Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ZUS kontrole ciężarne
Fotolia
Aktualności

ZUS poluje na ciężarne

Kobiety w ciąży teoretycznie mają dobrze. Zasiłki, urlopy, 500+. A jak wygląda to w praktyce?

Wszystkie akcje wprowadzane przez ZUS i rząd mają teoretycznie na celu zachęcenie kobiet do rodzenia dzieci. Tylko dzięki zwiększeniu liczby dzieci,  możemy liczyć na wypłacanie emerytur. Jak to się ma jednak do tego, jak rzeczywiście ZUS traktuje kobiety?

Czy jest tak różowo?

Świadczenia na rzecz kobiet są coraz większe. Począwszy od wypłacania pieniędzy za zwolnienia w okresie ciąży, poprzez zasiłki macierzyńskie, skończywszy na 500+ i dodatkach dla najuboższych. Wydaje się, że nasz kraj to raj, nic tylko rodzić dzieci i zakładać Kartę Dużej Rodziny. Skąd więc twierdzenie, że wcale nie jest tak różowo jak to opisują?

ZUS uprzykrza życie ciężarnym poprzez masowe akcje sprawdzające, czy dana kobieta była zatrudniona w momencie zajścia w ciążę, czy została zatrudniona celowo, by wymusić od państwa świadczenia. Sprawdzany jest także ich stan zdrowia, czy rzeczywiście ciężarna musi przebywać na zwolnieniu chorobowym, czy też robi to zdobywając "lewe" zaświadczenia. 

Ciężarne prowadzące własną działalność skarżą się na działania urzędników, którzy zasypują je pytaniami  o nazwiska klientów, w celu weryfikacji, czy jakieś usługi rzeczywiście są wykonywane, czy firma nie jest fikcyjna. 

17 tysięcy odwołań!

Kobiety które zostały zatrudnione już w czasie trwania ciąży, zostają pozbawione etatu, przerejestrowane na "umowę – zlecenie" i pozbawione zasiłku macierzyńskiego. 
ZUS zaczął nawet sprawdzać czy wynagrodzenie kobiet w ciąży, jest adekwatne do zajmowanego stanowiska, obawiając się, że ciężarna dostanie zbyt dużą kwotę zasiłku po urodzeniu dziecka. Jeżeli udowodni, że kobieta powinna zarabiać mniej, nie zawaha się zmniejszyć wypłacanej kwoty do minimalnej stawki. 

Wiele kobiet uskarża się, że zbyt długi jest czas oczekiwania na decyzję ZUS – u odnośnie przyznania zasiłku chorobowego, oraz macierzyńskiego, co jest bardzo uciążliwe, gdy pensja jest potrzebna do zapłacenia rachunków domowych. 

Blisko 17 tys. decyzji ZUS-u zostało skierowanych do sądu, po tym, jak ciężarne złożyły odwołanie. 100 mln zł zostało w I połowie 2016  r. wstrzymanych i odebranych ciężarnym. Czy ZUS uznaje to za swój sukces? Nie przeczymy, na pewno w tej grupie znajdą się panie, które różnymi metodami próbują zapewnić sobie i dziecku świadczenia po narodzinach dziecka. Nie można jednak generalizować, gdyż wiele niewinnych kobiet zostało pozbawionych pieniędzy, które naprawdę są im potrzebne.

ZUS poluje na ciężarne, a wystarczyłoby uszczelnić przepisy, które pozwalają na luźną interpretację. Nie od dziś wiadomo, że kobieta prowadząca własną działalność może zapłacić kilka podwyższonych składek, by w rezultacie dostać od państwa bardzo wysoki zasiłek macierzyński. Jest to znana procedura i zgodna z prawem! Niech więc zamiast ścigać ciężarne, zastanowią się nad rozsądnymi przepisami, które ułatwią życie wszystkim. 

A czy Wy miałyście jakieś nieprzyjemności ze strony ZUS-u w czasie ciąży?

Urlop wychowawczy 2016 - wszystko co powinnaś wiedzieć!

źródło: wp.pl

Co sądzisz o kobietach w ciąży biorących zwolnienie lekarskie? [SONDA ULICZNA]

Kobieta w ciąży, ciąża a praca
© contrastwerkstatt - Fotolia.com
Prawo i finanse
Komu przysługuje urlop macierzyński i zasiłek macierzyński?
Sprawdź, czy przysługuje ci urlop macierzyński i czy dostaniesz zasiłek macierzyński. Na jakie jeszcze świadczenia może liczyć kobieta, która urodziła lub przyjęła na wychowanie dziecko?

Urlop macierzyński – komu przysługuje? Urlop macierzyński przyznawany jest kobietom, które w trakcie zatrudnienia urodziły dziecko. Prawo do urlopu macierzyńskiego mają tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Bez znaczenia jest tutaj staż pracy oraz wymiar pracy (etat czy część etatu). Kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony są w korzystnej sytuacji, bowiem przysługuje im urlop macierzyński oraz zasiłek macierzyński.  Inna jest sytuacja kobiet, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas określony. Mogą one wykorzystać urlop macierzyński, jeżeli przypada on w trakcie trwania umowy. Oznacza to, że urlop macierzyński może trwać nie dłużej niż do ostatniego dnia umowy.  Prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje również matce, która adoptowała lub przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej dziecko do 7. roku życia (w szczególnych sytuacjach – do 10. roku życia). Zobacz też: Ile wynosi zasiłek chorobowy Komu nie przysługuje urlop macierzyński? Urlop macierzyński nie przysługuje: kobietom, których umowa o pracę rozwiązała się w dniu porodu, kobietom pracującym na podstawie umów cywilnoprawnych ( umowa zlecenie , umowa o dzieło), bezrobotnym, studentkom (chyba, że studiują i pracują na podstawie umowy o pracę). Zobacz też: Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego Wymiar urlopu macierzyńskiego  Podstawowy urlop macierzyński trwa 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie (31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci, 33 – trojga dzieci, itp.).  Pracownica ma obowiązek wykorzystać 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, natomiast pozostałe 6 tygodni może wykorzystać ojciec dziecka . Ponadto przyszła mama może rozpocząć urlop macierzyński przed porodem (maksymalnie 6 tygodni przed). Dodatkowo po...

świadczenie rehabilitacyjne
AdobeStock
Prawo i finanse
Świadczenie rehabilitacyjne dla kobiet w ciąży – kiedy można je mieć
Będąc w ciąży, możesz skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego. Wynosi 100 procent wynagrodzenia. Opisujemy, jak je uzyskać.

Będąc w ciąży, możesz znaleźć sie w takiej sytuacji, że mimo odpoczynku w trakcie korzystania z zasiłku chorobowego, twój stan zdrowia nie pozwala na powrót do pracy . Możesz wówczas ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne. Zobacz, ile ono wynosi i co musisz zrobić, aby je otrzymać. Co to jest świadczenie rehabilitacyjne? Jeżeli sytuacja zdrowotna tego wymaga - przyszła mama jest chora, źle znosi ciążę lub też jest ona zagrożona, kobieta może udać się na zwolnienie lekarskie i skorzystać z zasiłku chorobowego . W jego ramach przysługuje aż 270 dni zwolnienia lekarskiego . Może się jednak zdarzyć, że przyszła mama zachoruje jeszcze przed zajściem w ciążę i w jej trakcie wyczerpie okres wypłaty zasiłku chorobowego. W takiej sytuacji kobieta może wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne, zwane też zasiłkiem. Wynosi on 100 procent podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, czyli tyle, co przeciętne miesięczne wynagrodzenie. Przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, również za dni ustawowo wolne od pracy. Kto i kiedy może uzyskać zasiłek? Świadczenie rehabilitacyjne wypłacane jest osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym: pracownikom; osobom wykonującym pracę nakładczą; członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielczych kółek rolniczych; osobom prowadzącym pozarolniczą działalność i osobom z nimi współpracującym; duchownym; osobom odbywającym służbę zastępczą. W przypadku kobiety w ciąży zasiłek chorobowy przysługuje maksymalnie na czas 12 miesięcy. Jak długo wypłacany jest zasiłek dla ciężarnej? Kobieta posiadająca ubezpieczenie chorobowe, od dnia porodu nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego , bez względu na to, czy świadczenie rehabilitacyjne zostało przyznane na okres przekraczający dzień urodzenia dziecka. Po prostu świadczenie to będzie przysługiwało do dnia poprzedzającego dzień...

L4 w ciąży
Adobe Stock
Prawo i finanse
Zwolnienie lekarskie w ciąży (L4): ile jest płatne, od kiedy można dostać? Aktualne przepisy
Zwolnienie lekarskie w ciąży przysługuje kobiecie, gdy ciąża jest zagrożona lub stan zdrowia nie pozwala ciężarnej dłużej pracować. Przebywając na L4 w ciąży, otrzymasz wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy (od 34 dnia niezdolności do pracy). Lekarz wystawiając zwolnienie zdecyduje, czy będziesz mogła wychodzić z domu, czy podczas zwolnienia musisz leżeć. To ma znaczenie, ponieważ ZUS może w każdej chwili skontrolować, czy ciężarna pozostaje w domu. Sprawdź, co musisz wiedzieć o L4 w ciąży.

L4 w ciąży należy się każdej pracującej ciężarnej, jeżeli jest chora lub jej ciąża jest zagrożona. Ze zwolnienia lekarskiego można korzystać przez cały okres trwania ciąży, od pierwszego dnia jej potwierdzenia. Aby otrzymać L4, będąc w ciąży, trzeba posiadać aktualne ubezpieczenie chorobowe. Warto też wiedzieć, kiedy ZUS wypłaca L4 w ciąży, oraz jakie formalności są niezbędne przed pójściem na zwolnienie lekarskie. Spis treści: Komu przysługuje L4 w ciąży? Ile trwa zwolnienie lekarskie w ciąży? Wynagrodzenie i zasiłek na zwolnieniu lekarskim w ciąży Chorobowe w ciąży: formalności Czy na L4 w ciąży można wyjechać? Komu przysługuje L4 w ciąży? Zwolnienie lekarskie (nazywane także L4) w ciąży przyznawane jest kobiecie w przypadku choroby, złego samopoczucia lub innej przyczyny powodującej niezdolność do pracy. Powód wydania zwolnienia lekarskiego nie musi bezpośrednio wynikać z przebiegu ciąży. Zwolnienie lekarskie w ciąży może wystawić lekarz rodzinny, ginekolog i lekarz każdej innej specjalizacji. Na L4 w ciąży można pójść od dnia jej stwierdzenia – gdy są do tego wskazania lekarskie. Argumentem przemawiającym za wydaniem zwolnienia lekarskiego w czasie ciąży są: dolegliwości zdrowotne zagrażające jej przebiegowi, złe samopoczucie kobiety, warunki pracy – lekarz może wystawić zwolnienie, jeżeli praca odbywa się w szkodliwych warunkach, wiąże się z wysiłkiem fizycznym, stresem. Prawo do skorzystania z L4 w ciąży przysługuje ciężarnym posiadającym ubezpieczenie chorobowe, czyli zatrudnionym na umowę o pracę oraz zatrudnionym   na umowę-zlecenie, umowę o dzieło lub inną umowę cywilnoprawną pod warunkiem opłacania ubezpieczenia chorobowego w ZUS-ie. Zwolnienie może być wydane na cały okres trwania ciąży (do 270 dni). Do zasiłku...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz