GRY

Alergia na trawy

Czerwiec i pierwsza połowa lipca - to okres szczególnie ciężki dla alergików. Pylą trawy. Alergicy mają katar, kaszel, zapalenie spojówek.
trawy
fot. Fotolia
Pierwsze pyłki traw pokazują się już na początku kwietnia, jednak pyłki traw dają o sobie znać w maju. Osoby uczulone na pyłki traw mogą mieć nieprzyjemnie dolegliwości w maju, czerwcu i lipcu. Alergia na pyłki traw to jedna z najbardziej uciążliwych postaci alergii.

Gdy pylą trawy

Znanych jest ok. 800 rodzajów i blisko 10 tys. gatunków traw. Do traw uprawnych zalicza się zboża: pszenicę, żyto, jęczmień, owies, proso, kukurydza, ryż i sorgo.
Niezależnie od tego, na pyłki których traw zostały w gabinecie alergologicznym wykonane testy skórne, alergik jest uczulony na wszystkie pylące trawy: zarówno dzikie, jak na zboża. Jest to spowodowane tym, że we wszystkich gatunkach traw są bardzo podobne alergeny.
Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.

Jak są objawy uczulenia na pyłki traw

Alergia na pyłki traw jest najczęstszą przyczyną alergicznego kataru i alergicznego zapalenie spojówek. Osoby uczulone na pyłki traw skarżą się na:
  • swędzenie nosa,
  • kichanie,
  • trudności z oddychaniem przez nos,
  • silny, wodnisty katar,
  • kichanie
  • łzawienie,
  • zaczerwienie oczu,
  • pieczenie spojówek.
Gdy pyłki silnie pylą, mogą pojawić się objawy astmy oskrzelowej: duszność, napadowy kaszel, świszczący oddech, ucisku w klatce piersiowej.
Czytaj też: Kaszel? To może być niewykryta astma

11 rad, co robić przy uczuleniu na pyłki traw

1. Sprawdź kalendarz pylenia.
2. Unikaj spacerów po łące w okresie pylenia traw, koszenia trawy lub przebywania w pobliżu, kontaktu z sianem, spacerów w pobliżu upraw żyta w okresie pylenia.
3. W okresie pylenia uczulającej rośliny staraj się wychodzić na spacery rano, późnym wieczorem oraz po deszczu. Wtedy w powietrzu jest najmniejsze stężenie pyłków.
4. Wietrz mieszkanie pomiędzy 22 a 6 rano oraz po deszczu.  
5. Zawieś w oknach lekkie, gęste firanki, łatwe do prania. Dobrze zatrzymują pyłki.
6. Kup odkurzacz z filtrem HEPA. Pomoże pozbyć się alergenów z domu.
7. Na dworze, gdy świeci słońce, zakładaj okulary przeciwsłoneczne.
8. Po przyjściu do domu myj ręce, twarz, a najlepiej weź prysznic i zmień ubranie.
9. Podczas jazdy samochodem zasuń szyby. Lepiej, żeby pyłki nie dostawały się do środka. Zamontuj w samochodzie klimatyzację z filtrem przeciwpyłkowym.
10. Nie przynoś do domu bukietów kwiatów polnych i traw.
11. Na wakacje wybieraj się nad morze lub w wyższe partie gór. Stężenie pyłków jest tam najmniejsze.
Czytaj też: Na co jeszcze może mieć alergię osoba uczulona na pyłki traw? Alergia krzyżowa
Doładuj
Przeładuj