Ananas
fot. Fotolia

Czy karmiąca mama może jeść ananasy?

Wszyscy lubimy ananasy, choć nie pamiętamy o ich leczniczych właściwościach. Ale czy karmiąca mama może jeść ananasy? A co z ananasami w puszce?
Katarzyna Pinkosz
Ananas
fot. Fotolia
Właściwości ananasa są znane medycynie niekonwencjonalnej: od dawna był on polecany w przypadku pasożytów przewodu pokarmowego, infekcji układu oddechowego, w celu poprawy trawienia. Od niedawna właściwości ananasa zostały potwierdzone przez medycynę.

Co dobrego jest w ananasach

Mangan, żelazo i potas, witamina C, witaminy z grupy B - tych składników mineralnych jest sporo w ananasach. Mangan ułatwia przyswajanie wapnia, żelazo zapobiega niedokrwistości,  potas wspomaga pracę serca.  
Bogactwem ananasów jest też bromelaina - grupa enzymów wykazujących właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe. Ma ona podobne właściwości co niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Bromelaina jest wykorzystywana w medycynie sportowej, w celu leczenia obrzęków pourazowych, głównie stanów zapalnych stawów. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo poprzez hamowanie syntezy substancji prozapalnych, które wywołują ból i stany zapalne. Jest polecana w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów, dny moczanowej, gdyż łagodzi ból i ułatwia usuwanie z organizmu nadmiaru kwasu moczowego.
Bromelaina wspomaga też trawienie, dlatego warto po posiłku zjeść plasterek ananasa.
Redakcja poleca: Czego brakuje w diecie kobiet karmiących piersią? - film
Niestety, kobiety karmiące piersią nie odżywiają się dobrze... Badania wykazały, że całkiem niepotrzebnie wykluczają ze swojej diety niektóre produkty - i choć robią to w trosce o dziecko, to nie jest to korzystne. Zobacz, co możesz poprawić w swojej diecie, jeśli karmisz piersią.

Jak kupować ananasy

Dojrzały ananas ma zielone liście, lekko podsuszone na końcach, ładnie pachnie. Owoc jest twardy, po przyciśnięciu skórka lekko się ugina.
Przejrzały ananas pachnie bardzo intensywnie, kwaskowato, jest miękki, ma uschnięte liście. Nie można kupować ananasów, które są miękkie, ma brązowe liście, widać pleśń.

Czy karmiąca mama może jeść ananasy?

Tak, jednak tylko sporadycznie, ze względu na to, że nie są to owoce rosnące w naszej strefie klimatycznej. Trzeba wybierać zdrowe owoce, świeże, nieprzejrzałe. Przed obraniem ze skórki ananasa trzeba umyć, ze względu na to, że był pryskany środkami konserwującymi, żeby nie zepsuł się w czasie transportu.
Nie są polecane dla karmiących mam ananasy w puszce - ze względu na to, że zawierają bardzo dużo cukru i tracą sporo swoich właściwości.

Czytaj też: Przepisy z ananasem
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy