alergia na pyłki
fot. Adobe Stock

Alergia na pyłki: przyczyny, objawy, leczenie

Najczęstszym objawem alergii na pyłki jest katar alergiczny. Z badań wynika, że nawet co czwarte dziecko w Polsce może mieć alergiczny nieżyt nosa.
Katarzyna Pinkosz
alergia na pyłki
fot. Adobe Stock
Dramatyczny wzrost liczby alergii na pyłki w Polsce widać od 1989 roku. Przyczyną są zmiany cywilizacyjne - zachodni tryb życia, zanieczyszczenia środowiska, chemicyzacja życia. Najwięcej alergików jest w miastach, szczególne na zachodzie Polski. Najmniej w rejonach wschodnich, gdzie powietrze jest najczystsze, a zanieczyszczeń najmniej. 

Alergia na pyłki: choroba czystych rąk

- Do powstania alergii przyczynia się też zbytnia sterylność - podkreśla prof. Bolesław Samoliński, alergolog. – Dlatego alergię często nazywa się chorobą czystych rąk.
Gdy układ odpornościowy ma mały kontakt z wirusami zarazkami, popełnia błąd i coś, co powinno być dla niego obojętne - jak pyłek brzozy - traktuje jak największego wroga. Atakuje go z taką samą siłą, jak wirusy i bakterie, wydzielając histaminę. To właśnie histamina odpowiada za takie objawy alergicznego nieżytu nosa: wodnisty katar, łzawienie oczu.
Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.

Alergia na pyłki atakuje nos 

Alergiczny nieżyt nosa jest obecnie najczęstszą chorobą alergiczną. Nos stanowi swoisty filtr, który  wychwytuje 90 proc. zanieczyszczeń dostających się do organizmu. Dlatego to właśnie w nosie jest największe nagromadzenie alergenów.
Dziecko z alergicznym nieżytem nosa ma wodnisty katar, kicha – nawet kilkadziesiąt razy na minutę! W nocy nie może spać z powodu zatkanego nosa. Rano budzi się z bólem głowy. Często łzawią mu też oczy.

Alergia na pyłki – najgorzej jest latem

Najczęściej alergiczny nieżyt nosa wiosną i latem powodują pyłki roślin. Do połowy maja najbardziej dokuczają pyłki dębu i brzozy. Pod koniec maja, w czerwcu i lipcu drogi oddechowe alergika atakują pylące trawy i zboża. To szczególnie trudny okres dla osób uczulonych, gdyż pyłki traw są bardzo małe, ich stężenie w powietrzu – ogromne. A przez to alergicy naprawdę mocno cierpią. 

Objawy alergii na pyłki

Cechą charakterystyczną objawów uczulenia na pyłki jest ich sezonowość – pojawiają się wyłącznie w okresie pylenia uczulającego gatunku roślin.
Najczęstsze objawy alergii na pyłki:
  • częste kichanie,
  • zatkany nos, wodnista wydzielina z nosa (katar sienny),
  • alergiczne zapalenie spojówek: przekrwienie, łzawienie, obrzęk powiek, światłowstręt,
  • bóle głowy i zatok,
  • duszność, napadowy kaszel,
  • objawy skórne: pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, wyprysk alergiczny – szczególnie na odsłoniętych częściach ciała,
  • objawy ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka,
  • objawy ogólne: zmęczenie, utrata apetytu, ogólne rozbicie.

Uczulenie na pyłki – leczenie

Jeśli dziecko ma objawy alergicznego nieżytu nosa, koniecznie idź z nim do alergologa. Poda leki, które zmniejszą objawy uczulenia. Zwykle są to:
  • leki doustne (tzw. antyhistaminowe), które hamują działanie histaminy odpowiedzialnej za takie objawy, jak katar czy łzawienie oczu.
  • przeciwuczuleniowe spreje do nosa, zwykle sterydowe, np. Flixonase, Rhinocort, Nasonex.
Uwaga: te leki likwidują tylko objawy uczulenia. Nie leczą samej alergii. Jedynym sposobem leczenia alergii jest obecnie odczulanie.

Alergia na pyłki: spacer najlepiej po deszczu

Jeśli dziecko jest uczulone na pyłki, wychodź z nim na spacer rano lub wieczorem. Najlepiej po deszczu - wtedy w powietrzu jest najmniejsze stężenie pyłków. Zabieraj na spacer wodę i chusteczki, by w razie czego przemyć dziecku buzię i oczy (to przynosi ulgę).
Po przyjściu do domu umyj dziecku ręce i buzię (a najlepiej zrób mu prysznic) oraz zmień mu ubranie.
Warto też kilka razy dziennie wkraplać do nosa sól fizjologiczną lub podawać preparat wody morskiej (wypłukuje pyłki z nosa).  Mieszkanie wietrz w nocy lub po deszczu. Powieś firanki: częściowo wychwycą pyłki: nie dostaną się one do środka.

Artykuł pierwotnie opublikowany w 2013 roku.

Więcej o alergii na pyłki:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy