niemowlę
fot. Fotolia

Rodzice nie wiedzą, jak radzić sobie z alergią na mleko

Najczęstszą przyczyną alergii u niemowląt jest mleko krowie. Rodzice nie potrafią rozpoznać, co dziecko może jeść, a czego mu nie wolno, bo nie potrafią znaleźć odpowiednich informacji na etykiecie produktów – alarmują eksperci.
Katarzyna Pinkosz
niemowlę
fot. Fotolia
Wysypka na skórze, lakierowane policzki, bóle brzucha, kolki, biegunki, krew w stolcu - to najczęstsze objawy alergii na mleko. Rodzice często ją podejrzewają u dziecka, jednak potwierdzić ją trudno. Jeśli zostanie potwierdzona, konieczne jest ścisłe przestrzeganie diety, z czym rodzice mają wiele problemów - mówi prof. Hanna Szajewska, kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Alergię na mleko krowie może mieć zarówno dziecko karmione piersią, jak karmione mlekiem modyfikowanym.

Co robić, gdy dziecko pije mleko modyfikowane

Jeśli lekarz podejrzewa alergię, dziecko musi być na diecie bezmlecznej. Gdy pije mleko modyfikowane, konieczny jest taki wybór mieszanki, która nie zawiera uczulających białek mleka krowiego. W tym celu białko mleka krowiego jest poddawane procesowi hydrolizy, czyli pocięcia długich łańcuchów białek. W ten sposób powstają mieszanki o nieznacznym lub znacznym stopniu hydrolizy: hydrolizaty.
Zdarza się, że dziecko ma objawy nawet na hydrolizaty: wtedy konieczne jest stosowanie tzw. mieszanek elementarnych, w których białka występują w postaci aminokwasów.
Zobacz też: Test dla mamy: sprawdź, czy twoje dziecko ma alergię
Redakcja poleca: Co pyli w czerwcu 2020? Lista traw, zbóż i innych alergizujących roślin [WIDEO]
Czerwiec jest miesiącem, w którym pylą przede wszystkim trawy oraz pokrzywa, szczaw czy komosa. Alergia na pyłki jest szczególnie uciążliwa i może zepsuć niejeden wiosenny spacer. Jeśli twoje dziecko ma wodnisty katar, suchy kaszel i swędzą je oczy, to mogą być objawy alergii wziewnej. Sprawdź, co pyli w czerwcu i nie daj się zaskoczyć!

Co robić, gdy dziecko jest karmione piersią

Gdy dziecko jest karmione piersią, a ma stwierdzoną alergię na białko krowiego mleka, karmiąca mama powinna wycofać ze swojej diety wszystkie produkty zawierające białko mleka krowiego: mleko krowie, jogurty, kefiry, twarogi, sery pleśniowe, żółte, masło.
Często konieczne jest bardzo dokładne czytanie etykiet i dokładne sprawdzanie, czy dany produkt nie zawiera białek mleka krowiego (serwatki i kazeiny).
Czytaj też: Mleko modyfikowane dla alergika - testy i opinie rodziców

Jak rozszerzać dietę dziecku uczulonemu na mleko krowie

- Według najnowszych zaleceń nie trzeba opóźniać wprowadzania nowych produktów do diety alergika - mówi prof. Szajewska. A to oznacza, że nowe produkty można wprowadzać do diety już po skończeniu przez dziecko 4 miesięcy (w przypadku dziecka karmionego piersią - po skończeniu 6 miesięcy).
Czytaj też: Znamy schemat żywienia niemowląt na rok 2015
Do końca 1. roku życia dziecko uczulone na mleko krowie nie powinno dostawać mleka krowiego, mleka modyfikowanego, ani żadnych produktów, które zawierają białko mleko krowiego (jogurty, kefiry, sery, masło). Trzeba uważnie czytać etykiety, sprawdzając, czy w danym produkcie nie znajdują się uczulające białka.
- Niestety, rodzice nie potrafią prawidłowo odczytywać etykiet produktów. w USA zaledwie 7 proc. rodziców prawidłowo odczytuje to, czy dany produkt zawiera białko mleka krowiego. W Polsce jest jeszcze gorzej, ani jeden z badanych rodziców nie potrafił odczytać, który produkt zwiera białko mleka krowiego - podkreśla prof. Szajewska.
Zobacz też: Lista produktów, których nie może jeść dziecko uczulone na białko mleka krowiego
 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy