GRY

7 błędów rodziców alergika

Alergia to choroba, którą trzeba leczyć. Powinien to robić lekarz, ale przecież na chorobę wszyscy mają mnóstwo rad... Niektóre prowadzą do błędów. Sprawdź jakich, a nie będziesz ich popełniać.
dziecko z alergią
fot. Fotolia

1. Niedowierzanie, że to alergia

Alergia to podstępna choroba i może dawać objawy na pierwszy rzut oka niewinne. Pojawiają się zwykle między trzecim tygodniem a trzecim miesiącem życia dziecka. Objawem alergii może być np. szorstka skóra, rumieńce na policzkach, ciągle zatkany nosek, rozdrażnienie, słabe przybieranie na wadze. Dlatego, jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, że dziecko ma alergię, idź z nim jak najszybciej do lekarza.
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

2. Trzymanie dziecka pod kloszem

Uczulone dziecko nie może biegać, marznąć, powinno restrykcyjnie przestrzegać higieny? Bzdura! Ruch i dobra kondycja potrzebne są każdemu dziecku, również alergicznemu. Nie należy też malca przegrzewać, bo to sprzyja przeziębieniom, a na dodatek zaostrza alergiczne zmiany na skórze. Dziecko powinno jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu, bawić się z rówieśnikami, nawet jeśli takie zabawy wiążą się z bieganiem po brudnych kałużach i kopaniem w niezbyt czystym piasku.

3. Poleganie na medycynie naturalnej

Czasem rodzice zniechęceni brakiem poprawy u smyka, rezygnują z tradycyjnego leczenia. Badania naukowe pokazują zaś, że ani rezonans magnetyczny, ani inne metody jak akupresura czy akupunktura nie są skuteczne w leczeniu alergii. Z tego powodu alergolodzy zdecydowanie ich nie polecają!

4. Zastępowanie mleka krowiego kozim lub sojowym

Nadal dość powszechne jest przekonanie, że nie wywołują one uczulenia. Tymczasem mleko kozie uczula tak samo jak krowie. Poza tym jest zbyt ubogie w potrzebne dziecku witaminy i żelazo. Z kolei mleko sojowe uczula prawie 30 proc. dzieci, która ma alergię na mleko krowie. Alergik powinien pić zaleconą przez lekarza mieszankę, w której są wszystkie składniki potrzebne dziecku do prawidłowego rozwoju.

5. Przyzwyczajanie dziecka do alergenu

Niektórzy radzą, by podawać dziecku produkty je uczulające, bo dzięki temu alergik się do nich przyzwyczai. To absolutna bzdura! W ten sposób doprowadza się tylko do zaostrzenia objawów choroby. Pamiętaj też, że nowe pokarmy trzeba wprowadzać pojedynczo i w małej ilości (po łyżeczce). Obserwuj, jak malec na nie reaguje. Jeżeli zauważysz niepokojący objaw, wycofaj to danie z diety.

6. Przerywanie kuracji zaleconej przez lekarza

Boisz się, że organizm dziecka przyzwyczai się do leków antyalergicznych i że na dłuższą metę mogą one być szkodliwe? Błąd. Stosowane dzisiaj leki podaje się w małych bezpiecznych dawkach, które nie powodują uzależnienia ani innych poważnych skutków ubocznych. Natomiast odstawienie leków bez konsultacji z alergologiem może szybko pogorszyć stan dziecka.

7. Podawanie malcowi zakazanych dań

W leczeniu alergii potrzebna jest konsekwencja. Jeśli wiesz, że maluszkowi coś szkodzi, np. czekolada, nie pozwalaj na malutki kęs, żeby tylko spróbował, jak smakuje. Większość maluchów wyrasta z alergii pokarmowej między drugim a czwartym rokiem życia. Warunek? Ścisłe przestrzeganie zaleconej przez lekarza diety.

 

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj