GRY
 
 

Encyklopedia zdrowia w ciąży

A B C D E G K L Ł M N O P R S T W Z Ż Wszystkie

Amniopunkcja

Jest to rodzaj badania prenatalnego inwazyjnego polegającego na pobraniu płynu owodniowego i przebadaniu go pod kątem uzyskania informacji o strukturze genetycznej płodu, jego stanu zdrowia i stopnia rozwoju.

Celem badania jest przede wszystkim wykluczenie lub potwierdzenie niektórych chorób genetycznych (np. zespołu Downa) u rozwijającego się płodu. Zwykle badanie to wykonuje się między 16. a 18. tygodniem ciąży.

Na czym polega amniopunkcja?
Badanie polega na nakłuciu igłą punkcyjną jamy owodniowej przez powłoki brzuszne i pobraniu płynu owodniowego do badania. Miejsce nakłucia wybierane jest tak, aby nakłucie było oddalone od płodu. W tym celu czynności monitoruje się na ultrasonografie (USG). Po odkażeniu skóry, w wybranym miejscu, sterylną igłą punkcyjną nakłuwa się (przez powłoki brzucha ciężarnej) worek otaczający płód i pobiera płyn owodniowy do strzykawki, tak aby nie zawierał domieszki krwi. Płyn owodniowy zawiera między innymi żywe komórki złuszczone z nabłonka owodni, dróg moczowych, oddechowych i przewodu pokarmowego płodu.

Kiedy zalecana jest amniopunkcja?
Amniopunkcja zalecana jest w następujących przypadkach:
1. Przede wszystkim kiedy kobieta przekroczyła 35. rok życia, dla ustalenia, czy u płodu występują wady genetyczne (częściej występują one u dzieci, których matki skończyły 35 lat).
2. Kiedy kobieta urodziła już dziecko z wadami chromosomalnymi, takimi jak np. zespół Downa, lub w rodzinie pacjentki występują choroby genetyczne lub kiedy jedno z rodziców jest nosicielem choroby genetycznej (wtedy amniopunkcja pozwala wykryć, jaka jest płeć dziecka i czy odziedziczyło ono daną chorobę).
3. Kiedy badanie USG wykryło jakieś nieprawidłowości. Amniopunkcja jest badaniem dokładniejszym, dzięki któremu można potwierdzić lub wykluczyć podejrzenia o nieprawidłowościach.
4. Kiedy istnieje podejrzenie, że matka przechodzi infekcję wywołaną wirusami różyczki, cytomegalii, krętkiem kiły i innymi drobnoustrojami mogącymi powodować choroby płodu.
5. Dla określenia, w jakim stopniu rozwinęły się płuca dziecka.

Należy pamiętać, że amniopunkcja należy do tzw. badań inwazyjnych i niesie ze sobą ryzyko poronienia ciąży, krwawienia, zakażenia, przedwczesnego odpływania wód płodowych, wystąpienia przedwczesnej czynności skurczowej. Jednocześnie amniopunkcja spośród wszystkich badań inwazyjnych ma najmniejszy odsetek powikłań i ryzyko utraty ciąży w jej wyniku wynosi ok. 0,5-1%.

Tekst: Dorota Pierzchalska
Konsultacja: Anna Durko, położna, pracownica Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Akademii Medycznej w Warszawie