dziecko, kwiaty, łąka

Jak leczyć katar sienny u dziecka?

Nie każde dziecko dobrze się czuje, gdy przyroda wreszcie budzi się do życia, rozkwita. Wiosenne spacery wcale nie są dla małych alergików przyjemne. Co robić, gdy ich urok psuje dziecku kichanie i swędzenie oczu? Możesz pomóc dziecku. Oto skąd się bierze katar sienny i jak leczyć dziecko.
dziecko, kwiaty, łąka
Długie, pokryte żółtym pyłkiem bazie na gałęziach leszczyny to znak, że już wiosna i... sezon na alergię. Najbardziej zapylony okres trwa od kwietnia do sierpnia. Daje się we znaki alergikom, powodując katar sienny. Kiedyś dokuczał tylko starszym dzieciom i dorosłym – teraz zdarza się u kilkulatków, a nawet, choć rzadko, u niemowląt.

Dlaczego pyłki uczulają?

Kiedy wnikają one do dróg oddechowych, powodują podrażnienie, a następnie zapalenie i obrzęk błony śluzowej.
Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.

Jak to poznać?

Dziecko ma napady gwałtownego kichania, wodnisty katar i zatkany nos (oddycha przez usta). W charakterystyczny sposób pociera swędzący nos (od dołu ku górze). Zaczerwienione oczy łzawią i swędzą, gdy dziecko je trze, co nasila dolegliwości – powieki puchną, oczy stają się bardziej czerwone. Czasem na odsłoniętej skórze pojawia się wysypka.

Czy te objawy są zawsze dokuczliwe?

Występują w różnym nasileniu. Niestety u niektórych dzieci (ok. 15 proc.) z biegiem czasu mogą pojawiać się nawet objawy astmy: świszczący oddech, kaszel i duszność.

Jak ustalić powód uczulenia?

Obserwuj dziecko i zapisuj, kiedy i w jakich sytuacjach objawy się nasilają. Porównuj swoje obserwacje z komunikatami alergologicznymi.

Kiedy iść do alergologa?

Gdy pojawi się uczulenie. A jeśli w ubiegłym roku o tej samej porze dziecko miało już dolegliwości, najlepiej skontaktować się z lekarzem nawet 2–3 tygodnie przed okresem pylenia i wystąpieniem objawów.

Na czym polega leczenie?

Podaje się leki przeciwhistaminowe, które zmniejszają wysięk z nosa, oczu i alergiczny obrzęk śluzówki (np.Zyrtec, Alertec, Claritine, Fenistil). Pomocne są również kromoglikany podawane do oczu (Cropoz N, Lomusol, Polcrom). Jeśli objawy alergii są bardzo nasilone, konieczne bywa podanie do nosa sterydów (Flixonase, Rhinocort, Buderhin). Choć niektóre leki przeciwalergiczne dostępne są bez recepty, nie można leczyć dziecka na własną rękę.

A czy odczulanie pomaga?

Najpierw warto zrobić testy skórne, bo w 95 proc. przypadków pomagają one w ustaleniu diagnozy. Jeżeli katar sienny nasila się z roku na rok, a leczenie objawowe nie przynosi rezultatów, warto pomyśleć o odczulaniu. Niestety, wykonuje się je dopiero u dzieci, które ukończyły pięć lat, dopiero wtedy układ odpornościowy jest wystarczająco dojrzały, by zareagować pozytywnie na takie leczenie. U ok. 80 proc. odczulanych dzieci dolegliwości ustępują lub widoczna jest wyraźna poprawa. Odczulanie często zapobiega występowaniu astmy.

Zobacz też: 11 ważnych pytań o odczulanie dziecka

Kiedy pylenie jest najsilniejsze?

W ciągu dnia pyłki unoszą się wysoko w powietrzu, natomiast wieczorem, gdy jest chłodno, opadają. W nocy jest większa wilgotność i niższa temperatura, co utrudnia pylenie. Ciepłe i suche powietrze powoduje wzrost ich stężenia – przy takiej pogodzie najlepiej zamknąć szczelnie okna i pozostawić dziecko w domu. Z kolei wilgotne, dobrze zjonizowane powietrze pomaga leczyć katar sienny. Po deszczu, gdy pyłki opadną, można otworzyć okna i przewietrzyć mieszkanie.

Zobacz też: Wstrząs anafilaktyczny - mamo alergika przygotuj się!

Jak pomóc dziecku?

Mały alergik ogólnie źle się czuje, boli go głowa, jest rozdrażniony, a nawet ma podwyższoną temperaturę. Potrzebuje więc zrozumienia, serdeczności i nie lada cierpliwości ze strony rodziców oraz opiekunów.

7 rad dla rodziców alergików

Oprócz podawania leków, które zmniejszają dolegliwości, staraj się także chronić malca przed alergenami.
  1. Słuchaj komunikatów alergologicznych. To pomoże ci tak zaplanować dzień, by dziecko było w domu w okresie największego pylenia, np. gdy na dworze jest ciepło, sucho i wieje wiatr.
  2. Na spacer wychodź wieczorem albo – w miarę możliwości – po deszczu.
  3. Po spacerze umyj malca pod prysznicem, opłucz mu włosy, zmień wierzchnie ubranie.
  4. Kiedy w twoim miejscu zamieszkania stężenie pyłków jest największe, pomyśl o urlopie. Zabierz dziecko np. nad morze lub w wysokie góry – tam, gdzie kwitnienie wypada w innym terminie.
  5. Kup maluchowi okulary przeciwsłoneczne. Ochronią one podrażnione oczy.
  6. Chroń dziecko przed substancjami chemicznymi – zapachem farb, perfum, proszków do prania – oraz dymem papierosowym, bo ich działanie ułatwia pyłkom dostęp przez błonę śluzową nosa i drogą oddechową.
  7. Codziennie odkurzaj mieszkanie odkurzaczem z filtrem HEPA. Stosuj oczyszczacze powietrza.

Zobacz też: Kalendarz pylenia roślin
 
Uwaga, alergia krzyżowa!
Przy uczuleniu na pyłki czasem występuje jednocześnie alergia po zjedzeniu niektórych owoców i warzyw. Jeśli twój maluch ma katar sienny, przyjrzyj się jego diecie. Oto co może uczulać:
• leszczyna – orzechy
• brzoza – jabłko, gruszka, śliwka, brzoskwinia, marchew, seler, pomidor, kiwi, orzechy, migdały, pomarańcza
• trawy i zboża – melon, pomidor, jabłko, gruszka, śliwka, brzoskwinia, ziemniak, seler
• bylica – marchew, seler, cebula, jabłko, gruszka, groch, papryka, orzechy.

Konsultacja: prof. dr n. med. Danuta Chmielewska-Szewczyk, pediatra alergolog, pulmonolog, pracuje w Centrum Medycznym LIM i przychodni FALCK Medycyna.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy