alergia, gluten, celiakia, uczulenie

Alergia na gluten – co robić?

Czy dziecko uczulone na gluten można odczulać? Jak przyzwyczajać dziecko do glutenu? Radzi specjalista alergolog.
Konsultacja: Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, alergolog
alergia, gluten, celiakia, uczulenie
Ala (12 miesięcy) ma alergię na gluten. Do tej pory za radą lekarza nie podawałam jej w ogóle ani pieczywa, ani makaronów, ale zastanawiam się, czy teraz, kiedy skończyła już rok, nie mogłabym wprowadzać do jej diety małych porcji produktów zbożowych? Chciałabym metodą drobnych kroczków przyzwyczaić ją do nich.
Justyna Jadłowska z Rzeszowa

Stanowczo odradzam taki sposób postępowania bez konsultacji z alergologiem. Nie wyleczy się dziecka z alergii, podając mu uczulające go potrawy.

Nawet śladowe ilości alergenu (np. odrobina glutenu czy nabiału) mogą spowodować reakcję immunologiczną organizmu: pojawi się wysypka, świąd, biegunka.

Nieprzestrzeganie diety grozi tym, że uczulenie rozszerzy się nawet na te pokarmy, które dziecko do tej pory mogło jeść bez ograniczeń. Dlatego warto  odstawić na jakiś czas uczulające dania.

Warto też pamiętać o tym, że nieleczona alergia pokarmowa może po kilku latach przejść w uczulenie na pyłki albo roztocza (to tzw. marsz alergiczny). Lepiej zatem pogodzić się z ograniczeniami w diecie córeczki i nie narażać jej na dodatkowe dolegliwości.

Dieta bezglutenowa w naszych czasach nie jest już tak uciążliwa, jak kiedyś:  guten można zastąpić: coraz częściej w sklepach można kupić chleb bez glutenu, makaron ryżowy albo preparaty bezglutenowe, np. Sinlac, które nadają się także do wypieku ciast.
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!
Mieczysława Czerwionka-Szaflarska
Konsultacja: Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, alergolog

Wiceprezes zarządu i prezes oddziału bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Kieruje Katedrą i Kliniką Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii Collegium Medicum w Bydgoszczy.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy