Samochody będą ostrzegać przed zostawianiem dziecka w aucie
fot. AdobeStock

Samochody będą alarmować kierowców o tym, że zostawili dziecko w środku

Specjalne systemy ostrzegania najpierw pojawią się w autach produkowanych na rynek amerykański. Czy trafią również do Polski?
Milena Oszczepalińska
Samochody będą ostrzegać przed zostawianiem dziecka w aucie
fot. AdobeStock
Choć w okresie letnim stale przypomina się o tym, by nigdy nie zostawiać dzieci samych w zamkniętych, nagrzanych autach, każdego roku słyszymy o kolejnych, często tragicznych w skutkach, tego typu przypadkach. Najwięksi producenci samochodów postanowili zrobić coś, co pomoże rodzicom więcej nie zapominać, że na tylnych siedzeniach pojazdów przebywają ich  dzieci. Wyposażą niemal wszystkie swoje modele aut w specjalny system ostrzegania. W pierwszej kolejności takie samochody trafią na rynek amerykański.

Samochód przypomni o znajdującym się na tylnym siedzeniu dziecku

20 największych producentów samochodów, w tym GM, Ford, Volkswagen, Toyota, Honda i Hyundai zobowiązało się, że w modelach sprzedawanych od 2025 roku (lub rok później w wersjach po liftingu) będą zainstalowane ostrzeżenia dźwiękowe o dziecku znajdującym się w aucie. Niektóre firmy obiecały, że zrobią to nawet wcześniej, np. Hyundai ogłosił, że takie systemy alarmowe znajdą się w podstawowym wyposażeniu w większości aut amerykańskich już od 2022 roku. Z kolei Fiat Chrysler dodał, że docelowo zamierza produkować auta z systemami ostrzegania kierowców przeznaczone na wszystkie rynki na świecie, nie tylko na rynek amerykański.

Dla niektórych firm nie jest to całkowita nowość. W wybranych modelach aut produkowanych od 2016 roku przez GM znajdują się już systemy ostrzegania kierowcy, że na tylnym siedzeniu znajduje się dziecko. Polegają one na tym, że tuż przed zamknięciem pojazdu system wysyła ostrzeżenie dźwiękowe, a na desce rozdzielczej pojawia się stosowna ikonka.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Dzieci wciąż są pozostawiane w nagrzanych autach

Producenci samochodowi wyszli z powyższą inicjatywą, gdy w amerykańskim Kongresie trwała debata na temat ustalenia nowych wymogów bezpieczeństwa dla samochodów. W stanach Zjednoczonych problem zapominania o najmłodszych i zostawiania ich w zamkniętych samochodach w upalne jest bardzo poważny. Tylko w ubiegłym roku 53 dzieci zmarło w wyniku przegrzania na skutek tego, że rodzice zostawili je same w zamkniętym, zaparkowanym aucie.

W Polsce niestety podobne przypadki również się zdarzają. Ciekawe, kiedy takie systemy ostrzegania znajdą się także w samochodach produkowanych na rynek europejski. Na razie nie ma jednak danych na ten temat.

Źródło: moto.rp.pl [content:0_24515,0_26035,0_23226,0_20346:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy