karmienie niemowlaka, miseczka, niemowlę, łyżeczka, kuchnia, fotelik

Jak powstaje alergia pokarmowa?

Alergia pokarmowa jest to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego organizmu na spożycie powszechnie nieszkodliwego pokarmu.
karmienie niemowlaka, miseczka, niemowlę, łyżeczka, kuchnia, fotelik
W ostatnich latach lekarze obserwują masowy przyrost zachorowań alergicznych. Blisko 1/3 noworodków rodzi się z podwyższonym ryzykiem alergii. Dlatego rodzice od samego początku powinni być wyczuleni na wszystkie jej objawy. U niemowląt i małych dzieci najczęściej występuje alergia lub nietolerancja pokarmowa wywołaną przez składniki znajdujące się w pożywieniu, a zwłaszcza przez białko mleka krowiego. Alergia objawia się głównie wysypką na skórze, wymiotami, biegunkami, nieprawidłowymi przyrostami masy ciała. Mogą to być również dolegliwości ze strony układu oddechowego, takie jak utrzymujący się katar, nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, a nawet duszność wymagająca natychmiastowej interwencji lekarza.
 
Pamiętaj! Właściwe żywienie niemowląt w pierwszym roku życia pozwoli w wielu wypadkach uniknąć alergii uwarunkowanej spożywanym pokarmem, a przynajmniej znacznie opóźnić moment jej wystąpienia.

Zobacz: Warzywa, owoce, nabiał: co po kolei w diecie niemowlęcia
 
W pierwszych miesiącach życia dziecka jego organizm nie jest jeszcze w pełni dojrzały i dlatego może reagować nadwrażliwie na różne czynniki zewnętrzne. Jego system obronny nie ukształtował się do końca, przewód pokarmowy jest jeszcze bardzo wrażliwy, a błona śluzowa jelita- na tyle niedojrzała, że nie stanowi fizjologicznej bariery dla wielkocząsteczkowych białek czy cukrów, które ta drogą mogą przedostawać się do krwi. Jeżeli w tym czasie niemowlę będzie miało kontakt np. z cząsteczkami białka krowiego, istnieje niebezpieczeństwo, że niedojrzały organizm dziecka wytworzy na nie nadwrażliwość. System obronny może potraktować te białka jako obce, a wtedy każdy następny kontakt wywołuje reakcję alergiczną. Liczne badania naukowe dowodzą, że karmienie piersią, a następnie ostrożne wprowadzanie nowych, mało alergizujących produktów może zapobiec rozwojowi alergii pokarmowej przez okres pierwszych 2-3 lat, a nierzadko też na całe życie.

Zobacz także: Dzieci z alergią na białko mleka krowiego
Redakcja poleca: Co pyli w czerwcu 2020? Lista traw, zbóż i innych alergizujących roślin [WIDEO]
Czerwiec jest miesiącem, w którym pylą przede wszystkim trawy oraz pokrzywa, szczaw czy komosa. Alergia na pyłki jest szczególnie uciążliwa i może zepsuć niejeden wiosenny spacer. Jeśli twoje dziecko ma wodnisty katar, suchy kaszel i swędzą je oczy, to mogą być objawy alergii wziewnej. Sprawdź, co pyli w czerwcu i nie daj się zaskoczyć!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy