiele krajów europejskich Dania zmaga się z szybko malejącym przyrostem naturalnym
Z danych statystycznych przyrostu naturalnego wynika, że w Danii rodzi się zaledwie 1,7 dzieci w rodzinie, nie ma więc wystarczającej liczby noworodków w celu zachowania populacji.

Tymczasem w Polsce jak wynika z danych GUS, w okresie od stycznia do października 2015 r. urodziło się 318,7 tys. dzieci – czyli o 4,6 tys. więcej niż w roku ubiegłym. Jest to jednak bardzo niewielki wzrost w stosunku do lat ubiegłych i przez część ekspertów wiązany jest z wprowadzeniem rocznego urlopu macierzyńskiego.

Czy myślicie, że takie kampanie jak ta duńska mają sens i sprawdziłyby się w Polsce? Czy firmy zdecydowałyby się na takie promocje i specjalne dodatki? Pomijając już zagadkowe dla mnie potwierdzenie czasu poczęcia dziecka.

Zobacz też: 5 kampanii o macierzyństwie

10 sygnałów, że możesz mieć problemy z płodnością [WIDEO]

alimenty, sprawy rodzinne, pieniądze
Fotolia
Prawo i finanse
Nie płacisz alimentów? Nie dostaniesz kredytu!
Nie płacisz alimentów? Od 1 lipca dłużnicy alimentacyjni trafiają do wszystkich czterech rejestrów dłużników prowadzonych przez Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Co oznacza, że mogą mieć problem z zaciągnięciem kredytu czy podpisaniem umowy na internet w domu.

Dłużnicy alimentacyjni Zmiany w prawie były konieczne. W Polsce co roku gminy wyręczają setki tysięcy matek i ojców niepłacących alimentów . Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w 2013 roku alimenty od państwa (czyli z funduszu alimentacyjnego ) zamiast od rodzica dostało blisko 329 tys. dzieci, a gminy (które wnioskują o pieniądze z funduszu) domagały się zwrotu pieniędzy od 243 tys. osób. Niestety ściągalność długu jest bardzo niska – w 2014 r. udało się odzyskać jedynie 13,9% jego wartości. Co ciekawe, największe zaległości mają dłużnicy z województwa mazowieckiego (18 tys. osób nie płaci alimentów, a ich dług wynosi 507,4 mln zł), śląskiego (15 tys. osób i 355 mln zł zaległości) i łódzkiego (14 tys. osób i 391 mln zł). Zobacz także: Komu trzeba płacić alimenty? Obowiązek zgłaszania do BIGu Do tej pory gminy miały obowiązek (od 2008 r.) zgłaszania informacji o zadłużeniu do jednego z czterech istniejących rejestrów dłużników . Teraz informacja o długu pojawi się we wszystkich czterech rejestrach, co może znacznie utrudnić życie dłużnikom. – W przypadku chęci zaciągnięcia przez takie osoby kredytu , pożyczki czy kupienia czegoś na raty, instytucje, które zajmują się finansowaniem takich świadczeń, skorzystają z informacji zawartych w Biurach Informacji Gospodarczych. Prawdopodobieństwo, że przyszły kredytodawca dowie się o tym, że jego potencjalny kredytobiorca zalega z alimentami na rzecz dzieci, będzie teraz znacznie większe – przekonuje Katarzyna Ostaszewska z Kancelarii Radców Prawnych Baurska, Senkowska, Szczęsna i Partnerzy. Przekazywanie danych do rejestrów dłużników ma się odbywać w formie uproszczonej bez konieczności zawierania specjalnych umów. Warto również pamiętać, że informacje o niezapłaconych alimentach mogą również zgłaszać osoby prywatne Kiedy obowiązek...

Przychodnie mają obowiązek udostępniania danych nieszczepionych dzieci
Fotolia
Zdrowie
Nie szczepisz? Dane twojego dziecka muszą trafić do sanepidu
Czy lekarze mogą informować sanepid, kto nie szczepi dziecka? Zobacz, co na to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Liczba niezaszczepionych dzieci w Polsce zwiększa się każdego roku. Pod koniec 2013 r. było ich 10 tys., pod koniec 2014 – 15,4 tys., a na koniec 2015 r. już 22,3 tys. Ruch antyszczepionkowy przybiera na sile, nic więc dziwnego, że do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych zgłasza się coraz więcej rodziców z zapytaniem, czy przekazywanie do sanepidu przez placówki lecznicze informacji o braku szczepień jest legalne.  Czy lekarze mogą informować sanepid, kto nie szczepi dziecka? "Podmioty lecznicze mają nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek przekazywania danych osobowych niezaszczepionych pacjentów powiatowym inspektorom sanitarnym, zobowiązują je do tego przepisy" – poinformował Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Wynika to z ustawy  o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która nakłada obowiązek szczepień ochronnych . Wykonywanie obowiązku szczepień sprawdzane jest przez sanepid. Rodzice niezaszczepionego dziecka otrzymują wezwanie do zaszczepienia dziecka w ciągu 7 dni. Brak reakcji może skutkować nałożeniem na rodziców kary grzywny - maksymalnie 10 tys. zł; grzywna może być nakładana wielokrotnie, ale łączna suma nie może przekroczyć 50 tys. zł.  Stanowisko GIODO "Osoby przeprowadzające szczepienia ochronne są zobowiązane do prowadzenia dokumentacji medycznej dotyczącej obowiązkowych szczepień ochronnych, w tym przechowywania karty uodpornienia oraz dokonywania wpisów potwierdzających wykonanie szczepienia i sporządzania sprawozdania z przeprowadzonych obowiązkowych szczepień ochronnych oraz sprawozdania ze stanu zaszczepienia osób objętych profilaktyczną opieką zdrowotną, które przekazują państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu" – wyjaśnia generalny inspektor.  Rozporządzenie ministra zdrowia z 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień nakazuje...

przybywa zachorowań na odrę - kary za nieszczepienie dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Przybywa chorych na odrę, rodzice dostaną wysokie kary pieniężne za nieszczepienie
Sanepid coraz częściej wnosi o ukaranie rodziców odmawiających szczepienia dzieci. To są duże kary pieniężne.

Najnowsze dane Państwowego Zakładu Higieny mówią o wzroście zachorowań na odrę, chorobę zakaźną, która dzięki obowiązkowym szczepieniom została już przed laty wyeliminowana. Niestety coraz więcej rodziców decyduje się nie szczepić swoich dzieci. W tej sytuacji coraz częściej otrzymują od urzędników karę zapłacenia grzywny. Zobacz, gdzie jest najgorzej ze szczepieniami w Polsce. Kolejne przypadki odry Z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny wynika, że do 15 listopada 2018 roku zarejestrowano 193 zachorowania na odrę , w analogicznym okresie w 2017 roku było ich 60. Od 10 października, tylko w województwie mazowieckim, sanepid odnotował 79 podejrzeń lub zachorowań na tę chorobę. Wśród zakażonych znalazły się zarówno dzieci w wieku do 10 lat, jak i dorośli. Metodą walki z odrą są profilaktyczne szczepienia. Tymczasem coraz więcej rodziców decyduje się nie szczepić swoich dzieci. Robią to ze strachu przed skutkami ubocznymi szczepień. Państwowy Zakład Higieny podaje, że NOP ( niepożądany odczyn poszczepienny) zdarza się jedynie raz na 10 tys. przypadków. Najczęściej jest to:   gorączka, bolesny obrzęk, niepokój, ból kończyny, zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia czy wysypka. Ciężkie NOP, czyli wymagające np.hospitalizacji lub stanowiące zagrożenie dla życia występują niezwykle rzadko - to ok. 0,1 proc. w odniesieniu do zgłoszonych NOP w danym roku. Z danych PZH wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat w Polsce nie zanotowano zgonu związanego ze szczepieniem. Wysokie kary za nieszczepienie dzieci Urzędnicy mają prawo zmusić rodzica do zaszczepienia dziecka. W przypadku odmowy mogą też karać go grzywnami – od 100 zł do nawet 5 tys. złotych . Pracownicy sanepidu coraz częściej muszą interweniować wobec rodziców, którzy uchylają się od obowiązkowych szczepień. Na terenie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj