GRY
 
 

Czy to jest alergia?

Uczulenie kojarzy Ci się wyłącznie z wysypką na ciałku smyka? Niesłusznie! To podstępna choroba, która daje wiele różnych objawów. Oto przykłady.

alergia, objawy alergii
fot. RF

Dzieci do drugiego roku życia najczęściej cierpią na alergię pokarmową. Jej pierwsze objawy mogą pojawić się już w drugim miesiącu, nawet jeśli karmisz tylko piersią (wtedy uczula coś, co zjadłaś). Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, gdy zauważysz jeden z poniższych objawów.

Dziecko ma czerwone policzki

Niestety, mocno rumiana buzia wcale nie jest oznaką zdrowia, ale zwykle pierwszym sygnałem alergii na białko mleka krowiego. Zwróć uwagę, czy policzki dziecka nie robią się czerwone właśnie po zjedzeniu mlecznego posiłku. Jeśli tak – koniecznie idźcie do lekarza. Prawdopodobnie zaleci zmianę mieszanki na mlekozastępczą, w której białko zostało zmienione tak, by nie uczulało. Karmiąc piersią, będziesz musiała zrezygnować z jedzenia nabiału.
Redakcja poleca: 7 objawów chorobowych, których nie wolno lekceważyć [WIDEO]
Sztywny kark, wymioty po upadku i inne: jeśli zauważysz u swojego dziecka któryś z tych objawów, jak najszybciej zabierz je do lekarza!

Dziecko dostało wysypki

U najmłodszych są to zwykle zaczerwienione, suche i łuszczące się owalne placki na rączkach, nóżkach, plecach, pupie. Dzieci, które skończyły roczek, miewają bardzo podrażnioną, zaczerwienioną i szorstką skórę w zgięciach łokci, pod kolankami, wokół nadgarstków. W cięższych przypadkach wysypka ma postać pęcherzyków, z których sączy się zasychająca w strupy wydzielina. Dziecko może obsypać od razu po zjedzeniu uczulającej potrawy, ale też nawet dwie doby po! Dlatego często naprawdę trudno ustalić, co wywołuje u dziecka alergię.

Skóra dziecka jest szorstka

Przypomina nieco gęsią skórkę, łuszczy się i jest nieprzyjemna w dotyku. Trudno ją nawilżyć, smarując zwykłymi preparatami do pielęgnacji niemowląt – są dla niej za słabe i przez to nieskuteczne. Nawet jeśli nie ma na skórze żadnych krostek, może niemowlę swędzieć i prowokować do drapania.

Dziecko robi brzydkie kupki

Luźne, zielonkawe, śluzowate. Szybko wsiąkają w pieluszkę i bardzo nieprzyjemnie pachną. Jeśli jednak dziecka nie boli brzuch, jest spokojny, a kupka jest jedynie zielona i rzadka, nie wpadaj w panikę. Stolce niemowląt (szczególnie karmionych piersią) często są luźne, a niepokojący kolor może być efektem zetknięcia się kupki z powietrzem.

Dziecko często boli brzuszek

Niemowlę ulewa po posiłkach, męczą go gazy, wzdęcia, kolki. Objawami uczulenia mogą być też wymioty i biegunki. Pamiętaj jednak, że przyczyną tych dolegliwości wcale nie musi być alergia. Być może dziecko cierpi na infekcję wirusową lub nietolerancję laktozy.

Dziecko z trudem oddycha przez nos

Kiedy niemowlę wciąga powietrze, słychać poświstywanie. Nosek jest zapchany, ale nie ma kataru. Jest to tak zwana sapka, spowodowana obrzękiem błony śluzowej nosa. Najczęściej zdarza się u niemowląt. U starszych maluchów objawami alergii (również pokarmowej!) mogą być: wodnisty katar, podrażnienie spojówek i kichanie, bez innych oznak przeziębienia.

Dziecko ciągle jest rozdrażnione

Alergia jest chorobą, która atakuje nie tylko ciało, ale także i psychikę dziecka. Aż u połowy uczulonych dzieci mogą pojawić się takie objawy alergii, jak rozdrażnienie, kłopoty ze snem, nadpobudliwość, trudności w koncentracji, bóle głowy, a czasem nawet moczenie nocne.

Dziecko słabo przybiera na wadze

Uczulone niemowlę ma m.in. podrażniony przewód pokarmowy i może z tego powodu gorzej przyswajać składniki pokarmowe. Mali alergicy miewają też słabszy apetyt – instynktownie unikają potraw, które wywołują przykre objawy uczulenia. Lekarz powinien sprawdzić, co jest przyczyną niskiej wagi dziecka – nie zawsze chodzi o alergię!

Małgorzata Kaferska-Łysek

Zobacz także: Niemowlę nie przybiera na wadze

Ocena (1 ocena)

4.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!