Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ZUS zabiera zasiłki macierzyńskie
Adobe Stock
Aktualności

ZUS zabiera zasiłki macierzyńskie, które... już wypłacił

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dąży do odzyskania pieniędzy, które wypłacił matkom na urlopach macierzyńskich. Dotyczy to tysięcy kobiet, które pracowały przed narodzeniem dziecka. I które – według ZUS – otrzymały za wysokie świadczenia.

Wysokość zasiłku zależy od wysokości opłacanej wcześniej składki. Składki do ZUS płacą pracodawcy matek lub same kobiety, jeśli przed narodzeniem dziecka prowadzą własne firmy. ZUS postanowił odzyskać pieniądze, które wcześniej przyznał…

Co sądzisz o kobietach w ciąży biorących zwolnienie lekarskie? [SONDA ULICZNA]

Już tysiące spraw w sądzie

Do 2015 roku obowiązywały bardzo korzystne dla matek przepisy. Wystarczyły trzy wysokie składki, by kobiety mogły zapewnić sobie 8 tys. zł zasiłku macierzyńskiego miesięcznie. Wiele kobiet skorzystało z tej możliwości – zwłaszcza tych, które same prowadziły firmy i mogły sobie na to pozwolić.

Obecnie ZUS od wielu z nich ubiega się o zwrot pieniędzy. Eksperci z ZUS w pewnym momencie uznali, że choć działały zgodnie z przepisami… „naruszyły zasady współżycia społecznego”. Póki co, Sąd Najwyższy nie rozstrzygnął ani kwestii interpretacji obowiązujących do 2015 roku przepisów, ani tego, czy ZUS-owi wolno podważać wysokość składek, które kobiety wpłacały przed narodzeniem dziecka jako osoby prowadzące działalność gospodarczą.

ZUS na tropie „nadużyć”: wzmożone kontrole

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał oświadczenie, w którym informuje, że rocznie na zasiłki macierzyńskie wypłaca miliardy złotych. I że: „są to pieniądze nas wszystkich, którzy wpłacają składki do funduszu chorobowego. Dlatego też naszym obowiązkiem jest sprawdzanie, by nie dochodziło do nadużyć”.

Sprawdzanie, o którym mowa, przebiega bardzo skrupulatnie. Wzmożone kontrole – jak podaje Radio Zet – mają na celu odzyskanie sporej części wypłaconych matkom pieniędzy.

Źródło: Radio Zet, Money.pl

Zobacz także:

Kasia Tusk skrytykowana przez internautkę. Chodzi o urlop macierzyński i ZUS
Instagram/ Kolaż mamotoja.pl
Aktualności
Kasia Tusk skrytykowana przez internautkę. Chodzi o urlop macierzyński i ZUS
Kasia Tusk niedawno po raz drugi została mamą, ale już wróciła do pracy. Komentarz zamieszczony na blogu gwiazdy o urlopie macierzyńskim i ZUS-ie wywołał prawdziwą burzę.

Kasia Tusk mocno strzeże swojej prywatności. W trakcie obu ciąż nie komentowała żadnych doniesień. Podzieliła się z czytelnikami bloga „Make Life Easier” radosną nowiną dopiero wówczas, gdy nie dało się ukryć zaokrąglonego brzuszka. Gwiazda udowadnia, że można być znanym i lubianym, a jednocześnie zachować najważniejsze sprawy dla siebie.  Kasia Tusk wróciła do pracy  Kilka dni temu Kasia Tusk urodziła . Ponownie została mamą córeczki. Mimo to blogerka nie próżnuje i już wróciła do obowiązków zawodowych. Nie spodobało się to jednej z internautek.  Jako autorka popularnego bloga „Make Life Easier” gwiazda prowadzi własną działalność gospodarczą. Nie ma więc typowego „urlopu macierzyńskiego”. Jedna z obserwatorek bloga miała co do tego jednak pewne wątpliwości. Fanki bronią Kasi Tusk „To pani jest na urlopie macierzyńskim i nadal zarabia? Co na to ZUS?” – napisała jedna z czytelniczek. Kasia Tusk odpowiedziała jej jedynie emotikoną „D”, oznaczającą uśmiech. W obronę wzięły ją jednak fanki: „Żałosny »komentarz«” „Doskonale Cię rozumiem Kasiu, sama jestem na tym wspaniałym »urlopie« macierzyńskim, który nie dotyczy przedsiębiorców i pracuję od 2 dnia po wyjściu ze szpitala. Dużo zdrowia i szybkiego powrotu do sił dla Was” „Może niektórzy, zamiast hejtować powinni poświęcić ten czas na zapoznanie się z przepisami obowiązującymi w tym kraju” „Na własnej działalności jest się na zasiłku macierzyńskim, a nie na urlopie i jak najbardziej można pracować” „A ZUS na to niemożliwe – a tak serio, to działalność można prowadzić na urlopie macierzyńskim (a właściwie na zasiłku macierzyńskim). Póki co jeszcze nam tego nie odebrano” – komentowały...

ZUS szykuje rewolucje
Adobe Stock
Aktualności
ZUS szykuje rewolucję. Będzie trudniej o zasiłek macierzyński!
ZUS szykuje spore zmiany w systemie wypłat zasiłków. Dotkliwie odczują je między innymi matki chcące przejść na zasiłek macierzyński lub opiekuńczy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2016 r. przeznaczył ponad 10 mld zł na zasiłki chorobowe (chodzi również o część opłacaną przez pracodawców). W 2020 r. suma ta wynosiła aż 14 mld zł. Z każdym rokiem zwiększa się suma pieniędzy przeznaczanych na zasiłki. ZUS w tej sytuacji usilnie szuka sposobu, by Polacy nie dopuszczali się nadużyć finansowych, które obecnie są bardzo częste. Dodatkowo ma to także ułatwić zasady przyznawania zasiłku, a także odciążyć pracodawców.  Co z zasiłkiem macierzyńskim? Aktualnie w przypadku zasiłku macierzyńskiego nie ma okresu oczekiwania. ZUS chce jednak, by został on wprowadzony, choć na razie nie wiadomo, ile dni miałby wynosić taki okres. Jeśli jednak kobieta nie przepracowałaby jeszcze wymaganego czasu – w takiej sytuacji dostawałaby 1000 zł miesięcznie aż do momentu uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego. Takie same zasady miałyby dotyczyć zasiłku opiekuńczego . Sposób naliczania zasiłku macierzyńskiego Zmiany miałyby dotyczyć także wyboru naliczania zasiłku macierzyńskiego. Aktualnie kobieta sama może zdecydować, czy chce dostawać 80% wynagrodzenia przez cały urlop macierzyński i rodzicielski, czy przez pierwsze pół roku 100%, a przez kolejne 60%. Co się zmieni? ZUS proponuje, by przez pierwsze sześć miesięcy po urodzeniu dziecka kobieta dostawała 100% wynagrodzenia, natomiast przez kolejne pół roku 60%. Zmienić się mają także zasady wypłacania świadczenia chorobowego. Po zwolnieniu pracownik będzie miał do niego prawo jedynie przez miesiąc, a nie pół roku, jak było dotychczas. Nie wiadomo jednak, czy i kiedy proponowane zmiany wejdą w życie. Zobacz także:  Bon turystyczny: Jarosław Gowin zapowiada nowe zasady funkcjonowania Koniec programu 500 plus w obecnej formie? Zmiana może wykluczyć wiele rodzin 1200 zł dla każdego: bezwarunkowy dochód podstawowy

ZUS zaczął ostre kontrole L4 i macierzyńskiego.
Adobe Stock
Aktualności
ZUS zaczął ostre kontrole L4 i macierzyńskiego. Część mam traci świadczenia!
ZUS bezlitośnie kontroluje osoby, które przebywają na L4. Niestety, ofiarami kontroli są także kobiety w ciąży i młode mamy, przebywające na urlopie macierzyńskim. Pandemia sprawiła także, że straciły one część pieniędzy.

Celem przebywania na zwolnieniu lekarskim, czyli popularnym L4 jest leczenie się. W związku z tym pracownik nie powinien w tym czasie wyjeżdżać, odwiedzać przyjaciół, remontować mieszkania. ZUS kontroluje, czy rzeczywiście osoba na zwolnieniu koncentruje się na tym, by wrócić do zdrowia, czy ten czas traktuje bardziej na zasadach urlopu i czasu wolnego. Pandemia sprzyja kontrolom? Od momentu wybuchu pandemii koronawirusa inspektorzy sprawdzili ponad ćwierć miliona zwolnień lekarskich. Skutkiem kontroli było wstrzymanie lub zmniejszenie zasiłków chorobowych aż 200 tysiącom osób. W ten sposób Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaoszczędził aż ćwierć miliarda złotych.  Kobiety w ciąży i na urlopach macierzyńskich Na kontrolach ucierpiały także kobiety w ciąży i te, które przebywały na urlopie macierzyńskim . ZUS zakwestionował przyznane im zasiłki. W tych sytuacjach pojawił się także inny problem – gdy pracodawca z powodu pandemii koronawirusa zmniejszył pensje swoim pracownikom, spowodowało to niekorzystne naliczanie zasiłków, wypłacanych w czasie ciąży oraz po urodzeniu dziecka. Analiza dokumentacji W niektórych przypadkach ZUS nie odwiedzał nawet kontrolowanych osób w domach, a jedynie przeanalizował dokumentację. „Kontroli podlegają przede wszystkim osoby, które często korzystają z kolejnych krótkotrwałych zwolnień lekarskich, także osoby, które kiedyś były już pozbawione prawa do zasiłku w związku z niewłaściwym wykorzystywaniem zwolnienia. Sprawdzamy także osoby, które mają bardzo wysoką podstawę wymiaru zasiłku albo przebywają na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia” - wyjaśnił Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS. Źródło: superbiz.se.pl Zobacz także:  Będzie unijne 500+ wypłacane w euro? Jest oficjalne oświadczenie ZUS 1200 zł dla każdego dorosłego, 600 zł na dziecko. Będzie nowe...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz