alergia na kota
fot. Adobe Stock

Alergia na kota – objawy i leczenie

Alergia na kota – uczula nie tylko sierść kotów, ale też ich ślina, mocz i substancje zawarte w naskórku zwierzęcia, które przenikają do układu oddechowego człowieka.
Ewa Janczak-Cwil
alergia na kota
fot. Adobe Stock
Alergia na kota: koty należą do zwierząt, które najsilniej uczulają. Najczęstszym alergenem jest białko Fel d I, wydzielane przez gruczoły łojowe i ślinowe tych zwierząt. Kot, czyszcząc się, przenosi je na futro i skórę, gdzie jest stale obecne. Silniej alergizują samce niż samice, gdyż wydzielają więcej uczulającego białka.

Z kolei w moczu kota znajduje się inne białko – Fel d II. Ono także uczula, ale w mniejszym stopniu niż białko Fel d I. Objawy alergii na tę substancję pojawiają się najczęściej przy sprzątaniu kuwety. 

Organizm kota wydziela także inne uczulające białka – Fel d III, Fel d IV, Fel d V, Fel d VI oraz Fel d VII – one jednak uczulają znacznie rzadziej.

Zobacz: Rasy kotów polecane alergikom

Alergia na kota – objawy

Białko Fel d I wraz z sierścią i naskórkiem kota łatwo się rozprzestrzenia po mieszkaniu i wraz z maleńkimi drobinkami naskórka unosi się w powietrzu, skąd trafia do układu oddechowego człowieka. Sierść i naskórek czepiają się też ubrań, dywanów i tapicerek dlatego w domu, gdzie jest kot, właściwie każde pomieszczenie zawiera alergizujące białko. 

Alergia na kota może objawiać się na różne sposoby. Często występuje kilka objawów jednocześnie, a należą do nich:
  • uporczywe kichanie, 
  • swędzenie oczu,
  • łzawienie,
  • drapanie w gardle,
  • wodnisty katar,
  • duszność, 
  • świszczący oddech,
  • swędząca wysypka,
  • pokrzywka (bąble na skórze jak po podrażnieniu pokrzywą).

Nieleczona alergia na kota może doprowadzić do rozwoju astmy u dzieci, a nie tylko u nich: do przewlekłego zapalenia zatok.
Redakcja poleca: Farma: Z wizytą w minizoo
Odwiedzamy minizoo i pokazujemy jakie fajne miejsca istnieją w Polsce. Może wy też skusicie się na odwiedziny w takim miejscu. Obejrzyjcie nasz film i dowiedzcie się więcej o minizoo.

Leczenie alergii na kota

Najskuteczniejszym sposobem jest pozbycie się zwierzęcia z domu. Osobom, które się na to nie zdecydują, pozostaje terapia odczulająca oraz staranne utrzymywanie domu w czystości.

Terapia odczulająca trwa długo, bo nawet 3-5 lat. Polega na podawaniu podskórnie alergizujących białek. Początkowo są to 1-2 zastrzyki tygodniowo, z czasem częstość podawania alergenu maleje. Dzięki tremu wywoływana jest reakcja alergiczna, która z upływem czasu powinna być coraz mniej nasilona. Jednak aby przeprowadzić odczulanie, trzeba najpierw ustalić, które białko uczula – w tym celu przeprowadza się specjalne skórne testy alergiczne.

Utrzymywanie domu w czystości polega na jak najczęstszym odkurzaniu (koniecznie odkurzaczem ze skutecznymi filtrami) oraz praniu pościeli, zasłon, dywanów i wykładzin. Niezbędne jest też unikanie wpuszczania kota do sypialni, gdzie sypia osoba uczulona.
Dziecko, czy osoba dorosła z alergią na kota powinna od razu po kontakcie ze zwierzęciem i jego kuwetą dokładnie myć ręce. 

Doraźnie można sobie pomóc przyjmując leki antyhistaminowe, które zmniejszają nasilenie reakcji alergicznej. Niestety takie leczenie nie powinno trwać dłużej niż 10 dni z rzędu, nie jest zatem sposobem na stałą walkę z alergią na kota. Leki antyhistaminowe sprawdzą się, gdy osoba uczulona przyjmie je przed wizytą w domu, w którym przebywa kot. W przypadku, gdy kot na stałe przebywa w domu osoby uczulonej, pozostaje jedynie odczulanie oraz dbałość o czystość.

Więcej o kotach w domu:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy