GRY
 
 

10 produktów, które najczęściej uczulają niemowlę

Coraz więcej dzieci ma alergię. U niemowląt najczęściej występuje alergia pokarmowa, ponieważ ich układ pokarmowy jest nie w pełni dojrzały. Jakie produkty najczęściej powodują alergię? Na co trzeba uważać?

niemowlę alergia jedzenie
fot. Fotolia

Niemowlęta najczęściej mają alergię pokarmową. Przez nieszczelną błonę śluzową przewodu pokarmowego przenikają uczulające białka. Ponieważ białko znajduje się właściwie w każdym produkcie, dlatego niemal każdy produkt może uczulać. Zdarzają się więc dzieci uczulone na ziemniaki, jabłka czy marchewkę. Jednak to rzadkość. Jakie produkty najczęściej powodują alergię u niemowlęcia i małego dziecka?

Czytaj też: Czy niemowlę ma alergię pokarmową? Wiemy, jak to sprawdzić
 

1. Białko mleka krowiego

Białko mleka krowiego to najczęstszy alergen u niemowląt. Uczulone dziecko nie może pić mleka modyfikowanego, mleka krowiego, jeść produktów mlecznych, takich jak jogurty, kefiry, twarożki, sery żółte, masło.

Redakcja poleca: Dlaczego należy dzieciom podawać jak najwcześniej alergeny? [WIDEO]
Mamy podawajcie swoim dzieciom możliwie jak najwcześniej alergeny – podpowiada ekspert ds. dietetyki. Zobacz, dlaczego to takie ważne! Najnowsze wytyczne!

2. Jajka (uczula zwłaszcza białko jajka)

Dziecko uczulone na jajka nie może jeść nie tylko jajek, ale też produktów, które zawierają jajka (np. makarony, ciasta).
Czytaj też: Alergia ukryta w jedzeniu

3. Ryby i owoce morza

Są dzieci, które reagują wysypką nawet na sam zapach ryb. Jeśli dziecko ma skłonności do alergii, nie podawaj mu ryb po skończeniu 6 miesięcy. Poczekaj, aż skończy rok i dopiero wtedy podaj malutki kawałek ugotowanej ryby.

4. Białko soi

Niemowlęciu nie podawaj mleka sojowego (chyba że zaleci je pediatra). Dzieci uczulone na białko mleka krowiego często uczulają się też na soję.
Uczulać też mogą inne produkty sojowe: jogurty, sery, wędliny sojowe.

5. Zboża zawierające gluten

Gluten to białko znajdujące się w pszenicy, ryżu, jęczmieniu i owsie.
Szczególnie często uczula pszenica, która zawiera dużo glutenu, oraz żyto.

6. Owoce południowe i truskawki

Najczęściej uczulają owoce południowe i egzotyczne, jak pomarańcze, mandarynki, cytryny, kiwi, melony. Z polskich owoców alergizują często truskawki, poziomki, maliny.
Uczulające owoce zacznij podawać najwcześniej, gdy dziecko skończy rok.

7. Warzywa

Warzywa stosunkowo rzadko powodują alergię. Najczęściej uczulające warzywa to: 
selery, pomidory, papryka.

8. Mięso

Najczęściej uczula cielęcina i wołowina (jeśli dziecko jest uczulone na białko mleka krowiego), kurczak (jeśli dziecko jest uczulone na jajka). Jeśli dziecko jest uczulone na białko mleka krowiego, nie podawaj mu w pierwszym roku życia wołowiny i cielęciny.
Jeśli ma alergię na jajka - nie podawaj mu w pierwszym roku życia mięsa kurczaka.

9. Słodycze

Najczęściej uczula kakao, czekolada, miód (ze względu na obecność w nim pyłków różnych roślin – szczególnie dużo jest ich w miodzie spadziowym.
Kakao możesz wprowadzić do diety dziecka, gdy skończy 10 miesięcy. Jeśli ma skłonność do alergii - ostrożnie podaj kakao w 2. roku życia.
 

10. Orzechy

Niemowlęciu nie podawaj orzechów. Jeśli dziecko jest uczulone, lepiej nie wprowadzać do jego diety orzechów przed skończeniem 3 lat. Szczególnie mocno uczulają orzeszki ziemne (zdarzają się wręcz reakcje wstrząsowe).

Uwaga: Układ pokarmowy dojrzewa i dlatego w 2.–3. roku życia u wielu dzieci objawy uczulenia na pokarmy znikają. U niektórych jednak będą się one utrzymywać nawet przez całe życie. Zdarza się też często, że alergia pokarmowa pojawia się dopiero w wieku dorosłym.

Czytaj też: Wstrząs anafilaktyczny - mamo alergika, przygotuj się!

 

Doładuj
Przeładuj