Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zuzia Macheta
Archiwum prywatne/FB
Aktualności

Na jej leczenie zebrano 1,5 mln USD! Zuzia ma dziś nowe dłonie!

Na leczenie Zuzi Machety udało się zebrać 1,5 mln dolarów. Operacja udała się: dziewczynka ma nowe dłonie. Jej radość była nie do opisania.

Radość Zuzi Machety, gdy pierwszy raz zobaczyła swoje nowe dłonie, była nie do opisania – relacjonowali jej rodzice na FB. Przypatrywała się swoim dłoniom, nie dowierzała i powtarzała: "Taka jestem szczęśliwa, że aż się boję, że taka jestem szczęśliwa". Dziewczynka choruje na rzadką chorobę: EB (Epidermolysis Bullosa), czyli wrodzone pęcherzowe oddzielanie się naskórka. O dzieciach z EB mówi się: dzieci-motyle, bo ich skóra jest tak delikatna jak skrzydła motyla. 
 

EB: pęcherze na skórze i zarastanie palców

EB to rzadka choroba genetyczna: w Polsce choruje na nią 400-500 osób. Pod wpływem nawet niewielkiego uderzenia, otarcia, a nawet dotyku na skórze powstają rany, nadżerki, pęcherze. Tworzenie się pęcherzy i blizn w okolicach palców dłoni i stóp prowadzi do ich przykurczów i zrostów. Objawy choroby są różne, w zależności od ciężkości choroby. U niektórych osób – tak jak u Zuzi – dochodzi do zrośnięcia się palców. Dłonie dziewczynki jeszcze niedawno przypominały pięść – były pozbawione palców. 
Problemy skórne to nie wszystko. EB powoduje też inne zmiany wewnątrz ciała: pęcherze, nadżerki, blizny, zrosty powodują przewężenią np. w przewodzie pokarmowym, drogach moczowych, płucach. U Zuzi choroba atakowała przełyk, odbyt, uszy, oczy, narządy wewnętrzne. Dziewczynka miała dużą niedowagę, anemię. Choroba powoduje też niewyobrażalny ból.
Mimo wszystkich problemów Zuzia była jednak bardzo radosną dziewczynką.
 

 
Zuzia Macheta
Archiwum prywatne/FB

Zuzia mimo EB jest radosną dziewczynką. Tu jeszcze przed operacją
 

Eksperymentalne leczenie Zuzi

Na EB, podobnie jak na wiele chorób rzadkich, jak na razie nie ma skutecznego leczenia, które wyeliminowałyby przyczynę choroby.
W 2015 roku pojawiła się szansa na leczenie Zuzi w USA. Udało się w Polsce i na świecie zebrać niewiarygodną sumę pieniędzy: 1,5 mln dolarów. 1 kwietnia 2016 r. dziewczynka miała przeszczepiony szpik kostny od młodszej siostry. Nowy szpik miał miał zmusić organizm dziewczynki do podjęcia produkcji kolagenu: to właśnie jego brak powoduje problemy
Na początku maja 2017 r. Zuzia przeszła operację rekonstrukcji dłoni – lekarze oddzielili palce i założyli na nie specjalne szyny. Przez kilka tygodni nosiła specjalne opatrunki. Rodzice opisywali, jak cierpiała w pierwszych dniach: była nieprzytomna z bólu.
Wygląda jednak na to, że najgorsze minęło. Ból ustąpił, a 5 czerwca Zuzia mogła zobaczyć swoje nowe dłonie.  "Taka jestem szczęśliwa, że aż się boję, że taka jestem szczęśliwa" - powtarzała. Od razu próbowała się bawić.
 

Zuzia Macheta
Archiwum prywatne/FB

Nowe dłonie tuż po zdjęciu opatrunków. Jak bardzo mogą ucieszyć, gdy nie jest to już tylko pięść i widać paluszki!


Rodzice dziewczynki napisali na FB: "Jak patrzymy na tę radość z palców, jeszcze spuchniętych, poranionych, to od razu doceniamy, że mamy dwie sprawne ręce. Takie to zwykle niezwykle."

 

Zuzia Macheta
Archiwum prywatne/FB
Zuzi dobry humor nie opuszcza. Ale nie zawsze chce pokazać ręce, które każdy chce oglądać :)


Teraz Zuzię czeka długa rehabilitacja. Na razie wszystko jest trudne, bo musi nauczyć się używać nowych palców.
 

Zuzia Macheta
Archiwum prywatne/FB
Rehabilitacja przez zabawę: niełatwo jest poprzesuwać koraliki!


(Źródło: www.facebook.com/zuzia.macheta.eb/

Czytaj też: Poznałam trójkę dzieci z AHC! A co to takiego?

Nowe ręce Zuzi: medyczny cud!

Miastenia choroba
Fotolia
Mama
Masz te objawy? To może być miastenia!
Miastenia to jedna z chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w których organizm sam siebie atakuje i próbuje zwalczyć. Miastenia charakteryzuje się szybkim męczeniem i bólem mięśni. Jak wykryć i leczyć tę poważną chorobę? Poznaj objawy, które wskazują na miastenię. Przeczytaj!

Co to jest miastenia? Miastenia jest chorobą mięśni szkieletowych . Powstaje na skutek źle funkcjonującego układu immunologicznego. W jej wyniku produkowane są przeciwciała, które atakują własne receptory. Mięśnie stają się słabe i szybko się męczą, są bardzo mało odporne na jakikolwiek wysiłek. Miastenia to przewlekła choroba autoimmunologiczna , dlatego wymaga długiego leczenia. Jest chorobą nabytą. Najczęściej chorują na nią 20-30 letnie kobiety oraz 50-60 letni mężczyźni, ale może zaatakować każdego. Objawy miastenii Ponieważ miastenia powoduje znaczne osłabienie mięśni , wśród charakterystycznych objawów mogą pojawić się: opadanie powiek ; opadanie żuchwy; opadania głowy; trudności z oddychaniem ; trudności z wypowiadaniem się; zaburzony rozwój psychoruchowy .  Objawy te zależne są od tego, które mięśnie zostały zajęte chorobą. W przypadku mięśni rąk i nóg mogą pojawić się kłopoty z poruszaniem się oraz trudności z trzymaniem przedmiotów w ręce . Gdy choroba atakuje gardło, krtań, wówczas chory ma problemy z wypowiadaniem słów, przełykaniem jedzenia. W przypadku miastenii układu oddechowego może dojść do niewydolności oddechowej na skutek trudności z nabieraniem powietrza. Z kolei gdy chory cierpi na miastenię oczną, dotyka go problem opadających powiek oraz podwójnego widzenia . Objawy tej choroby są bardzo wyraźne i mocno utrudniają normalne funkcjonowanie. Miastenia u dzieci Choć dzieci nie są w największej grupie ryzyka, miastenia może zaatakować również je. Bardzo rzadko spotyka się ją u dzieci poniżej 2 roku życia. Z wiekiem to ryzyko wzrasta. U dzieci od 10 roku życia choruje tyle samo dziewczynek co chłopców , ale już po okresie dojrzewania dziewczynki chorują znacznie częściej. U dzieci miastenia może pojawić się samoistnie, ale bywa też powikłaniem po przebytej...

Oliwia wybudozna w klinice Budzik
archiwum prywatne
Aktualności
Wspaniała wiadomość! 5-letnia Oliwia wybudziła się ze śpiączki!
– Wcześniej miała oczy jak lalka: puste, nieobecne. Teraz są błyszczące i gdy moja córeczka na mnie patrzy, wiem, że jest ze mną! – mówi szczęśliwa mama Oliwii.

5-letnia Oliwia jest w Klinice Budzik   od 14  miesięcy.  W październiku  2014 roku podczas zabawy upadła brzuszkiem na kant krzesła. – Nic nie wskazywało na to, że  stało się coś złego: bawiła się dalej, jadła.  Później zaczęła wymiotować. Myśleliśmy, że to grypa jelitowa albo że zaszkodziła jej kolacja – mówi jej mama , Sylwia Kraus.   Dziewczynka trafiła do szpitala w Nowej Rudzie. Tam się okazało, że upadając, uszkodziła przeponę i żołądek.   Z pierwszego szpitala przewieziono ją karetką do Wrocławia. – Tam na moich rękach przestała oddychać . Była reanimowana, potem ją operowano. Po operacji nie wybudziła się już,  była w śpiączce – opowiada mama. Jest przy dziecku non stop, od kilkunastu miesięcy była w domu 3 razy, gdy przy Oliwii zastąpiła ją babcia dziewczynki.   Co to znaczy, że Oliwia wybudziła się ze śpiączki? Nazwa "śpiączka" może być myląca. Nie polega na tym, że się ciągle śpi. To głębokie zaburzenie świadomości. – Dziewczynka spała, ale miała też okresy czuwania. Nie reagowała jednak na żadne bodźce poza bólowymi, ale to nie były reakcje celowe.  Teraz  reaguje, pokazuje, czego chce, a co się jej nie podoba  – tłumaczy  Andrzej Lach, dyrektor zarządzający kliniki. – Wcześniej miała oczy jak u lalki . Puste, nieobecne. Teraz są żywe i błyszczące. Oliwia wodzi wzrokiem za ludźmi. Gdy na mnie patrzy, wiem, że moja córeczka jest ze mną!  Jestem ogromnie szczęśliwa – mówi mama. – Zrobiliśmy zdjęcia jej zabawek. Pokazujemy je, a ona wskazuje wzrokiem tę, którą chce.  Tak samo wybiera słodycze, na które ma ochotę. Uśmiecha się ,  a czegoś nie chce (np. gdy ma już dość ćwiczeń) płacze. –  Uśmiechała się, gdy podczas pobierania krwi...

Chłopiec wziął na spacer po szpitalu koleżankę-pacjentkę na wózku
AdobeStock
Aktualności
Niesamowite! Ciężko chory chłopiec zabrał koleżankę na przejażdżkę po szpitalu, bo sama nie była w stanie
Choć sam zmaga się z trudnościami, bardzo chciał sprawić radość dziewczynce. Mały wielki człowiek!

Dużo mówi się o kryzysie w relacjach, o tym, że ludzie skupiają się wyłącznie na sobie, swoich własnych dążeniach i potrzebach, nie potrafią dawać z siebie niczego innym. Że świat jest coraz bardziej egoistyczny, że można liczyć właściwie tylko na siebie. Nie mówię, że nie ma w tym prawdy, ale z drugiej strony widać, że ten brak empatii przychodzi do nas z wiekiem . Dzieci takie nie są (przynajmniej nie wszystkie). Filmik, który krąży teraz w sieci, niesamowicie wzrusza, ale też powoduje, że każdy z nas powinien stanąć w prawdzie przed sobą i zapytać „a co ja daję innym z tego, co mam?” Okazuje się, że żeby dać radość, potrzeba tak niewiele. Ale trzeba podjąć wysiłek i chcieć ją dać. Ciężko chory chłopiec zabrał koleżankę-pacjentkę na przejażdżkę po szpitalnych korytarzach Chłopiec z filmiku prawdopodobnie cierpi na nowotwór i jest właśnie w trakcie chemioterapii, zresztą tak samo jak dziewczynka, którą oprowadza po szpitalu. Choroba nie przeszkadza mu jednak w tym, by choć na chwilę sprawić przyjemność innej osobie . Sam może się poruszać na własnych nogach, a jego koleżanka ma cały czas podłączoną ciężką, ogromną aparaturę, co uniemożliwia jej swobodne poruszanie się. Kto był choć raz w szpitalu z powodu choroby , ten wie, jak trudno jest tam wytrzymać choćby kilka dni. A te dzieci prawdopodobnie przebywają w szpitalu miesiącami . Wyrwanie się chociaż na chwileczkę z własnej sali jest jak powiew świeżego powietrza. Kiedy w dodatku samemu nie można tego zrobić i jest się zdanym jedynie na pomoc innych, tym trudniej znosi się każdy dzień. Dlatego choć dla niektórych to, co zrobił ten chłopiec, jest małą rzeczą, dla tej dziewczynki z pewnością było ogromną frajdą . Opieka na najwyższym poziomie! Kilkulatek postanowił, że sprawi koleżance radość i oprowadzi ją po szpitalnych korytarzach . Na filmiku...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz