GRY
 
 

Alergia kontaktowa

Po każdym noszeniu odświętnej sukienki moja córeczka ma czerwoną skórę pod pachami i na rękach. Do tego non stop się drapie przez kolejne dni. Czy to może być alergia kontaktowa? Aleksandra z Radomia

Tak, może, bo alergia kontaktowa wywołuje silne swędzenie. Uczulenie może pojawić się na każdej części ciała, która ma kontakt z drażniącym materiałem, np. na brzuchu (od spodni z niklowanym zamkiem błyskawicznym), na płatkach uszu (z powodu kolczyków), na stopach (w przypadku uczulenia na substancje zawarte w naturalnej skórze, z której zrobione są buty). Szczególnie wrażliwe miejsca to zgięcia łokciowe i pachowe. Najlepiej, gdy zaobserwuje Pani, co uczula córkę, i będzie unikać substancji alergizującej. Proszę natłuszczać i nawilżać skórę dziecka obojętnymi maściami (preparatów sterydowych nie stosuje się na własną rękę). Jeśli trudno określić, co powoduje wyprysk kontaktowy, a zmiany na skórze są przyczyną nieustających dolegliwości, trzeba skorzystać z pomocy alergologa.

Odpowiada: prof. dr n. med. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, alergolog. Od 35 lat leczy małych pacjentów z alergią i problemami związanymi z żywieniem. Konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii, wiceprezes zarządu PTP. Kieruje Katedrą i Kliniką Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii Collegium Medicum w Bydgoszczy.
Redakcja poleca: Smog: kiedy nie wolno wychodzić na dwór? [WIDEO]
Codzienny spacer z dzieckiem zimą to ważna sprawa dla jego zdrowia i odporności. Ale co zrobić, gdy jest duże stężenie smogu? Czy przy zanieczyszczonym powietrzu zawsze trzeba zostać z maluchem w domu? Czy smog szkodzi zdrowym dzieciom? Zapytaliśmy alergologa.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj