
Alergia na kota – objawy i leczenie
Z kolei w moczu kota znajduje się inne białko – Fel d II. Ono także uczula, ale w mniejszym stopniu niż białko Fel d I. Objawy alergii na tę substancję pojawiają się najczęściej przy sprzątaniu kuwety.
Organizm kota wydziela także inne uczulające białka – Fel d III, Fel d IV, Fel d V, Fel d VI oraz Fel d VII – one jednak uczulają znacznie rzadziej.
Zobacz: Rasy kotów polecane alergikom
Alergia na kota – objawy
Białko Fel d I wraz z sierścią i naskórkiem kota łatwo się rozprzestrzenia po mieszkaniu i wraz z maleńkimi drobinkami naskórka unosi się w powietrzu, skąd trafia do układu oddechowego człowieka. Sierść i naskórek czepiają się też ubrań, dywanów i tapicerek dlatego w domu, gdzie jest kot, właściwie każde pomieszczenie zawiera alergizujące białko.Alergia na kota może objawiać się na różne sposoby. Często występuje kilka objawów jednocześnie, a należą do nich:
- uporczywe kichanie,
- swędzenie oczu,
- łzawienie,
- drapanie w gardle,
- wodnisty katar,
- duszność,
- świszczący oddech,
- swędząca wysypka,
- pokrzywka (bąble na skórze jak po podrażnieniu pokrzywą).
Nieleczona alergia na kota może doprowadzić do rozwoju astmy u dzieci, a nie tylko u nich: do przewlekłego zapalenia zatok.
Leczenie alergii na kota
Najskuteczniejszym sposobem jest pozbycie się zwierzęcia z domu. Osobom, które się na to nie zdecydują, pozostaje terapia odczulająca oraz staranne utrzymywanie domu w czystości.Terapia odczulająca trwa długo, bo nawet 3-5 lat. Polega na podawaniu podskórnie alergizujących białek. Początkowo są to 1-2 zastrzyki tygodniowo, z czasem częstość podawania alergenu maleje. Dzięki tremu wywoływana jest reakcja alergiczna, która z upływem czasu powinna być coraz mniej nasilona. Jednak aby przeprowadzić odczulanie, trzeba najpierw ustalić, które białko uczula – w tym celu przeprowadza się specjalne skórne testy alergiczne.
Utrzymywanie domu w czystości polega na jak najczęstszym odkurzaniu (koniecznie odkurzaczem ze skutecznymi filtrami) oraz praniu pościeli, zasłon, dywanów i wykładzin. Niezbędne jest też unikanie wpuszczania kota do sypialni, gdzie sypia osoba uczulona.
Doraźnie można sobie pomóc przyjmując leki antyhistaminowe, które zmniejszają nasilenie reakcji alergicznej. Niestety takie leczenie nie powinno trwać dłużej niż 10 dni z rzędu, nie jest zatem sposobem na stałą walkę z alergią na kota. Leki antyhistaminowe sprawdzą się, gdy osoba uczulona przyjmie je przed wizytą w domu, w którym przebywa kot. W przypadku, gdy kot na stałe przebywa w domu osoby uczulonej, pozostaje jedynie odczulanie oraz dbałość o czystość.
Więcej o kotach w domu: