GRY
 
 

Uczulenie na pluszaki?

Czy zabawa pluszakami może skończyć się dla dziecka katarem? O czym to może świadczyć? Jak uniknąć takich kłopotów? Mówi specjalista alergolog.

Sylwia Niemczyk
Konsultacja: Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, alergolog
alergia wziewna
fot. Fotolia
Moja trzyletnia Izunia zawsze po zabawie starymi misiami u babci ma oczka czerwone jak u królika i kaszel. Jedziemy teraz do dziadków na święta i chciałabym, aby córeczka znów się nie rozchorowała, ale ona tak się cieszy na zabawę moimi zabawkami z dzieciństwa, że nie mogę jej tego odmówić. Co powinnam zrobić?
Krystyna Marcinkowska z Warszawy

Stare misie są siedliskiem kurzu, a w nim często mieszkają roztocza, malutkie pajęczaki, których odchody są bardzo silnym alergenem. Nawet krótki kontakt z nimi może wywołać np. zaczerwienienie i swędzenie oczu, suchy kaszel.

Dobrą wiadomością jest to, że roztocza nie lubią ani gorąca (pranie w wodzie o temperaturze powyżej 60°C skutecznie je usuwa), ani mrozu. Wystarczy więc, że babcia Izy tydzień przed świętami włoży pluszaki w foliowej torbie na noc albo na dwie do zamrażalnika, a potem wypierze je i wysuszy.

Można również na wszelki wypadek usunąć z pluszaków martwe roztocza odkurzaczem z filtrem wodnym HEPA. Konieczne są także gruntowne porządki w całym domu: pranie dywanów, pościeli, pozbycie się starych gazet, odkurzenie książek i ustawienie ich np. w oszklonych szafkach.

Czytaj także: Groźna alergia wziewna – jak leczyć?
Redakcja poleca: Dlaczego powstaje smog? – tłumaczy dr Dąbrowiecki [WIDEO]
Alergolog, dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, opowiada o przyczynach smogu, skąd się bierze smog i czy rzeczywiście jest niebezpieczny dla każdego dziecka i dorosłego. Zobacz koniecznie nasz film, chyba będziesz nieco zaskoczona...
Mieczysława Czerwionka-Szaflarska
Konsultacja: Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, alergolog

Wiceprezes zarządu i prezes oddziału bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Kieruje Katedrą i Kliniką Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii Collegium Medicum w Bydgoszczy.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj