Uczulenie na choinkę
fot. AdobeStock

Uczulenie na choinkę: jak objawia się alergia na żywą choinkę?

Uczulenie na choinkę jest możliwe ze względu na pleśń, która znajduje się na świątecznym drzewku. Alergia na żywą choinkę objawia się m.in. kaszlem, dusznościami, łzawieniem oczu, bólem zatok, wysypką. Jeżeli ktoś z domowników cierpi na astmę oskrzelową, lepiej nie wybierać żywej choinki.
Dominika Bielas
Uczulenie na choinkę
fot. AdobeStock
Uczulenie na choinkę objawia się najczęściej kichaniem i kaszlem. Taka alergia na żywą choinkę jest bardzo dokuczliwa. Z tego właśnie powodu nie zaleca się wybierania żywego drzewka, gdy w domu są alergicy.

Spis treści:

Uczulenie na choinkę

Zarówno świerk, jodła kaukaska, jak i sosna mają właściwości lecznicze, ale mogą także uczulać. Alergia na choinkę ma nawet swoją nazwę. Określana jest „syndromem świątecznego drzewka” (Christmas Tree Syndrome). Ponieważ w Polsce w co czwartym domu można znaleźć żywą choinkę w grudniu, podpowiadamy, jak objawia się alergia na to drzewko i jakie inne zagrożenia są z nią związane.  

Objawy uczulenia na choinkę

Alergia na świerk czy jodłę objawia się głównie dolegliwościami ze strony układu oddechowego, takimi jak:
  • uporczywy kaszel,
  • ból zatok,
  • nieżyt nosa,
  • duszności.
Mogą wystąpić również inne oznaki uczulenia, np.:
Objawy naj­czę­ściej roz­wi­jają się w ciągu 24 godzin od wniesienia drzewka do domu, jed­nak mogą wystąpić rów­nież i póź­niej.

Dlaczego żywa choinka może uczulać?

Chodzi o pleśnie, które kolonizują naturalne drzewko. W ciepłym pomieszczeniu zaczynają się one nadmiernie namnażać, a przez mogą wywołać uczulenie, zwłaszcza u osób, które są alergikami. Badacze z Upstate New York Uni­ver­sity obli­czyli, że dwu­ty­go­dniowa obec­ność cho­inki w miesz­ka­niu powo­duje ponad 6-ciokrotne zwięk­sze­nie stę­że­nia spo­rów pleśni w powie­trzu (na drzewku mogą się znajdować aż 53 rodzaje pleśni). Pojawieniu się alergii sprzyjają także pyłki traw lub drzew, które osadziły się na igłach choinki.

Inne alergeny dokuczliwe w okresie bożonarodzeniowym

Warto pamiętać, że w Boże Narodzenie nie tylko żywa choinka może wywołać reakcję alergiczną u dziecka czy dorosłego. Uczulić mogą puchate łańcuchy, anielskie włosy, czy zakurzone bombki. To samo tyczy się plastikowej choinki, której nikt nie odkurzył (roztocza!). Jeśli w domu masz niemowlaka, pamiętaj, że intensywne świąteczne zapachy, które tak dobrze ci się kojarzą, mogą podrażnić mały nosek. Cynamon, przyprawy korzenne, czy zapachy odświętnych perfum mogą nawet uczulić małego alergika. Na złe samopoczucie mogą również wpłynąć świece zapachowe, które często stawiamy na stołach lub dekoracjach świątecznych. Co więcej, duża część żywności, którą kojarzymy ze świętami (owoce cytrusowe, orzechy, ryby), to częste alergeny pokarmowe.

Żywe choinki to siedliska owadów i nie tylko

Żywe choinki pięknie się prezentują, ale może się okazać, że kupując drzewko, nieświadomie zaprosisz do domu kilku dodatkowych gości. Czy wiesz, że aż kilkanaście różnych rodzajów owadów preferuje takie schronienie? Najczęściej do domu można przynieść kleszcze, pająki, muchy, chrząszcze, mrówki i mszyce. Robactwo hibernuje w niskich temperaturach, a w mieszkaniu ma idealne warunki do funkcjonowania i budzi się do życia. Szczególnie niebezpieczne są te drzewka, które kupuje się w doniczkach. Na forach internetowych nie brakuje także historii o myszkach czy jaszczurkach, które przypadkiem trafiły do domu.

Jak wybrać choinkę bez „dodatków”?

Zwróć uwagę na źródło choinki. Dobry plantator nie pozwoli sobie na to, by choinka była opanowana przez insekty, bo padłaby mu cała hodowla, dlatego stosuje regularne opryski. Przed zakupem, warto przyjrzeć się drzewku. Wybierz takie, które nie posiada zmian na pniu. Białe kropki, które często znajdują się między igłami choinek to mszyce przed wykluciem, natomiast tajemnicze brązowe kokony należą najpewniej do rośliniarki. Jeśli znajdziesz robaki na jednym drzewku w sklepie to i pewnie reszta będzie je miała.

Choinką warto solidnie potrząsnąć przed wniesieniem do mieszkania, niektórzy sprzedawcy mają nawet specjalne urządzenie do otrzepywania iglaków z insektów. Jeśli masz taką możliwość, zanim wniesiesz do domu świeże drzewko, pozostaw je na kilkanaście godzin w suchym i ciepłym pomieszczeniu np. garażu. Po tym czasie jeszcze raz przejrzyj gałązki i otrzep drzewko. 

Źródło: pokonacalergie.org

Zobacz także:
Redakcja poleca: Musisz je zobaczyć - najciekawsze prezenty świąteczne dla przedszkolaka - VIDEO
Szukasz prezentu dla dziecka? Sprawdź nasze propozycje prezentów świątecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 13 głosy

Zobacz także

Popularne tematy