Monitorowanie polskich rodzin przez ZUS
StockAdobe
Aktualności

ZUS powoła instytucję monitorującą sytuację polskich rodzin?

O nowym pomyśle Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mówiła prezes Gertruda Uścińska. O jaki monitoring chodzi?

W miniony poniedziałek na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się konferencja o nazwie „Rodzina fundamentem niepodległości”. Oprócz rządzących wzięli w niej udział także przedstawiciele ZUS. Przy okazji podzielili się nowym pomysłem, który miałby poszerzyć zakres monitorowania polskich rodzin. Na czym miałby on polegać?

Rodzina fundamentem polskiej niepodległości

Podczas konferencji rządzący podkreślali, jak ważna jest rola rodziny we współczesnym świecie, a także wspominali jej istotną rolę w budowaniu Polski niepodległej. Prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że „Polska przez 123 lata rozbiorów nie przetrwała na mapach świata, w instytucjach i systemach, ale przetrwała w religii, kulturze, w języku, w rodzinie”. A skoro rodzina jest tak istotna, należy jej się szczególna ochrona, ale też troska o nią.

Masz pytania na temat szczepień? Wątpliwości? Zadaj pytanie ekspertom!

ZUS chce większego monitoringu rodzin

W myśl dbania o rodzinę głos zabrała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Gertruda Uścińska, która zaproponowała, żeby powołać odrębną instytucję, której zadaniem będzie jeszcze szerszy niż do tej pory zakres monitorowania sytuacji polskich rodzin. Zaznaczyła, że chodzi tu o instytucję, która byłaby nakierowana na dobro rodziny, a nie jedynie kontrolowała kwestie finansowe. „Chodzi tu nie tylko o ewaluację dochodów, co jest kluczowe, jeżeli chodzi o podnoszenie poziomu życia, ale o taki monitoring, który bardzo szeroko popatrzyłby na dobro rodziny” - powiedziała.
Nie wiadomo konkretnie, o jakie badanie „dobra rodziny” miałoby chodzić i na jakich zasadach miałby się odbywać ten monitoring.

Podczas konferencji dyskutowano też nad flagowym programem obecnego rządu, tj. Rodzina 500+, którego założeniem jest nie tylko wsparcie finansowe rodzin, lecz także zachęcanie ich do zawierania związków małżeńskich, co podkreślał podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosz Marczuk.

Co myślicie o nowym pomyśle ZUS-u? Czy taka dodatkowa kontrola jest uzasadniona i faktycznie może wpłynąć na dobro rodziny?

A Ty? Spróbowałaś już szczęścia w naszych konkursach? Sprawdź, co aktualnie możesz wygrać:​


Źródło: wpolityce.pl

Zobacz też:

Co sądzisz o kobietach w ciąży biorących zwolnienie lekarskie? [SONDA ULICZNA]

500 plus na turystykę: bony na wakacje
AdobeStock
Aktualności
"500 + dla turystyki". Poseł PIS chce wprowadzić bony na wakacje
Takie rozwiązanie funkcjonuje już w kilku innych europejskich krajach. Czy niedługo również Polacy będą otrzymywać dodatkowe wsparcie finansowe na wakacje?

Andrzej Gut-Mostowy, poseł elekt z list PIS-u, kandydat na stanowisko wiceministra odpowiedzialnego za turystykę, poinformował opinię publiczną, że ma nowy pomysł wsparcia socjalnego polskich rodzin. Swój program nazwał „500 plus dla turystyki”. Ma być on wypłacany Polakom w postaci bonów na wakacje. Będzie 500 plus na wakacje? Poseł Andrzej Gut-Mostowy powiedział na konferencji prasowej, że świadczenia socjalne dla rodzin niekoniecznie w całości muszą być przyznawane w postaci świadczeń pieniężnych. Część z nich rząd może przeznaczyć na przygotowanie bonów na usługi turystyczne . Pomysłem Andrzeja Guta-Mostowego jest wprowadzenie bonów na wakacje w ramach programu „500 plus dla turystyki”. Poseł nie określił jednak, czy bony te miałyby być wypłacane Polakom jako dodatkowa pomoc, czy w zamian za jedno świadczenie pieniężne z programu „Rodzina 500 plus”. Zobacz też: Podwyżka 500 plus? Wiceminister rodziny podał datę Rozwiązanie zaczerpnięte z innych krajów Poseł elekt poinformował, że tego typu świadczenia występują już w kilku innych krajach europejskich, np. w Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i Francji . Podkreślił również, że „to jest istotne, jeżeli chodzi o możliwość wypełnienia luki poza najwyższymi sezonami turystycznymi. Państwo powinno ofertę wypoczynkową kierować także do osób, które w warunkach rynkowych nie mogą pozwolić sobie na turystykę wypoczynkową”. Zmiany prawne w inwestycjach turystycznych są niezbędne Zdaniem Andrzeja Guta-Mostowego obecnie inwestycje turystyczne w Polsce „są obarczone bardzo niekorzystnymi warunkami prawnym i środowiskowym” i należałoby to zmienić. Za przykład podał koszty wylesień pod stoki narciarskie. W Polsce są one „wielokrotnie wyższe niż w innych krajach europejskich" –...

sytuacja finansowa polskich rodzin
Adobe Stock
Aktualności
Polska rodzina cienko przędzie pod koniec miesiąca
500 plus nie pomogło - rodziny żyją ponad stan, wydają za dużo i nie starcza im do pierwszego – wynika z najnowszych badań.

      Na program 500 plus idą miliardy złotych rocznie. Jak wynika z podsumowania trzech lat funkcjonowania programu, wydano na niego dotychczas 67 mld złotych , zaś ze świadczenia korzysta 3,6 mln dzieci. W ten sposób - zdaniem rządu - znacząco poprawiła się sytuacja materialna polskich rodzin. Jednak są badania pokazujące nie aż tak wspaniałą rzeczywistość.       "500 plus to najbardziej przełomowy program w Polsce"? - Widzimy, że życie polskich rodzin zupełnie się zmieniło od momentu wprowadzenia tego najbardziej przełomowego programu po transformacji w Polsce - mówiła 1 kwietnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska o 500 plus. - To pieniądze, które pozwalają na lepszy poziom życia polskich rodzin. Warto było ten program wprowadzić - podkreśliła minister rodziny. Nie starcza do pierwszego Z badania przeprowadzonego na temat rejestru dłużników przez BIG InfoMonitor wynika, że co piąta polska rodzina, w której jest dziecko, przynajmniej raz w miesiącu boryka się z problemem braku pieniędzy na bieżące wydatki. Kiedy przychodzi do dużych zakupów, jest jeszcze gorzej – są one nadmiernym obciążeniem budżetu dla blisko połowy gospodarstw domowych. To zdaniem ekspertów pokazuje realny poziom życia rodzin w naszym kraju. Program 500 plus pokazał poziom ubóstwa polskich rodzin, bo aż 54,5 proc. wszystkich przyznanych świadczeń ze względu na kryterium dochodowe dotyczyło już pierwszego dziecka (gdy dochód na jedną osobę nie przekracza 800 złotych – przy.red.) - tłumaczą eksperci BIG InfoMonitor. Ilu rodzinom brakuje pieniędzy? Z badania wynika, że problem z codziennymi płatnościami ma przynajmniej raz w miesiącu 21 proc. rodziców. Rodzinom brakuje pieniędzy głównie z powodu:   zaciągniętych kredytów; pożyczek; nadmiernych wydatków na...

Waloryzacja 500 plus
AdobeStock
Aktualności
Będzie podwyżka 500 plus? Wiceminister rodziny podał datę
Dla wielu rodzin 500 plus to ratunek dla domowego budżetu. Niestety, jego wartość stale spada. Kiedy rząd planuje zwaloryzować wysokość świadczenia?

Od jakiegoś czasu słychać głosy ekspertów, że świadczenie dla rodzin w wysokości 500 zł miesięcznie jest realnie coraz mniej warte (obecnie jest to ok. 430 zł). Przyczyną tego stanu jest ciągły wzrost cen. Do tej pory jednak rząd nie zapowiadał żadnej waloryzacji świadczenia. Teraz natomiast przyznaje, że rzeczywiście za jakiś czas być może będzie ono wyższe. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed, zapowiedział w rozmowie z „Super Expressem”, że podwyżka 500 plus jest możliwa . Zdradził też, kiedy najprawdopodobniej nastąpi. Zobacz też: 500 plus nie działa? Te cyfry dają do myślenia Na kiedy przewidziana jest waloryzacja 500 plus? Wiceminister Stanisław Szwed, zapytany o to, czy rząd zamierza zwaloryzować świadczenie 500 plus, które obecnie sporo straciło na wartości, odpowiedział: „Ciekawy pomysł, warty rozważenia”. Dodał też, że ministerstwo nie wyklucza żadnych wariantów na przyszłość. Zobacz też: Dlaczego 500 plus nie zachęciło Polek do rodzenia dzieci? Podwyżki nie wcześniej niż w 2021 roku Stanisław Szwed wyraził też troskę o dobro Polaków. Zauważył, że „każde środki finansowe, które trafiają do rodzin, są dla nich wsparciem”. To oczywiste. Zaznaczył jednak, że budżet na 2020 rok jest już zaplanowany , zatem jeśli waloryzacja 500 plus nastąpi, to najwcześniej w 2021 roku. Wiceminister wyjaśnił: „Przeznaczamy duże środki na politykę prorodzinną. Mamy na 2020 rok zaplanowane ponad 40 mld zł na program Rodzina 500 plus. (…) Jeśli będzie waloryzacja, to od 2021 roku, bo na przyszły rok mamy już zapisane w budżecie środki na ten program”. Zauważacie, że realna wartość 500 plus wciąż spada ? Rząd powinien podnieść wysokość świadczenia, czy nie ma takiej potrzeby? Czekamy na wasze opinie! Źródło: se.pl Zobacz też: 500...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj