ćwiczenia, basen, ciąża
fot. Andrey Bandurenko - Fotolia.com

Zalety aktywności fizycznej w czasie ciąży

Czy wiesz, jakie zalety ma ćwiczenie w czasie ciąży? W jaki sposób aktywność fizyczna przekłada się na zdrowie i kondycję przyszłej mamy? Sprawdź, jakie ćwiczenia można wykonywać w czasie ciąży, a jakich lepiej unikać. Posłuchaj, co o tym mówi ekspert z Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".
Monika Karbarczyk
ćwiczenia, basen, ciąża
fot. Andrey Bandurenko - Fotolia.com

Zalety ćwiczenia w czasie ciąży

Kobiety w ciąży często rezygnują z aktywności fizycznej z obawy o zdrowie dziecka. Niesłusznie!
Z badań wynika, że ruch i ćwiczenia – w przypadku zdrowej ciąży, a nie zagrożonej! – nie mają wpływu na częstość poronień, porodów przedwczesnych czy nieprawidłowego rozwoju płodu.
Udowodniono – i to wielokrotnie – że ćwiczenia zmniejszają u kobiet w ciąży ryzyko cukrzycy ciążowej, a także dolegliwości kostno-stawowe  oraz pokarmowe (zapobiegają wzdęciom, zaparciom i obrzękom). Poza tym pomagają w porodzie, szybszym powrocie do formy w czasie połogu, wzmacniają mięśnie i pomagają zachować prawidłową postawę. Regularna gimnastyka poprawia nastrój i zapewnia spokojniejszy sen.
Oczywiście dotyczy to kobiet, które są w ciąży niepowikłanej. Aktywność fizyczna może być podejmowana tylko po uzyskaniu zgody lekarza prowadzącego ciążę. Weźmie on pod uwagę dolegliwości ciążowe swojej pacjentki oraz jej aktywność przed porodem. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, kobieta może ćwiczyć. Ważne by pamiętała, że aktywność fizyczna powinna być w tym stanie umiarkowana.
Redakcja poleca: Atrakcyjność kobiety w ciąży – film
W ciąży ciało kobiety bardzo się zmienia. Czy przyszła mama powinna martwić się, że przestaje być atrakcyjna? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

Jakie formy aktywności fizycznej może uprawiać kobieta w ciąży?

Do aktywności, które uważane są za bezpieczne do uprawiania w czasie ciąży, należą:
  • szybki marsz,
  • pływanie,
  • spokojna jazda na rowerze,
  • aerobik,
  • pilates,
  • joga,
  • rower stacjonarny.
Panie, które przed ciążą trenowały bieganie, mogą kontynuować lekkie, nieforsowane treningi po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Kobiety wcześniej nieaktywne powinny zacząć od spokojnych kilkuminutowych ćwiczeń raz dziennie i co tydzień zwiększać czas aktywności o 5 minut.
– Podczas wykonywania ćwiczeń przez kobiety ciężarne ważna jest równowaga, czyli tyle samo powtórzeń na lewą i prawą stronę ciała. Istotne jest również odpowiednie obuwie i skarpetki antypoślizgowe – dodaje Aneta Grajda z Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka". I dodaje: – Kobieta właściwie odżywiając się, karmiąc piersią i będąc aktywną, szybciej wraca do swojej figury, szybciej traci zbędne kilogramy.
Jeśli kobieta w ciąży nie uprawiała sportu przed ciążą, nie powinna rozpoczynać treningów w trakcie ciąży. Powinna zacząć od niewielkiego ruchu, typu spacer do dwóch kilometrów, pilates dla kobiet ciężarnych. Natomiast, jeżeli ta aktywność była większa i kobieta bardzo regularnie ćwiczyła przed zajściem w ciążę trzy razy w tygodniu po godzinie, to ta aktywność może być bardziej intensywna (dłuższe spacery, trucht, jogging, a nawet narty biegowe).
Ważny jest również czas – ćwiczenia nie powinny trwać dłużej niż 50 minut. Warto podzielić je kilka na części: 10 minut rozgrzewka, 10 minut ćwiczenia właściwe, wzmacniające, 10 minut ćwiczenia relaksacyjne lub oddechowe.

Z jakiej formy sportu powinna zrezygnować ciężarna?

Zdaniem Anety Grajda z Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka", kobiety w ciąży powinny zrezygnować z gier zespołowych (takich jak: siatkówka, koszykówka, piłka nożna itp.) oraz ze sztuk walki – takie aktywności zwiększają ryzyko powstawania urazów. Kobieta w ciąży nie powinna również nurkować.

Zobacz, co na temat aktywności fizycznej kobiet w ciąży mówi Aneta Grajda z Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka":


Źródło: Newseria Lifestyle
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy