Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ZUS kontroluje zasiłki macierzyńskie
Adobe Stock
Aktualności

ZUS kontra matki - zasiłki macierzyńskie na celowniku urzędników

Matki są oburzone, jak głęboko ZUS zagląda do życia prywatnego. - Panie Premierze Mateusz Morawiecki kto opiekował się Pana dziećmi w czasie kiedy Pan pracował? - pytają. Zobacz, co ZUS chce wiedzieć o matkach.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wziął pod lupę zasiłki macierzyńskie kobiet prowadzących działalność gospodarczą. W ramach kontroli prosi m.in. o to, aby podały kto w czasie ich pracy zajmuje się dziećmi. Dla wielu mam to przekroczenie dopuszczalnych granic i ich upokarzanie. Powstał Ruch Społeczny Kobiety na DG (działalności gospodarczej - przy.red.) kontra ZUS, który sprzeciwia się temu.

Przedsiębiorcze mamy do kontroli

Kobiety prowadzące działalność gospodarczą po urodzeniu dziecka mają prawo do zasiłku macierzyńskiego. Muszą tylko przestrzegać płacenia składek na ubezpieczenie chorobowe. Zakład, w ramach weryfikowania prawa do otrzymywania świadczeń, prowadzi kontrole. Chodzi o to, aby wyeliminować przypadki wyłudzania pieniędzy poprzez prowadzenie fikcyjnych firm. Stąd dość szczegółowe i wnikliwe pytania o zatrudnianych pracowników, godziny otwarcia czy sposoby pozyskiwania nowych klientów.

Zdaniem kobiet to przekroczenie granic. Ruch Społeczny Kobiet na DG kontra ZUS - to pełna nazwa strony na Facebooku, na której matki upubliczniają dokumenty, przesłane im przez Zakład. W pismach czytamy, że pyta się kobiety na działalności gospodarczej wprost: „Kto opiekował się pani dziećmi w czasie pracy?" lub żąda dostarczenia dowodów, że dziecko chodzi do przedszkola czy żłobka.

- Pani Minister Bożena Borys-Szopa (minister rodziny, pracy i polityki społecznej - przyp. red.) kto opiekował się Pani dzieckiem/dziećmi w czasie kiedy Pani pracowała? Panie Premierze Mateusz Morawiecki kto opiekował się Pana dzieckiem/dziećmi w czasie kiedy Pan pracował? - takie pytania zadaje Ruch rządzącym, chcąc w ten sposób pokazać absurd kontroli.

"Kto karmił Pani dziecko piersią, gdy Pani pracowała?"

Kobiety nie kryją oburzenia w komentarzach. - Jak czytam takie pisma i słucham takich historii, to włos mi się na głowie jeży. Po co im prywatne informacje? To jest okropne, ale też upokarzające - to jeden z wpisów. - Niedługo będą pytać, kto karmił Pani dziecko piersią, gdy Pani pracowała? - napisano w kolejnym.

Inna z kobiet podzieliła się swoją refleksją oraz opisała własną dwuletnią batalię z ZUS-em o wypłatę należnego zasiłku macierzyńskiego: - To są ludzie, którzy nigdy nie mieli nic wspólnego z prowadzeniem działalności gospodarczej i nigdy nic nie prowadzili na własny rachunek, dlatego też zadają tak idiotyczne pytania. Pouczają, jak powinno się prowadzić własną działalność, choć całe życie są na państwowym garnuszku - napisała.

ZUS: to nasze prawo

- ZUS prowadzi wobec nas nieustające kontrole i postępowania! I choć macierzyństwo to nie jest odpowiedni czas na stres i walkę. My, w ciąży, z malutkimi dziećmi u boku, próbujemy stawiać czoła urzędnikom! Grzebią i szukają na nas haków w dokumentach księgowych! - napisano w apelu do rządzących na stronie Ruchu Społecznego Kobiet na DG kontra ZUS.

Rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz odpowiada, że ZUS ma ustawowy obowiązek weryfikować tytuł do ubezpieczenia społecznego. I nie robi tego bez powodu. Zaznaczył, że „niejednokrotnie" kontrole pokazywały, że działalność gospodarcza kobiet była fikcją i dochodziło do bezprawnego zgłoszenia do ubezpieczeń, a następnie wypłaty świadczeń.

- Jeżeli istnieją wątpliwości, czy działalność była rzeczywiście prowadzona i była tym samym podstawa do odprowadzania składek, ZUS ma pełne prawo oczekiwać od klienta szczegółowych wyjaśnień, które potwierdzą rzeczywiste prowadzenie firmy. W interesie klienta jest udzielić pełnych wyjaśnień. To przyspieszy zakończenie kontroli - podkreślił.

Czy są wśród was mamy borykające się z kontrolami ZUS? Czy waszym zdaniem Zakład przekracza granice? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach!

Źródło: wp.pl, superbiz.se.pl

Zobacz też:

Co sądzisz o kobietach w ciąży biorących zwolnienie lekarskie? [SONDA ULICZNA]

Kobiety prowadzące firmy częściej kontrolowane przez ZUS?
AdobeStock
Aktualności
ZUS dręczy kobiety na działalności gospodarczej? Złożyły skargę
Zdaniem grupy kobiet prowadzących własny biznes Zakład Ubezpieczeń Społecznych dopuszcza się rażących nadużyć wobec nich. Jakich?

Ruch Społeczny Kobiety na Działalności w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Współpracujących Biur Rachunkowych sprzeciwia się działaniom ZUS-u, które mają na celu pozbawienie ich prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego. W związku z tym złożyło skargę do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka. Przedsiębiorcze kobiety przypominają, że co trzecia działalność w Polsce prowadzona jest przez kobiety właśnie. Są one też pracodawcami dla wielu ludzi, a swoją pracą przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki. Jednak oprócz tego pragną być matkami, a zabieranie im świadczeń może zmuszać je do konieczności dokonywania wyboru między pracą a macierzyństwem. W skardze wystosowanej do kilku instytucji kobiety piszą: „Działania ZUS pokazują, że Państwo każe nam wybierać między macierzyństwem, a prowadzeniem firmy, mimo że jednocześnie – w Konstytucji i ustawach - gwarantuje nam swobodę prowadzenia działalności gospodarczej i jest zobowiązane do zapewnienia nam stabilizacji podczas tak ważnych okresów życia jak ciąża i macierzyństwo”. O co walczą kobiety prowadzące własny biznes? W piśmie, które Ruch Społeczny Kobiety na Działalności wystosował do odpowiednich władz czytamy: „Kontrolom mówimy tak. Nie zgadzamy się jednak na to, żeby kontrole te były skierowane głównie na jedną grupę społeczną, tj. na kobiety prowadzące działalność gospodarczą”. Według skrzywdzonych kobiet obecnie taka sytuacja ma właśnie miejsce. Dodatkowo uważają one, że sposób, w jaki ZUS prowadzi kontrole, jest karygodny. „Z całej Polski docierają do nas informacje o działaniach ZUS niezgodnych z prawem , o podejmowaniu przez ten Organ działań godzących w swobodę działalności gospodarczej, w renomę nas jako przedsiębiorców i podważających naszą wiarygodność na rynku, a także...

Fotolia.pl
Prawo i finanse
Zmiany w macierzyńskim dla bizneswoman w 2016 roku
W 2016 roku nastąpiły zmiany w zasiłku macierzyńskim. tak jak w 2015 roku nie ma już możliwości, by uzyskać wysokie świadczenie mamom prowadzącym działalność gospodarczą, które raz przed porodem opłaciły składkę. Od stycznia 2016 roku wysokość zasiłku macierzyńskiego będzie zależeć od czasu opłacania składek i ich wysokości.

W 2015 roku zniknęła luka w prawie, która umożliwiała ciężarnym kobietom , rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej tuż przed porodem na uzyskanie wysokiego, ponad sześciotysięcznego zasiłku macierzyńskiego.   Jedna składka gwarantem wysokiego zasiłku Zasiłek macierzyński mogą otrzymać przedsiębiorcze mamy, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Do tej pory prawo do wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenia było przyznawane po opłaceniu jedynie pierwszej składki ubezpieczenia. A to oznacza, że jeśli ciężarna zarejestrowała działalność gospodarczą co najmniej miesiąc przed porodem i opłaciła składkę chorobową od najwyższej obowiązującej podstawy  (w 2014 roku było to 9365 zł - za co najmniej jeden pełen miesiąc kalendarzowy poprzedzający miesiąc, w którym nastąpił poród), to mogła przez rok pobierać wysoki zasiłek macierzyński. Oznacza to, że płacąc do ZUS jednorazowo kwotę ok. 3500 zł matka własny biznes nabywała prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości nawet ok. 6,6 tys. zł miesięcznie (100 proc. zasiłku), a jeśli pobierała go przez cały rok - 5,2 tys. zł miesięcznie (80 proc. zasiłku). Zmiany w macierzyńskim w 2016 roku W związku z rządową nowelizacją ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia zdrowotnego w razie choroby i macierzyństwa od 2015 roku te zasady się zmieniły, a wysokość zasiłku macierzyńskiego przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest uzależniona od czasu opłacania składek oraz ich kwoty. W 2016 roku początkowo kobiecie prowadzącej własną firmę krócej niż 12 miesięcy i opłacającej składki przewyższające ustawowe minimum zostanie przyznany zasiłek w minimalnej wysokości, który będzie powiększany o 1/12 za każdy miesiąc opłacania składek przypadający przed nabyciem prawa do świadczenia. Tak więc matka, która...

Pracująca mama
Fotolia
Prawo i finanse
17 zł na urlopie macierzyńskim? To nie żart - rząd zmienia przepisy
Mamy prowadzące własną firmę rozpoczęły walkę, bo nie chcą zgodzić się na tak małe wynagrodzenie. To skandal - piszą!

Zasiłek macierzyński za 17 zł i 77 groszy? To scenariusz dla mam, które prowadzą własną firmę krócej niż dwa lata. Nowe zmiany uchwalił sejm, a ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta. Jeśli prezydent ją podpisze, nowe zasady obliczania macierzyńskiego wejdą w życie 1 listopada 2015 roku. Jaki był powód zmiany przepisów? Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej postanowiło wprowadzić zmiany w przepisach o zasiłkach macierzyńskich dla mam prowadzących firmy, po tym, jak ZUS wykrył przypadki wyłudzennia wysokiego macierzyńskiego. Do tej pory, aby pobierać 9 tys. zł miesięcznie przez cały rok, wystarczyło założyć działalność gospodarczą i przez trzy miesiące opłacać składkę chorobową, wynoszącą 223 zł. Nad zmianami w prawie pracował przez dwa lata rząd, a później parlament. W Sejmie za zmianami zagłosowały wszystkie ugrupowania. Kto najbardziej na tym ucierpi? Jeśli ustawę podpisze prezydent i wejdzie ona w życie 1 listopada 2015 r ., to mama, która urodzi po tym terminie i prowadzi firmę krócej niż dwa lata oraz korzysta z preferencyjnej składki ZUS, dostanie 297,18 zł, od których musi jeszcze odliczyć obowiązkową  składkę zdrowotną. Na czysto zostanie jej 17 zł i 77 groszy miesięcznie. - Za te pieniądze to ja nawet paczki pieluch nie kupię. To skandal. Z polityką prorodzinną nie ma to nic wspólnego - piszą zbulwersowane mamy. Polecamy:   Komu przysługuje urlop macierzyński i zasiłek macierzyński? Mamy walczą, jak lwice Oburzone mamy ostro wzięły się do walki: piszą petycje, zbierają podpisy, zakładają grupy społecznościowe, chcą spotykać się z prezydentem i jego małżonką. Również do naszej redakcji napływają listy z prośbą, żeby nagłaśniać sprawę, bo mamy potrzebują każdej pomocy i wsparcia. Petycję wystosowaną do prezydenta Bronisława Komorowskiego, podpisało już ponad tysiąc osób. Czytamy w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz