aloes w ciąży
fot. Adobe Stock

Aloes w ciąży –​ czy można go stosować i w jakiej postaci?

Aloes słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości, jednak nie jest zalecany dla kobiet w ciąży. Wyciąg z tej rośliny może wywołać skurcze macicy, a w efekcie doprowadzić do przedwczesnego porodu lub nawet poronienia. Przyszłe mamy nie powinny pić soku czy napoju z aloesu, mogą jednak stosować kosmetyki, w których aloes jest jednym ze składników.
Joanna  Biegaj
aloes w ciąży
fot. Adobe Stock
Aloes stosowany podczas ciąży może powodować u przyszłych mam przekrwienie narządów miednicy, a to z kolei – wywołać krwawienie oraz skurcze macicy. W 2019 roku Zespół do Spraw Suplementów Diety przy Głównym Inspektorze Sanitarnym uchwalił, że „Preparaty z liści aloesu (ekstrakty, soki, żel) nie mogą być stosowane w produktach dedykowanych dzieciom, kobietom w ciąży i kobietom karmiącym”. Aloes dołączył zatem do listy produktów zakazanych w ciąży

Spis treści: 
  1. Aloes w ciąży – czy można go stosować?
  2. Napój aloesowy w ciąży
  3. Woda aloesowa w ciąży
  4. Kosmetyki z aloesem w ciąży

Aloes w ciąży – dlaczego nie można go stosować?

Aloes nie jest wskazany dla kobiet w ciąży z kilku powodów. Nie można stosować go wewnętrznie, ponieważ może wpłynąć drażniąco na układ pokarmowy kobiety. Aloes działa przeczyszczająco, zwłaszcza na początku stosowania. Choć ma właściwości przywracające równowagę w organizmie, jest to jednak związane z uwalnianiem szkodliwych związków, toksyn, które się w nim nagromadziły. One z kolei mogą przenikać do łożyska i zagrozić rozwojowi dziecka.

Aloes stosowany do wewnątrz może wywołać nawet skurcze macicy (aloes silnie pobudza perystaltykę jelit, a to może prowadzić do skurczów macicy). Zawiera również estrogeny, które podczas ciąży naturalnie produkowane są w dużych ilościach w organizmie przyszłej mamy. Dodatkowo może przyczynić się do wypłukiwania elektrolitów, głównie potasu, a także spowodować reakcje alergiczne – pamiętaj, że ciąża to nie jest dobry czas na eksperymenty!
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Napój aloesowy w ciąży

W ciąży nie są zalecane żadne produkty na bazie aloesu. Kobiety w „stanie błogosławionym” nie powinny pić napoju aloesowego. Dokładnie tak samo wygląda kwestia picia soku aloesowego w ciąży. Sok (lub napój) z aloesu mogą nie tylko działać przeczyszczająco, ale również wpływać na poziom glukozy we krwi – obniżając go. To z kolei może zwiększyć ryzyko zawrotów głowy i utraty równowagi, czego kobieta w ciąży powinna się wystrzegać. 

Woda aloesowa w ciąży

Woda aloesowa również wykonywana jest na bazie żelu aloesowego, pochodzącego z liści tej rośliny. Nie ma więc znacznej różnicy między wodą aloesową a sokiem lub napojem. Różnica polega na tym, że woda aloesowa jest po prostu połączeniem wody i żelu aloesowego. Woda aloesowa również nie jest rekomendowana kobietom w ciąży. 

Kosmetyki z aloesem w ciąży

Skoro nie powinno się stosować aloesu w ciąży w postaci soków, napojów, etc – pojawia się pytanie, czy przyszłe mamy mogą używać kosmetyki z aloesem. Nie ma oficjalnych dowodów, które sugerowałyby, że aloes wchłaniany przez skórę może powodować niepożądane reakcje lub skutki. W ciąży kobiety mogą stosować aloes zewnętrznie pod postacią żeli, kremów, balsamów i innych tego typu preparatów (jeśli jest jednym ze składników kosmetyku i nie ma go zbyt wiele w składzie). Dobrej jakości kosmetyki z aloesem dobrze pielęgnują skórę podczas ciąży, działają także łagodząco i regenerująco. Skóra kobiety w ciąży wymaga delikatnej pielęgnacji, a aloes może ją odżywić. Częstym problemem kobiet po ciąży jest wiotka i luźna skóra na brzuchu – aloes, poprzez swoje działanie, może ją przed tym uchronić.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy