Encyklopedia zdrowia dziecka

Alergia na roztocza (alergia wziewna)

Jeśli dziecko ma katar i kaszle po położeniu się do łóżka, w środku nocy albo niedługo po przebudzeniu się, przyczyną może być alergia na roztocza kurzu domowego. Jest to alergia wziewna, dlatego objawy dotyczą głównie układu oddechowego: dziecko ma katar, kaszel. Nie są to jednak jedyne objawy uczulenia na roztocza.
Roztocza kurzu domowego to mikroskopijnej wielkości pajęczaki. Gołym okiem ich nie widać, ale w domu są ich miliardy. Żywią się ludzkim naskórkiem, dlatego szczególnie dużo jest ich w miejscach do spania – kołdrach, poduszkach, materacach. Siedliskiem roztoczy są też dywany, tapicerowane meble, koce, zasłony. Roztocza to kurzu domowego to jeden z najgroźniejszych alergenów u dziecka.

Spis treści:
1. Objawy alergii na roztocza
2. Kiedy do lekarza
3. Jak diagnozuje się alergię na roztocza
4. Jak leczyć alergię na roztocza

Objawy alergii na roztocza

Najczęstsze objawy uczulenia na roztocza to:
 • katar, swędzenie nosa (dziecko trze go tak często, że nawet robi mu się na nim poprzeczna zmarszczka, którą lekarze nazywają salutem alergika). Dziecko może mieć też uczucie zatkanego nosa;
 • kaszel. Dziecko może kasłać kilka miesięcy, a nawet cały rok. Najsilniej kaszle w domu, zwłaszcza po położeniu się do łóżka i po wstaniu. Kaszel może też przerywać dziecku sen. Gdy dziecko jest na spacerze, objawy zmniejszają się.
Nieleczone uczulenie na roztocza często przechodzi w astmę.
Rzadziej u dzieci uczulonych na roztocza występuje wysypka.
Najsilniejsze objawy alergii na roztocza dziecko ma w sezonie jesienno-wiosennym, gdy w domu grzeją kaloryfery. Jeśli do to tego jest włączony nawilżacz, powoduje to idealne warunki dla namnażania się roztoczy: ciepło i wilgoć.

Kiedy do lekarza

Jeśli dziecko często ma katar, swędzi je nos, często kaszle, często ma infekcje, koniecznie idź z nim do alergologa.

Jak diagnozuje się alergię na roztocza

Podstawą jest wywiad alergiczny. Jeśli lekarz podejrzewa, że dziecko ma uczulenie na roztocza, może zalecić wykonanie testów z krwi lub testów skórnych: wykryją one, na co dziecko jest uczulone.
Czytaj też: Sprawdź, czy dziecko ma alergię - test dla mamy

Jak leczyć alergię na roztocza

Podstawą leczenia jest unikanie alergenów, czyli zmniejszenie ilości roztoczy w domu.
 • Usuń z pokoju dziecka dywany, tapicerowane meble, ciężkie zasłony. Na podłodze możesz położyć cienkie bawełniane kocyki, które łatwo prać.
 • Jeśli decydujesz się pozostawić w mieszkaniu wykładzinę lub dywan, kup specjalny odkurzacz (wodny lub wyposażony w tzw. filtr HEPA). Tradycyjny działa jak rozpylacz alergenów: kurz jest wydmuchiwany z drugiej strony.
 • Sprzątaj na mokro. Najlepiej wtedy, gdy dziecka nie ma w pokoju.
 • Zabawki trzymaj w zamykanych szafkach lub pudełkach. Pluszaki pierz co 2-3 tygodnie lub wietrz na słońcu i mrozie. Książki włóż do pojemnika lub zamykanej bibioteczki.
 • Łóżko malca spryskaj środkiem roztoczobójczym. Zwykle wystarczy to robić raz na pół roku.
 • Pościel dziecka nie może być z pierza. Dobrze jest ją prać raz w miesiącu i często wietrzyć. Powłoczki trzeba prać raz w tygodniu (w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza). Nie krochmal (to świetna pożywką dla drobnoustrojów).
 • Kup na pościel i materac specjalne antyalergiczne pokrowce. Nie przepuszczają roztoczy.
 • Często wietrz mieszkanie. Rzadko używaj nawilżacza.
 • Warto kupić oczyszczacz powietrza. Są wyposażone w specjalne filtry, które znacznie zmniejszają liczbę roztoczy. Bardzo praktyczne są też oczyszczacze montowane na grzejnik, a także jonizatory: dzięki nim powietrze w pomieszczeniu daje poczucie świeżości, a dodatkowo zwiększa się odporność organizmu na zarazki.
 • Ubrania dziecka pierz w delikatnych proszkach (Jelp, Lovela). Dobrze je wypłucz. Jeśli pierzesz w pralce, włącz dodatkowy program płukania.

Czasem konieczne jest przyjmowanie leków. Zwykle są to leki antyhistaminowe, które "blokują" histaminę i w ten sposób likwidują większość objawów alergii.
Jeśli dziecko ma silne objawy alergicznego nieżytu nosa, lekarz może mu również zalecić leki donosowe, a gdy kaszel - leki wziewne. Zwykle są to środki sterydowe. Nie musisz się ich bać: działają tylko tam, gdzie toczy się stan zapalny: w nosie lub oskrzelach. Nie przenikają do krwi.
Gdy alergia nie mija, warto pomyśleć o odczulaniu (immunotolerancji). Można je rozpocząć, gdy dziecko ma 3 lata. Przynosi dobre efekty. Musisz jednak być konsekwentna. Poprawa stanu zdrowia może nastąpić po kilku miesiącach, ale nie wolno wówczas przerywać terapii. Pełny efekt uzyskuje się dopiero po 3–5 latach.
Czytaj też: Nowa metoda odczulania: odczulanie podjęzykowe

Tekst: Katarzyna Pinkosz