Osa
fot. Panthermedia

Co robić, gdy dziecko ma alergię na jad pszczoły i innych owadów?

Użądlenie przez pszczołę lub osę jest nie tylko bolesne dla każdego, ale może też być naprawdę niebezpieczne i grozić wstrząsem anafilaktycznym. Ekspert wyjaśnia, komu grozi alergia na jad pszczoły i innych owadów i jak postępować, kiedy dziecko jest uczulone na użądlenia?
Beata Turska
Osa
fot. Panthermedia
Rodzice małych alergików (uczulonych na mleko, pyłki lub sierść zwierząt) boją się często, że ich dzieci mogą źle zareagować także na użądlenie osy lub pszczoły. Nie trzeba jednak bać się na zapas.
– Fakt, że dziecko jest alergikiem, nie oznacza, że ma uczulenie także na jad pszczół czy os. Oczywiście może je mieć, jednak ryzyko, że ten problem go dotyczy, jest dokładnie takie samo jak u wszystkich – tłumaczy dr Ewa Willak-Janc, alergolog z Kliniki Pediatrii i Alergologii Akademii Medycznej we Wrocławiu

Jak często zdarza się alergia na jad pszczoły?

Łagodna albo umiarkowana alergia na jad owadów błonkoskrzydłych, czyli pszczół, os (w tym największych z nich – szerszeni) oraz bardzo rzadko atakujących trzmieli, to problem kilku-, kilkunastu procent ludzi. Niewielka część z nich (na szczęście rzadko dotyczy to dzieci) może zareagować na jad wyjątkowo gwałtownie: zagrażającym życiu wstrząsem anafilaktycznym.
Redakcja poleca: Jak wypadło mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 w naszym teście? Sprawdź!
Badania nad składem mleka z piersi trwają od lat i stanowią inspirację do zmian w składzie mlek modyfikowanych dla niemowląt. W ręce mam oddaliśmy mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 i poprosiliśmy o jego przetestowanie. Dowiedz, się jak wypadł ten sprawdzian!

Kiedy pojawia się alergia na jad owadów?

Reakcja alergiczna na jad pszczoły czy innych owadów może nastąpić dopiero wówczas, gdy organizm już wie, z jaką substancją ma do czynienia. Właśnie z tego powodu problem częściej dotyczy osób, które były żądlone wiele razy, np. pszczelarzy czy dzieci mieszkających w pobliżu pasiek  - tłumaczy alergolog.
Czy to znaczy, że małe mieszczuchy nie mają się czego bać? Niestety, nie jest aż tak dobrze. Źle zareagować może także dziecko rzadko żądlone, choć prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest mniejsze.

Reakcja zdrowego dziecka na ukąszenie osy

Użądlenie osy lub pszczoły zawsze jest nieprzyjemne i stresujące. Nawet zdrowy jak rydz, prawidłowo reagujący malec odczuwa pieczenie i ból. W miejscu użądlenia pojawia się zaczerwienienie i niewielka opuchlizna, która powinna ustąpić w ciągu doby.

Co robić, kiedy użądli pszczoła?

Jeśli twoje dziecko zostanie użądlone przez owada, nawet jeśli nie ma alergii na jad pszczoły, kieruj się tymi radami:
 • Sprawdź, czy w skórze tkwi żądło (zostawiają je jedynie pszczoły). Jeśli tak, usuń żądło pszczoły jak najszybciej: podważ je czymś, np. paznokciem albo nawet kartą kredytową, ale nie łap w oba palce, nie wyciskaj ani nie wysysaj, bo wpompujesz resztki jadu z woreczka jadowego do organizmu.
 • Zdezynfekuj ranę (Octaniseptem, a w ostateczności nawet męską wodą po goleniu) i posmaruj ją żelem do stosowania po ukąszeniach (np. Fenistilem lub Soventolem) lub półprocentowym Hydrokortyzonem.
 •  Zrób zimny okład, który sprawi, że naczynia krwionośne się obkurczą i jad nie przedostanie się w głąb organizmu. 
 • Obserwuj dziecko kilka godzin, np. do wieczora tego samego dnia. Jeśli ranka źle się goi, bo np. malec ją rozdrapał, posmaruj ją Bepanthenem Plus, który przyspieszy jej gojenie (można nim smarować także wciąż na nowo rozdrapywane ślady po ukąszeniach komarów).

Kiedy do lekarza po użądleniu?

Nawet jeśli dziecko nie jest uczulone ja jad owadów błonkoskrzydłych natychmiast jedź do lekarza, jeśli:
 • Owad użądli w szyję, głowę, język, wnętrze ust lub dziecko go połknęło. Opuchlizna może spowodować problemy z oddychaniem, dlatego zanim dziecko otrzyma fachową pomoc, rób mu chłodne okłady i włóż do ust kostkę lodu.
 • Dziecko zostało użądlone przez wiele owadów naraz. W takiej sytuacji może dojść do reakcji toksycznej (takiej, jak po truciźnie), niezwiązanej z alergią (tzn. nieangażującej układu immunologicznego), ale także niebezpiecznej.

Jak rozpoznać uczulenie na jad owadów?

U osób cierpiących na alergię na jad pszczół lub os obrzęk po ukąszeniu jest znacznie większy (jego średnica przekracza 1o cm) i utrzymuje się znacznie dłużej (ponad dobę). Ból także jest dotkliwszy. Może też pojawić się reakcja ogólna, tzn. dotycząca całego organizmu, a nie tylko miejsca użądlenia: pokrzywka na całym ciele, czy nawet ból brzucha. Pod kontrolą alergologa można poddać dziecku odczulaniu na jad pszczoły, poprzedzone odpowiednimi badaniami diagnostycznymi.

Co robić, gdy alergika użądli pszczoła?

Jeśli twoje dziecko ma alergię na jad pszczoły lub innych owadów, postępuj jak w przypadku dziecka zdrowego (sprawdź, czy nie ma żądła, w razie potrzeby usuń je, zdezynfekuj ranę itd.), a poza tym:
 • Podaj dziecku lek przeciwhistaminowy (np. Claritine, Clemastin).
 • Uważnie obserwuj dziecko. Zdarza się, że reakcja pojawia się po kilku godzinach, zwykle jednak nie jest tak niebezpieczna jak ta, która rozpoczyna się od razu po użądleniu.

Czy z alergikiem trzeba jechać do lekarza po użądleniu?

O wyjątkowo silnej reakcji alergicznej, która może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, mogą świadczyć:
 • skrócony oddech
 • chrypka
 • osłabienie
 • zawroty głowy
 • lęk
 • bóle brzucha
 • nudności
 • swędzenie ciała
 • puchnięcie twarzy.
To stan zagrażający życiu, dlatego natychmiast zawieź dziecko do szpitala. Nie ma czasu na czekanie na karetkę, wstrząs anafilaktyczny rozwija się w ciągu kilku minut. Możesz podać podwójną dawkę leku  przeciwhistaminowego i ucisnąć miejsce powyżej użądlenia.

Przeczytaj, kiedy wezwać pogotowie do dziecka.

Doładuj
Przeładuj