GRY
 
 

Koniec antyszczepionkowego mitu: Alergia nie jest przeciwwskazaniem do kłucia, ale…

Eksperci są zgodni: Alergia nie jest przwciwwskazaniem do szczepienia. Bez względu na rodzaj uczulenia, dzieci z alergią powinny być szczepione zgodnie z aktualnym kalendarzem szczepień.

szczepienie dziecka z alergią
fot. Fotolia
Martwisz się, że po szczepieniu objawy alergii się zaostrzą? Boisz się, że szczepionka wywoła u dziecka wstrząs anafilaktyczny? Te strachy są uzasadnione, ale z drugiej strony naukowcy są przekonani: alergia nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia. 

Uwaga: cięższy przebieg choroby u alergika!

To prawda, że szczepionka może wywołać zaostrzenie objawów alergii. Tuż po szczepieniu może pogłębić się alergiczna wysypka, a czasem nawet mogą u dziecka pojawić się duszności. Skrajnym – i na szczęście bardzo rzadkim przypadkiem jest wstrząs anafilaktyczny, czyli uogólniona reakcja organizmu na alergeny zawarte w szczepionce.
Takiego ryzyka nie można lekceważyć, ale też nie można ze względu na nie rezygnować ze szczepienia. Lekarze przekonują, że przebieg choroby u alergików i związane z nią ostre powikłania mogą być dużo groźniejsze, niż ewentualne reakcje uczuleniowe po podaniu szczepionki.

– Zgodnie z opinią wielu ekspertów, dzieci z chorobami alergicznymi, bez względu na ilość alergenów, na które są uczulone, powinny być szczepione zgodnie z obowiązującym Program Szczepień Ochronnych – mówi dr n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz, Krajowy Konsultant ds. Epidemiologii.
Redakcja poleca: Zanim zaszczepisz przeciw odrze: ważna ankieta dla rodziców! [WIDEO]
Szczepionka przeciw odrze była oskarżana o to, że powoduje autyzm. Związek między szczepieniami a autyzmem nie został potwierdzony. Jednak przed szczepieniem przeciw odrze warto sprawdzić, czy dziecko rozwija się zdrowo. Jest specjalna ankieta, którą powinien wypełnić każdy rodzic.

Najlepsze wyjście dla alergików: szczepienie w szpitalu

Wbrew popularnemu przekonaniu alergicy mogą nawet dostawać szczepionki zawierające białko jaja kurzego, chociaż jest ono jednym z najczęstszych alergenów. Dr Paradowska-Stankiewicz tłumaczy jednak, że są sytuacje, kiedy trzeba zachować większą ostrożność:
– Szczepionki zawierające nieznaczną ilość białka jaja kurzego można stosować u osób z alergią na to białko, ale z kolei szczepionki przygotowane z wirusów namnażanych na zarodkach jaj kurzych, które zawierają owoalbuminę, stwarzają już dużo większe ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Pamiętajmy też, że w przypadku niektórych dzieci z chorobą alergiczną można podać szczepionkę jedynie w warunkach szpitalnych.

Jak działa szczepienie?

Szczepienie pełni niezwykle ważną rolę ochronną przed chorobami zakaźnymi. Każda szczepionka to preparat zawierający antygen stymulujący układ odpornościowy organizmu do rozpoznawania go jako obcy, niszczenia i utworzenia pamięci poszczepiennej. Dzięki temu wzmocniony zostaje naturalny system obrony organizmu przed chorobami.

W skład szczepionki wchodzą osłabione lub martwe bakterie albo wirusy, ale także konserwanty, które mogą wywoływać różnego rodzaju reakcje uboczne. Dlatego walka z zarazkami, to nie jedyna reakcja, jaka może pojawić się w organizmie po podaniu szczepionki. U dzieci z chorobami alergicznymi, podobnie jak u dzieci zdrowych, istnieje możliwość wystąpienia po szczepieniach różnych niepożądanych odczynów poszczepiennych. Może to być rumień, opuchlizna czy swędząca wysypka itp. Jednak reakcje alergiczne po szczepionkach występują bardzo rzadko.

Kwalifikacja niepożądanego odczynu poszczepiennego dokonywana jest przez lekarza i weryfikowana przez specjalistów w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego- Państwowym Zakładzie Higieny. W związku z tym, jeśli rodzic ma jakiekolwiek wątpliwości związane ze stanem zdrowia swojego zaszczepionego dziecka, powinien niezwłocznie poinformować lekarza. Lekarz zdecyduje co dalej należy zrobić – dodaje dr Paradowska-Stankiewicz.

Czy istnieją u alergików przeciwwskazania do szczepienia?

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia jest wystąpienie u dziecka ostrej reakcji anafilaktycznej po poprzednim szczepieniu.

Nie należy szczepić dzieci także w okresie zaostrzenia choroby alergicznej i w okresie nasilonego stężenia alergenów w powietrzu (np. intensywnego pylenia traw, drzew, chwastów).

Nie zaleca się także realizacji szczepień ochronnych w jednym czasie z podawaniem preparatów odczulających, ze względu na ewentualne trudności w ocenie niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Czytaj także:
Doładuj
Przeładuj