alkohol a karmienie piersią
fot. Fotolia/Anna Kołacz

Alkohol a karmienie piersią - co musisz wiedzieć

Alkohol przenika do pokarmu mamy. Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą spowodować szkody w mózgu dziecka, który dopiero się kształtuje. W czasie laktacji nie pij nawet tzw. piwa bezalkoholowego.
Katarzyna Pinkosz
alkohol a karmienie piersią
fot. Fotolia/Anna Kołacz
W czasie karmienia piersią nie wolno pić alkoholu pod żadną postacią. Nawet jedno piwo w trakcie karmienia piersią może mieć negatywny wpływ na twoje dziecko. W piwie, winie, likierze, wódce znajduje się ten sam alkohol etylowy. Dlatego nie jest prawdą, że są alkohole słabsze i silniejsze. Mitem jest, że alkohol poprawia laktację, może ją wręcz osłabiać. Alkohol bardzo szybko przenika do pokarmu matki, a w konsekwencji przedostaje się do organizmu dziecka. Skutki picia alkoholu podczas karmienia piersią to m.in. zaburzenia rozwoju psychomotorycznego i wzrostu u dzieci. 

Spis treści
 1. Karmienie piersią po alkoholu
 2. Wino, piwo, drink a karmienie piersią
 3. Piwo a karmienie piersią
 4. Ile czasu po wypiciu alkoholu można karmić piersią?
 5. Ile alkoholu przedostaje się do mleka matki?
 6. Skutki picia alkoholu podczas karmienia piersią 

Karmienie piersią po alkoholu

W butelce lub puszce piwa (0,5 l o mocy 5 proc.) znajduje się 10 g czystego alkoholu: tyle samo, ile w 100 ml wina o mocy 12 g i 30 ml wódki o mocy 40 proc. Alkohol przenika do kobiecego mleka: gdy alkohol pije karmiąca mama, pije alkohol też dziecko. Tylko że u dziecka, którego mózg dopiero się tworzy, alkohol może spowodować szkody, których nie da się naprawić. Dzieci narażone na wpływ alkoholu mogą mieć w przyszłości m.in. problemy z koncentracją i nauką.
Redakcja poleca: Czego brakuje w diecie kobiet karmiących piersią? - film
Niestety, kobiety karmiące piersią nie odżywiają się dobrze... Badania wykazały, że całkiem niepotrzebnie wykluczają ze swojej diety niektóre produkty - i choć robią to w trosce o dziecko, to nie jest to korzystne. Zobacz, co możesz poprawić w swojej diecie, jeśli karmisz piersią.

Wino, piwo, drink a karmienie piersią

Lampka czerwonego wina do kolacji, drink z przyjaciółkami - jak się to ma do karmienia piersią? Zastanawiasz się, czy możesz sobie na to pozwolić? Jeśli ma być to okazjonalne wypicie alkoholu – zadbaj o to, żeby zrobić to z głową. Nakarm dziecko przed napiciem się i nie karm przez minimum 3 godziny po wypiciu alkoholu. Pamiętaj jednak, że specjaliści nie zalecają picia alkoholu i innych używek mamom karmiącym piersią. Koniecznie zadbaj też o to, by w tym czasie ktoś inny zajął się dzieckiem. 

Piwo a karmienie piersią

Kiedyś piwo było polecane w celu zrelaksowania i wzmocnienia laktacji. Jednak badania pokazały, że to nie piwo ma takie właściwości, tylko relaks i słód jęczmienny (beta-glukan). Można znaleźć bezpieczniejsze sposoby relaksu, a jeśli chodzi o słód jęczmienny, to można go kupić (bez szkodliwego dla dziecka alkoholu!). Najlepszym sposobem zwiększenia laktacji jest jednak częste przystawianie dziecka do piersi.

Jedno z piw bezalkoholowych reklamowało się nawet jako piwo dla kobiet karmiących. Warto jednak pamiętać, że nawet tzw. piwo bezalkoholowe zawiera niewielkie ilości alkoholu, który przenika do kobiecego pokarmu. Wypija je więc również i dziecko, dla którego – jak podkreślają specjaliści – nie ma bezpiecznej dawki alkoholu. Karmiąc piersią, nie powinnaś jeść też czekoladek lub ciasta z alkoholem. Mimo że te produkty zawierają niewielkie ilości alkoholu – on nadal się w nich znajduje. 

Ile czasu po wypiciu alkoholu można karmić piersią?

Alkohol szybko dostaje się do pokarmu kobiety, ale też szybko z niego znika, wracając do krwi, a tam jego stężenie jest już zmniejszone, ponieważ uległ on zmetabolizowaniu w wątrobie. Alkohol w mleku matki utrzymuje się około dwóch-trzech godzin.

Ile alkoholu przedostaje się do mleka matki?

Zastanawiasz się, ile alkoholu przedostaje się do twojego mleka? Według badań ilość alkoholu w mleku matki zmienia się w sposób bardzo podobny do zmian stężenia alkoholu we krwi kobiety. Jeśli wiesz, ile procent alkoholu ma napój, jaka jest jego objętość i znasz swoją masę ciała – możesz obliczyć, ile czasu musi upłynąć, by został on całkiem wyeliminowany z krwi (czyli również z mleka). Skorzystaj z kalkulatora alkoholu w mleku matki. 

Skutki picia alkoholu podczas karmienia piersią 

Jeśli dziecko spożywa alkohol w pokarmie matki, powoduje to: 
 • zaburzenia faz snu (dzieci szybciej zasypiają, ale śpią krócej i gorzej),
 • apatię,
 • osłabienie odruchów,
 • zahamowanie wzrostu.
 • zaburzenia rozwoju psychomotorycznego.

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 3 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy