alkohol a karmienie piersią
fot. Adobe Stock

Alkohol a karmienie piersią – co musisz wiedzieć o piciu alkoholu podczas laktacji

Alkohol przenika do pokarmu mamy. Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą powodować szkody w mózgu dziecka, który dopiero się kształtuje. W czasie laktacji najlepiej nie pić nawet tzw. piwa bezalkoholowego.
Katarzyna Pinkosz
alkohol a karmienie piersią
fot. Adobe Stock
W czasie karmienia piersią nie wolno pić alkoholu pod żadną postacią. ​Na pytanie „czy matka karmiąca może pić alkohol” odpowiedź jest tylko jedna: karmiąca mama nie powinna przyjmować alkoholu pod żadną postacią i w żadnej ilości. Karmienie piersią i alkohol nie idą w parze. Nawet jedno piwo w trakcie karmienia piersią może mieć negatywny wpływ na dziecko. W piwie, winie, likierze, wódce znajduje się ten sam alkohol etylowy, każdy z trunków w ten sam sposób oddziałuje na organizm karmiącej mamy i jej dziecko.

Mitem jest, że alkohol poprawia laktację, może ją wręcz osłabiać. Alkohol bardzo szybko przenika do pokarmu matki, a w konsekwencji przedostaje się do organizmu dziecka. Skutki picia alkoholu podczas karmienia piersią to m.in. zaburzenia rozwoju psychomotorycznego i wzrostu u dzieci.

Spis treści

Ile alkoholu przenika do mleka matki?

Z badań naukowych wynika, że ilość alkoholu w mleku matki jest podobna do ilości alkoholu w jej krwi. Dowiedziono, że spożywając 0,4 g alkoholu na kg masy ciała (ok. 60 ml wódki, czyli dwa drinki, u kobiety ważącej 60 kg) stężenie we krwi wyniesie ok 0,44 g na litr w szczycie stężenia i będzie takie samo w mleku. Jeśli dziecko wypije 100 ml mleka z taką zawartością alkoholu, przyjmie 0,044 g alkoholu.

Ile alkoholu znajdzie się we krwi dziecka, gdy otrzyma ono mleko mamy, która wypiła alkohol? Sprawdzono to, przeprowadzając symulację komputerową. Jeśli kobieta spożyje 250 ml wina zawierającego 12 proc. alkoholu, zawartość alkoholu we krwi dziecka wyniesie: 0,033 promila u noworodka i 0,038 promila u 3 miesięcznego dziecka. Inna symulacja pokazała, że nakarmienie piersią dziecka wkrótce po spożyciu 4 drinków skutkuje stężeniem alkoholu we krwi dziecka na poziomie 0,05 promila. 
Alkohol przenika do mleka kobiecego – gdy alkohol pije karmiąca mama, alkohol pije też dziecko. Nie ma znaczenia, ile alkoholu przeniknęło do mleka matki i jakie stężenie osiąga on we krwi dziecka. Dziecko karmione piersią nie powinno otrzymywać nawet najmniejszej ilości alkoholu, ponieważ nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla dzieci.​

Kieliszek wina, piwo – rodzaj napoju alkoholowego nie ma znaczenia

W butelce lub puszce piwa (0,5 l o mocy 5 proc.) znajduje się 10 g czystego alkoholu: tyle samo, ile w kieliszku (100 ml) wina o mocy 12 proc. i 30 ml mocnego alkoholu o mocy 40 proc.

Kiedyś piwo było polecane w celu zrelaksowania się i wzmocnienia laktacji. Jednak badania pokazały, że to nie piwo ma takie właściwości, tylko odprężenie, jakie powoduje, i słód jęczmienny (beta-glukan). Można znaleźć bezpieczniejsze sposoby relaksu, a jeśli chodzi o słód jęczmienny, to można go kupić (bez szkodliwego dla dziecka alkoholu).

Najlepszym sposobem zwiększenia laktacji jest częste przystawianie dziecka do piersi. Alkohol pod żadna postacią i w żadnej dawce nie stymuluje laktacji, jest wręcz odwrotnie. W przypadku spożycia 0,3 g/kg etanolu – tyle, ile mniej więcej jest w puszce piwa – zaobserwowano obniżenie produkcji mleka o 23 proc.

Jedno z piw bezalkoholowych reklamowało się nawet jako piwo dla kobiet karmiących. Warto jednak pamiętać, że nawet tzw. piwo bezalkoholowe zawiera niewielkie ilości alkoholu, który przenika do kobiecego pokarmu. Wypija je więc również dziecko, dla którego – jak podkreślają specjaliści – nie ma bezpiecznej dawki alkoholu.

Karmiąc piersią, nie powinnaś jeść też czekoladek lub ciasta z alkoholem. Mimo że produkty te zawierają niewielkie ilości alkoholu – on nadal się w nich znajduje. 

Skutki picia alkoholu podczas karmienia piersią 

U dziecka, którego mózg dopiero się tworzy, alkohol może spowodować szkody, których nie da się naprawić. Dzieci narażone na wpływ alkoholu mogą mieć w przyszłości m.in. problemy z koncentracją i nauką.

Spożywanie alkoholu przez dziecko wraz z pokarmem matki powoduje: 
  • zaburzenia faz snu (dzieci szybciej zasypiają, ale śpią krócej i gorzej),
  • apatię,
  • osłabienie odruchów,
  • zahamowanie wzrostu.
  • zaburzenia rozwoju psychomotorycznego.

Jak długo alkohol utrzymuje się we krwi karmiącej mamy?

Po wypiciu alkoholu, jego ilość we krwi wzrasta, osiąga maksimum, a później opada, aż całkowicie zostanie z krwi wyeliminowany. Tak długo, jak alkohol jest we krwi matki, tak długo przenika do jej mleka. Zatem karmić piersią można dopiero wtedy, gdy alkohol zostanie całkowicie zmetabolizowany. Czas metabolizowania zależy od przyjętej dawki alkoholu.
Przyjmuje się, że po wypiciu 10-12 g alkoholu (drink z 35 ml wódki, piwo 0,3 litra, 125 ml wina, 35 ml mocnego trunku (40 proc), alkohol utrzymuje się w organizmie nie mniej niż 2,5 godziny. Należy pamiętać o tym, że czas usuwania alkoholu z organizmu u każdej osoby jest nieco inny – nawet 2,5 godziny może nie wystarczyć.

Jeśli masz zamiar okazjonalne wypić alkohol – zadbaj o to, aby zrobić to z głową. Nakarm dziecko wcześniej i nie karm go przez czas adekwatny do ilości wypitego alkoholu – przy dwóch drinkach to już minimum 5 godzin. Pamiętaj jednak, że specjaliści nie zalecają picia alkoholu i stosowania innych używek mamom karmiącym piersią. Koniecznie zadbaj też o to, by w tym czasie ktoś inny zajmował się dzieckiem. 
Za opiekowanie się dzieckiem pod wpływem alkoholu i narażenie go z tego powodu na bezpośrednie niebezpieczeństwo grozi odpowiedzialność karna.

Źródło:
1. Haastrup MB, Pottegård A, Damkier P. Alcohol and breastfeeding. Basic Clin Pharmacol Toxicol. 2011
2. Reece-Stremtan S, Marinelli KA. ABM Clinical Protocol #21: Guidelines for Breastfeeding and Substance Use or 3. Substance Use Disorder, Revised 2015. Breastfeed Med. 2015
4. Sachs HC; Committee On Drugs. The transfer of drugs and therapeutics into human breast milk: an update on selected topics.Pediatrics. 2013 Sep;132(3):e796-809

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Czego brakuje w diecie kobiet karmiących piersią? - film
Niestety, kobiety karmiące piersią nie odżywiają się dobrze... Badania wykazały, że całkiem niepotrzebnie wykluczają ze swojej diety niektóre produkty - i choć robią to w trosce o dziecko, to nie jest to korzystne. Zobacz, co możesz poprawić w swojej diecie, jeśli karmisz piersią.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy