GRY
 
 

Karmienie małego alergika

Sama nie wybieraj dla malca rodzaju mieszanki. Koniecznie zapytaj o to lekarza. Dla twojego dziecka to nie tylko jedzenie, ale też lek.

Konsultacja: dr Leszek Olchowik, pediatra, alergolog, pulmonolog
karmienie butelką, niemowlę, butelka, pić, mama
Gdy ktoś w waszej rodzinie jest uczulony lub malec ma już pierwsze objawy alergii, picie „zwykłego” mleka modyfikowanego może mu zaszkodzić. Co podać mu w zamian?

Mleka hipoalergiczne
Różnią się od modyfikowanych tym, że dodatkowo zostało w nich zmienione białko (a to ono powoduje uczulenia). Poddano je procesowi częściowej hydrolizy – rozbicia na mniejsze cząstki. Mają one mniejszą siłę uczulania. Zadaniem tego rodzaju mieszanek jest pomóc dziecku w nabywaniu tolerancji na białka mleka (przewód pokarmowy będzie się do nich powoli przyzwyczajał). Mieszanki hipoalergiczne są równie smaczne jak mleka modyfikowane, więc zwykle malec bez problemu je pije.
Dla kogo? Dla maluszków, w których rodzinie ktoś jest uczulony. Takie mleka nie nadają się dla dzieci z już zdiagnozowaną alergią.
Jakie mleka? Np. NAN HA 1, 2, NAN HA Sensitive, Bebiko HA 1, 2 Dobry Apetyt, Bebilon HA 1, 2, Enfamil HA Digest, Humana HA 1, 2.

Mieszanki lecznicze
To tzw. hydrolizaty białka mleka krowiego. Białko zostało poszatkowane na jeszcze mniejsze cząstki niż w mleku HA, dzięki czemu nie powinno powodować reakcji alergicznej. Takie mieszanki to nie tylko posiłek dla maluszka, ale też
i lek, dlatego często nazywa się je leczniczymi. Błona śluzowa przewodu pokarmowego dziecka nie ma kontaktu z uczulającym białkiem, a więc może odpowiednio dojrzeć, by bronić się przed alergenami.
Jednak coś za coś: poszatkowanie białka zmienia smak mleka. Niemowlęta, które dostają je niedługo po urodzeniu, szybko się do niego przyzwyczajają. Nieco trudnej jest w przypadku kilkumiesięcznego malca, który do tej pory pił mleko modyfikowane lub ssał pierś.
Dla kogo? Dla dzieci ze stwierdzoną alergią na białko mleka krowiego oraz takich, u których ryzyko rozwinięcia się alergii jest duże.
Jakie mleka? Tylko na receptę: Nutramigen 1, 2, Bebilon Pepti 1, 2. Przy bardzo silnej alergii lekarz może zalecić podawanie dziecku preparatu, w którym dodatkowo zmieniono skład tłuszczów i węglowodanów (np. Bebilon Pepti MCT, Pregestimil). Podaje się je też maluszkom, które cierpią na zaburzenia wchłaniania.

Mieszanki „elementarne”
Niektóre dzieci mają tak silną alergię na białko mleka, że nie pomaga picie nawet zhydrolizowanych mieszanek. Lekarz może zalecić podawanie preparatów, w których źródłem białka są aminokwasy. To tzw. mieszanki elementarne. Je też trzeba traktować jak leki.
Dla kogo? Dla dzieci alergicznych, które również po podaniu mieszanki mlekozastępczej mają objawy uczulenia.
Jakie mleka? Tylko na receptę: Neocate; EleCare (tylko na tzw. import docelowy).
Redakcja poleca: Dlaczego należy dzieciom podawać jak najwcześniej alergeny? [WIDEO]
Mamy podawajcie swoim dzieciom możliwie jak najwcześniej alergeny – podpowiada ekspert ds. dietetyki. Zobacz, dlaczego to takie ważne! Najnowsze wytyczne!
Doładuj
Przeładuj