Rodzę! Co mam robić?

Leżenie na łóżku w czasie porodu to chyba najgorsze wyjście. Co innego możesz robić? Możesz chodzić, kucać, klękać. Położne przekonują, że tak jest wygodniej.

Aktywny poród, czyli jaki? Na pewno nie leżenie na łóżku. Postawa biernego, często nieufnego i pełnego lęku oczekiwania na kolejne wydarzenia stawia rodzącą z góry na „przegranej” pozycji.

Tylko Twoja chęć aktywnej współpracy z położną podczas porodu dadzą Ci motywację do podjęcia wysiłku. A wtedy to nie ból będzie najważniejszy, tylko to, by narodziny Twojego dziecka przebiegły jak najlepiej. Dużo zależy od Ciebie.

ZOBACZ TEŻ: czy to już poród? – zrób nasz test
 

Redakcja poleca: Te sprzęty ułatwią ci poród! Wylicza ginekolog [WIDEO]
Co ułatwi Ci poród? Sprawdź, na jakie sprzęty zwrócić uwagę podczas oglądania porodówki – niektóre mogą łagodzić ból porodowy, odprężać między skurczami porodowymi i w ten sposób pozytywnie wpływać na przebieg porodu.

Aktywny poród, czyli zaufaj sobie

Najlepszą i najważniejszą radą jest ta, byś sobie zaufała. Pamiętaj, że rodząca mama instynktownie poszukuje ułożenia ciała, które przyniosłoby jej ulgę, a jednocześnie przyspieszyło poród. Dlatego od najdawniejszych czasów kobiety rodzą, stojąc, kucając, siedząc i w klęku.

W pierwszym okresie porodu, dzięki skurczom mięśnia macicy, dziecko schodzi w dół kanału rodnego. Właśnie pod wpływem siły ciążenia główka dziecka silniej naciska na szyjkę macicy i rozwarcie postępuje szybciej. Wykorzystując siłę grawitacji, jeszcze bardziej wzmacnia się ten nacisk, dlatego w pierwszej fazie porodu powinnaś jak najwięcej chodzić, stać, siadać, kucać.

ZOBACZ TEŻ: co będzie się działo podczas porodu – 3 ważne okresy
 

Szukaj dogodnej pozycji

Jeśli w pokoju porodowym znajdują się drabinki, materac, niski stołek, piłka, skorzystaj z nich, szukając dogodnej pozycji, w której miednica ustawiona jest pod takim kątem, w jakim dziecko łatwiej schodzi w dół kanału rodnego.

ZOBACZ TEŻ:  5 powodów, dlaczego warto rodzić naturalnie


Przed porodem weź kąpiel

Jeżeli masz taką szansę, weź kąpiel. Ciepła woda naprawdę pomaga rozluźnić mięśnie i choć odrobinę się zrelaksować (choć czasami trudno myśleć o relaksie w takiej chwili). Kąpiel zmniejsza nasilenie skurczów, a także znacznie przyspiesza rozwieranie się szyjki macicy.

ZOBACZ TEŻ: ile czasu spędzisz na porodówce, czyli ile trwa poród
 
Oceń artykuł

Ocena 2 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy