GRY

Alfabet mamy alergika

To choroba przewlekła i przykra dla dziecka. Z naszego alfabetu dowiesz się, jak o niego dbać, by wszystkie podrażnienia i dolegliwości znikały bez śladu.
dziecko
fot. Panthermedia
A jak AZS
Czyli atopowe zapalenie skóry. To schorzenie, którego przyczyną jest alergia. Pierwsze objawy zwykle pojawiają się w trzecim miesiącu życia dziecka. Smyk ma czerwone, jakby „lakierowane” policzki lub suche, łuszczące się  zaczerwienione owalne placki na rączkach, nóżkach, plecach i pupie. U starszych dzieci takie plamy pojawiają się w zgięciach łokci, pod kolankami i wokół nadgarstków. Malucha z AZS powinien prowadzić lekarz dermatolog lub alergolog.

C jak ciepło
Za niska, a także zbyt wysoka temperatura może spowodować podrażnienie skóry malucha. Dlatego sprawdzaj kark malca i jeśli jest mu zbyt gorąco lub zimno – przebierz go. W mieszkaniu powinno być 20–21°C. Ustaw w pokoiku dziecka termometr.

D jak drapanie
Maluszkowi trudno się od niego powstrzymać, bo wysypka wyjątkowo swędzi. Tłumaczenie, że nie wolno się drapać, nic nie da. Lepiej pomóż zwalczyć świąd. Stosuj preparaty przepisane przez lekarza, wypróbuj też domowe sposoby, np. chłodną kąpiel z oliwką lub kompres
z tłustej maści. Dbaj, by smyk miał krótko obcięte paznokcie, a na noc zakładaj mu bawełniane rękawiczki, by nie rozdrapał skóry do krwi. Często myj dziecku dłonie, by nie doszło do infekcji.

E jak eliminacyjna dieta
Jeśli karmisz piersią, zapytaj lekarza, jakich produktów nie wolno ci jeść. Najczęściej uczulają: mleko, jaja, orzechy, miód, czekolada. Zwykle jednak lekarz na początku zaleca dość restrykcyjną dietę (np. tylko ryż, indyka, ziemniaki, kukurydzę), by co kilka dni wprowadzać kolejne produkty. Malcowi na butelce lekarz przepisze odpowiednie mleko.
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Zdrowie malucha