dziecko, pies, tulić

Uczulenie na zwierzęta

Niemal każdy maluch marzy, by mieć zwierzę, tulić je i głaskać. Czy to bezpieczne dla alergika? A może... dzięki ukochanemu pupilowi pozbędzie się uczulenia?!
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Leszek Olchowik, pediatra, alergolog, pulmonolog
dziecko, pies, tulić
Monika ma pięć lat, alergię na kurz, pyłki traw i kota. Marzyła, żeby mieć psa. Testy alergiczne akurat na to zwierzę wychodziły ujemnie, jednak zaprzyjaźniony alergolog ostrzegał, że badania nie zawsze są wiarygodne, a zresztą dziecko może się uczulić dopiero potem. Mimo to rodzice zdecydowali się spróbować. Jak się okazało, Monika po roku nie tylko nie ma alergii na psa, ale w ogóle objawy uczulenia u niej się zmniejszyły!
Psychologowie potwierdzają, że ogromny wpływ na objawy alergii ma psychika dziecka, która dzięki zwierzęciu może bardzo się poprawić. Czy więc uczulony smyk powinien mieć zwierzę? Zdania specjalistów na ten temat są podzielone.

Być albo nie być
Z wielu badań wynika, że maluszek, który od urodzenia ma kontakt ze zwierzęciem, raczej się na niego nie uczuli. Jego układ odpornościowy od początku styka się bowiem z alergenami i na nie wcale nie reaguje. Inaczej jednak wszystko wygląda, gdy malec już jest alergikiem, a zwierzę dopiero ma się w domu pojawić. Większość lekarzy odradza w takiej sytuacji kupowanie zwierzaka lub zaleca wybranie takiego, który rzadko uczula.

Uwaga na kota
Najbardziej „niebezpieczne” pod tym względem są świnki morskie i koty. Z kotów częściej uczulają samce, bo mają w skórze więcej gruczołów łojowych, a to one są głównym źródłem uczulających białek. Wiele też zależy od rasy. Warto wybierać koty krótkowłose lub bezwłose, takie jak np. sfinks doński, kanadyjski, cornish rex, devon rex, kot syberyjski. Rzadziej uczula pies. Bezpieczne rasy to np. basenji, pudel, grzywacz chiński, biszon kędzierzawy i yorkshire terier.
Dość często uczulają: królik, mysz, szczur, koń. Bezpieczny jest żółw. Popularnym alergenem jest też suchy pokarm dla rybek, niedobrym pomysłem będzie więc zakup akwarium. Alergeny zwierzęce łączą się z kurzem domowym lub unoszą w powietrzu. Atakują więc głównie drogi oddechowe malca. Pojawia się katar, swędzenie nosa i oczu, łzawienie, kaszel, a potem astma.


Dać sobie radę
Warto najpierw spróbować zmniejszyć ilość alergenów. Jeśli to nie pomoże, a objawy są silne, alergolog zapisze dla malca leki. Zwykle są to środki antyhistaminowe (np. Zyrtec, Claritina, Clemastyna, Telfast). Lekarz może również zalecić środki miejscowe. Przy  katarze są to krople, a w przypadku kaszlu – leki wziewne zawierające sterydy. Stosuj je zgodnie z zaleceniami specjalisty i nie zmniejszaj zalecanych przez niego dawek.
Czasem objawy są tak silne, że zwierzę trzeba oddać. Niestety, nawet jeśli pozbędziesz się kota czy świnki morskiej, to alergeny pozostaną w domu jeszcze nawet kilka miesięcy. Ich stężenie jednak będzie stopniowo się zmniejszać, szczególnie gdy będziesz często wietrzyć mieszkanie i zrezygnujesz z dywanów oraz tapicerowanych mebli.  Nie kupuj też maluszkowi wełnianych ubrań ani przedmiotów z włosia – szczotek, materacy, futrzanych czapek, rękawiczek.
Oddanie ukochanego pupila to dla malca ciężkie przeżycie. Na szczęście nie musi do tego dojść. Często wystarczy stosować środki ostrożności i, tak jak w przypadku pięcioletniej Moniki, zwierzak może zostać. Dla małego alergika będzie to wielką radością. Może więc jednak czasem warto zaryzykować i zdecydować się na psa, kota lub królika?

To warto zrobić
1. Psa i kota kąp raz w tygodniu, koniecznie używając specjalnych zwierzęcych szamponów.
2. Często odkurzaj mieszkanie; rób to odkurzaczem wodnym lub z filtrem HEPA.
3. Psie lub kocie posłanie pierz raz w tygodniu, trzep, wystawiaj na słońce, a zimą na mróz.
4. Kocią kuwetę myj zaraz po użyciu.
5. Wynieś posłanie zwierzęcia z pokoju dziecka; pilnuj, by pies czy kot nie wchodził do łóżka malca i z nim nie spał.
6. Zamień dywany na łatwe do prania dywaniki.
7. Naucz dziecko myć ręce po każdym kontakcie ze zwierzęciem.
8. Klatkę ze świnką morską lub królikiem ustaw z dala od pokoju dziecka, często wymieniaj w niej ściółkę.
9. Nie pozwalaj malcowi uczestniczyć w zabiegach higienicznych zwierzęcia.


mtj_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
dr Leszek Olchowik
Konsultacja: dr Leszek Olchowik, pediatra, alergolog, pulmonolog

Pracował wiele lat w Klinice Pediatrii i Alergologii Centrum Zdrowia Dziecka, dziś przyjmuje w przychodni dla Dzieci i Rodziców Tolek w Nowej Woli k. Warszawy.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy