GRY
 
 

Alergik na wakacjach

Lato to czas radości, swobody i odpoczynku. Korzystanie z jego uroków jest trudniejsze dla alergików, ale nie niemożliwe. Słońce, dużo czasu i nowe doświadczenia – mały alergik też może się nimi cieszyć.

mama, dziecko, lato, kwiatek
Lato to wspaniała pora roku i przyniesie dziecku wiele korzyści. Postaraj się zapewnić mu swobodną zabawę na powietrzu, pamiętając o tym, że przewlekła choroba nie może pozbawić dziecka wakacyjnych przyjemności. Letnie dni powinny być spokojne – stresy mogą tylko spowodować zaostrzenie się objawów alergii.

Jak przygotować się do wakacji?
Przed wyjazdem najlepiej odwiedźcie alergologa, by zapisał dziecku stale przyjmowane leki oraz te, które są potrzebne w szczególnych sytuacjach, np. alergia jamy ustnej, spastyczne zapalenie oskrzeli, duszność. W przypadku astmy, trzeba zabrać kartkę ze wskazówkami lekarza dotyczącymi leczenia. Dowiedz się też, gdzie jest najbliższy szpital, do którego w razie zaostrzenia się choroby będziesz mogła zawieźć dziecko.

Dokąd jechać z alergikiem?
Upały i gorące powietrze w egzotycznych krajach niekoniecznie służą maluchom z uczuleniem. Chłodniejszy klimat nad polskim morzem jest lepszy, zwłaszcza dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry czy astmą. Letnie miesiące alergicy mogą też spędzać w górach, byle w rejonach czystych ekologicznie. Gdy malec ma katar sienny, starannie wybierz termin oraz miejsce wyjazdu. Zwłaszcza w tym roku warto śledzić kalendarz pylenia, bo wegetacja roślin, a więc i kwitnienie, są opóźnione. Szczegółowe informacje są w internecie (np. www.alergen.info.pl).

Na co uważać, gdy dziecko ma alergię pokarmową?
Jeżeli będziesz sama gotować, możecie jechać wszędzie. Ale gdy zamierzacie stołować się na mieście, lepiej wybrać miejscowości, do których tradycyjnie przyjeżdżają mali alergicy, np. Rabkę lub Kołobrzeg. Tam znalezienie miejsca, w którym menu jest dostosowane do potrzeb alergików, nie jest dużym problemem. W zwykłych miejscowościach letniskowych, zwłaszcza gdy malec jest uczulony na kilka pokarmów, lepiej nie ryzykować jedzenia w pensjonatach i barach.
Pamiętaj o ukrytych alergenach i sztucznych dodatkach, np. w pieczywie może być mleko, w chlebie o przedłużonej trwałości kwas sorbowy, w parówkach białko mleka i soi, w majonezie oprócz żółtka białko jaja, a w zupach z barów glutaminian sodu. Na wakacjach przydają się dania w słoiczkach. Ich skład jest pewny.

Co robić, gdy wystąpi uczulenie na owoce lub warzywa?
W lecie to uczulenie występuje częściej (alergia jamy ustnej związana z uczuleniem na pyłki), bo dzieci częściej jedzą świeże owoce i warzywa. Jeśli po truskawkach, jabłku czy np. surówce z selera dziecko zaczynają swędzieć usta, puchną mu one, podobnie jak język, trzeba zabrać malcowi uczulający produkt i poprosić go, by wypłukał buzię. Należy też podać leki przeciwhistaminowe, np. Alertec lub Claritinę.
Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj