GRY
 
 

Akupunktura wspomaga zapłodnienie in vitro?

Niemieckie i amerykańskie badania wykazują, że akupunktura coraz częściej stosowana jest jako terapia uzupełniająca pozaustrojowe zapłodnienie in vitro.

Aneta Grinberg
Konsultacja: dr Delgermaa Munkhuu, specjalista medycyny wschodniej
fot. Fotolia.pl
Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Maryland, stosowanie akupunktury jako terapii uzupełniającej dla zapłodnienia in vitro może zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Skuteczność tej naturalnej metody niekonwencjonalnej ma zdaniem naukowców  również wpływ  na podtrzymanie ciąży.

Igły wspomagają przyjęcie zarodka

Akupunktura jest starożytną chińską techniką terapeutyczną, polegającą na precyzyjnym wkłuwaniu cieniutkich igieł w odpowiednie punkty ciała, biegnące wzdłuż kanałów energetycznych.
W trakcie wcześniejszych badań nad wpływem akupunktury na skuteczność metody in vitro, badacze z Uniwersytetu w Southampton oraz szpitala Princess Anne stwierdzili, że zabiegi medycyny alternatywnej są doskonałą terapią uzupełniającą  w ogóle przy leczeniu niepłodności.

Jak wskazują naukowcy, w przypadku zapłodnienia pozaustrojowego akupunktura przynosi największe rezultaty na etapie transferu zarodka. Efektywność takiej terapii wynosi 32%. Kuracja bez użycia igieł daje 22% prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Oznacza to, że kobiety poddające się leczeniu akupunkturą znacznie zwiększają swoje szanse na skuteczne zapłodnienie.

Czytaj: Przewodnik po in vitro
Redakcja poleca: Rozwój zarodka - film
Zobacz, jak wygląda rozwój zarodka w pierwszych dniach od zapłodnienia in vitro. Film złożono ze zdjęć robionych co 15 minut. Zarodki monitorowano za pomocą embrioskopu.

Działają też na utrzymanie ciąży

Dla efektywności in vitro znaczenie ma nie tylko ogólny stan zdrowia kobiety i mężczyzny, ale też prawidłowa gospodarka hormonalna i działanie układu odpornościowego. W obu przypadkach akupunktura jest bardzo pomocna. Zabiegi wpływają także na obniżenie napięcia i lepsze radzenie sobie ze stresem, a także poprawiają nastrój. W poszczególnych etapach in vitro mają one różne działanie – w trakcie stymulacji pobudzają do intensywniejszej pracy jądra i jajniki.
Dzięki temu organizm kobiety sprawniej reaguje na podawane leki, a komórki jajowe pozyskiwane na potrzeby zapłodnienia in vitro są lepszej jakości. U mężczyzn po zabiegach obserwuje się poprawę parametrów nasienia i liczebności plemników.  Podczas przygotowań do transferu, akupunktura zwiększa ukrwienie endometrium macicy oraz wpływa na pogrubienie i rozpulchnienie śluzówki. W ten sposób tworzone są optymalne warunki do zagnieżdżenia się zarodków.
– W przypadku wspomagania zapłodnienia metodą in vitro akupunktura działa zarówno na psychikę, jak i fizyczność pacjenta – mówi dr Delgermaa Munkhuu z Centrum Wspierania Płodności Ferti Medica w Warszawie. – Stres związany z niemożnością zajścia w ciąże blokuje mózg a to ma wpływ na blokadę odpowiednich hormonów. Akupunktura uwalnia od stresu  przywracając prawidłowo funkcjonującą gospodarkę hormonalną. Co przekłada się również na stymulowanie odpowiednich narządów do pracy.

Zobacz też:  Akupunkturą kobiety leczą niepłodność?
dr Delgermaa  Munkhuu
Konsultacja: dr Delgermaa Munkhuu, specjalista medycyny wschodniej

specjalista medycyny wschodniej w Centrum Wspierania Płodności Ferti Medica w Warszawie

Ocena (1 ocena)

4.0
Doładuj
Przeładuj