błedy we wnioskach 500+
fizkes, Tomasz Warszewski/Adobe Stock
Aktualności

ZUS: dużo błędów we wnioskach o dodatkowe 500+. Sprawdź, czy twój jest poprawny

W ostatnim czasie wielu rodziców, którzy złożyli wniosek o „dodatkowe 500”, czyli o 12 tys. zł na dziecko, otrzymuje od ZUS-u informacje o błędnie wypełnionym wniosku. Takich przypadków jest naprawdę dużo.

Jak dotąd Polacy złożyli wnioski o 12 tys. na dziecko, czyli o środki z tak zwanego rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO) na ponad 502 tys. dzieci. Z tego ZUS rozpatrzył już 498 tys. wniosków. Osoby, których wniosek rozpatrzono między 11 a 15 kwietnia, już otrzymują pieniądze z RKO z wyrównaniem do dnia bieżącego. Niektórzy jednak zamiast pieniędzy otrzymują wezwanie do uzupełnienia wniosku.

Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]

Najczęstsze błędy we wnioskach

Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie, a dane w nim zawarte są weryfikowane w odpowiednich rejestrach. Przy okazji tej weryfikacji czasami okazuje się, że niektóre dane podane przez rodziców są błędne.

Najczęstszy błąd popełniany przy wypełnianiu wniosków to wpisanie w miejsce, gdzie powinien być PESEL dziecka, PESELU innego członka rodziny. Niektórzy rodzice, zamiast podać numer PESEL dziecka, podają numer dowodu tożsamości i załączają do wniosku akt urodzenia dziecka. W takiej sytuacji pracownik ZUS nie może w systemie sprawdzić, czy osoba składająca wniosek faktycznie jest rodzicem dziecka, na które wniosek jest składany.

Zdarzają się też sytuacje, gdy rozwodzący się rodzice nie mogą dojść do porozumienia i każde z nich składa osobny wniosek na to samo dziecko, tymczasem tylko jeden z rodziców może to zrobić.

Sprawdzaj pocztę, telefon i profil PUE ZUS

Gdy we wniosku wykryte zostaną błędy, ZUS kontaktuje się z rodzicami, wystawiając wezwanie do uzupełnienia wniosku. Wezwanie to można otrzymać poprzez profil PUE ZUS, na adres e-mail lub poprzez SMS.

Niepoprawnie wypełniony wniosek skutkuje tym, że proces jego weryfikacji przedłuża się. Im dłużej rodzice wezwani do uzupełnienia wniosku będą z tym zwlekać, tym dłużej trwa postępowanie wyjaśniające i tym później otrzymają decyzję o przyznaniu środków z RKO.

Źródło: businessinsider.com.pl

500 plus zmiany 2021
Prawo i finanse
500 plus na dziecko: zmiany zasad przyznawania w 2022/2023 roku
500 plus w 2022 roku jest przyznawane na pierwsze i każde kolejne dziecko. Trzeba tylko w odpowiednim czasie złożyć wniosek. Oto przewodnik po aktualnych zasadach przyznawania świadczenia 500 plus w 2022 roku. Podajemy też informacje o zmianach, które czekają rodziców: kiedy i jak złożyć wniosek przez internet? Wymieniamy kluczowe terminy.

Świadczenie 500 plus na pierwsze i każde kolejne dziecko jest wypłacane w ramach rządowego programu pomocy rodzinom o nazwie Program Rodzina 500 plus . Obecne zasady przyznawania pieniędzy obowiązują od 1 lipca 2019 roku (wcześniej, przez ponad 3 lata trwania programu, świadczenie było wypłacane tylko na drugie i kolejne dziecko). W 2022 roku wprowadzono zmiany w programie – obowiązuje nowy okres rozliczeniowy i nowe terminy składania wniosków. Dokumenty można składać tylko przez internet. Spis treści: Komu przysługuje 500 plus? 500 plus: do jakiego wieku?  500 plus w 2022 roku: terminy Inne zmiany w 500 plus w 2022 roku Kiedy wypłata 500 plus w 2022 roku? Gdzie złożyć wniosek o 500 plus? Opieka naprzemienna a 500 plus na dziecko 500 plus a alimenty 500 plus dla osób mieszkających za granicą Kiedy można stracić 500 plus? Komu przysługuje 500 plus na dziecko? Program Rodzina 500 plus powstał z myślą o regularnym wsparciu finansowym rodzin i ma być kontynuowany w kolejnych latach. W przeciwieństwie do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego ( 12 tysięcy zł na dziecko ),  becikowego czy „ kosiniakowego ” wypłacanie tych środków nie jest ograniczone do krótkiego czasu: każde dziecko otrzyma 500 złotych miesięcznie do uzyskania pełnoletności bez względu na wysokość zarobków jego rodziców. Jedynym warunkiem otrzymania świadczenia w roku 2022 jest złożenie wniosku 500 plus drogą elektroniczną. Świadczenie mogą otrzymać: rodzice; opiekunowie prawni (osoby ustanowione przez sąd jako opiekunowie prawni dziecka); rodziny zastępcze; rodzinne domy dziecka; dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego, interwencyjnego i specjalistyczno-terapeutycznego (to duża zmiana, do tej pory nie przysługiwało im ono); interwencyjne ośrodki preadopcyjne....

zgoda na wyjazd dziecka za granicę
Adobe Stock
Prawo i finanse
Zgoda na wyjazd dziecka za granicę [WZÓR] + potrzebne dokumenty
Zgoda na wyjazd dziecka za granicę jest potrzebna, poza paszportem lub dowodem osobistym, gdy dziecko wyjeżdża w zagraniczną podróż z innym opiekunem lub tylko z jednym z rodziców. Warto sporządzić ją w języku polskim, a także w języku państwa, do którego wyjeżdża maluch.

Zgoda na wyjazd dziecka za granicę to pisemny dokument, będący potwierdzeniem uzyskania zgody od rodzica lub opiekuna prawnego dziecka na zagraniczną podróż malucha pod opieką innej osoby. Taki dokument można przygotować zarówno na jednorazową podróż dziecka, jak i na wszystkie inne, aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Zgoda na wyjazd dziecka za granicę powinna być udzielana w osobnym dokumencie dla każdego dziecka. Wyjazd dziecka za granicę bez rodziców: dokumenty Dziecko, by przekroczyć granicę, musi posiadać jedynie dowód osobisty (na terenie Unii Europejskiej) lub paszport (jest on potrzebny w pozostałych krajach). Zdarzają się jednak kontrole, podczas których urzędnicy oczekują wykazania przez opiekuna odpowiedniej zgody rodziców dziecka na taką podróż.  Zgoda na wyjazd dziecka za granicę przyda się podczas: kontroli dokumentów na lotnisku, kontroli dokumentów na granicy, wylegitymowania przez służby do tego uprawnione (np. policję). Spa - Akademia Młodych Rodziców Pracownicy lotnisk i straży granicznej są bardzo wyczuleni na dzieci, które podróżują bez rodziców. Wynika to ze zdarzających się przypadków uprowadzania dzieci. Ze względu na „uprowadzenia rodzicielskie”, taką zgodę powinien posiadać też rodzic, który samotnie wybrał się w zagraniczną podróż z dzieckiem.   Zgoda na wyjazd dziecka za granicę z jednym z rodziców Dziecko nie może przebywać za granicą tylko z jednym z rodziców bez zgody drugiego, który ma prawo współdecydowania o nim. By dziecko mogło wyjechać za granicę, potrzebna jest zgoda obojga rodziców. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy: jeden z rodziców został całkowicie pozbawiony władzy rodzicielskiej, władza rodzicielska została zawieszona lub ograniczona w tym zakresie. Jeżeli jeden z rodziców nie...

Odwołanie do przedszkola
AdobeStock
Aktualności
Odwołanie do przedszkola: zasady i terminy procedury odwoławczej [WZÓR ODWOŁANIA]
Odwołanie do przedszkola można złożyć, jeśli dziecko brało udział w rekrutacji do danej placówki i nie zostało przyjęte. Ważne jest, by w odwołaniu podać mocne argumenty i przedłożyć je odpowiednim władzom w wyznaczonym terminie. Co należy napisać w odwołaniu do przedszkola?

Wybór odpowiedniego przedszkola dla dziecka często spędza rodzicom sen z powiek. A kiedy już znajdą taką placówkę, która spełnia ich wymagania, zgłaszają dziecko do procesu rekrutacyjnego i czekają w napięciu, czy zostanie zakwalifikowane. Zdarza się, że decyzja komisji rekrutacyjnej jest odmowna. Gdy dzieci jest więcej niż miejsc w przedszkolu, nie wszystkie mogą zostać przyjęte. Przesądza o tym liczba uzyskanych punktów . Spis treści: Odwołanie do przedszkola: jak to zrobić krok po kroku? Jak napisać odwołanie do przedszkola? Jakich argumentów użyć, pisząc odwołanie do przedszkola? Od negatywnej decyzji komisji rekrutacyjnej można się jednak odwołać. Warto to zrobić, jeśli naprawdę zależy nam na posłaniu dziecka do danej placówki i mamy dobre argumenty, które mogą przekonać dyrekcję do zmiany stanowiska. Odwołanie do przedszkola odbywa się zgodnie z pewnymi wytycznymi. Kiedy i gdzie należy się zgłosić, by walczyć o miejsce dla dziecka w konkretnej placówce przedszkolnej? Odwołanie do przedszkola: jak to zrobić krok po kroku? 1. Wniosek do komisji rekrutacyjnej W ciągu 7 dni od ogłoszenia listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przedszkola można odwołać się do komisji rekrutacyjnej. Należy w tym celu złożyć wniosek o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka . Komisja rekrutacyjna jest zobowiązana na piśmie uzasadnić swoją odmowę i podać liczbę punktów, jaką dziecko zdobyło w procesie rekrutacji , oraz liczbę punktów, która była potrzebna, by dostać się do danego przedszkola. Na sporządzenie uzasadnienia swojej decyzji komisja rekrutacyjna ma również ściśle określony termin – wynosi on 5 dni. Zobacz także: Czy dziecko jest gotowe do przedszkola? 5 dowodów 2. Odwołanie od uzasadnienia do dyrektora przedszkola W ciągu 7 dni od otrzymania pisma...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj