obietnice dla rodziców kandydatów na prezydenta
fot. screen/Facebook Andrzej Duda

Program wyborczy Andrzeja Dudy 2020: jestem gwarantem wszystkiego, co macie i dostaliście

Obrona programu 500 plus i innych programów socjalnych, 9 miliardów złotych na służbę zdrowia i 1400 złotych dla tych, którzy stracili pracę podczas pandemii koronawirusa to deklaracje programu wyborczego Andrzeja Dudy. „Rodzina zasługuje na szczególną opiekę państwa" – mówi prezydent. Podpisał Kartę Rodziny, w której zobowiązał się ją wspierać m.in. poprzez bon wakacyjny.
Agnieszka Majchrzak
obietnice dla rodziców kandydatów na prezydenta
fot. screen/Facebook Andrzej Duda
Ubiegający się o reelekcję w tegorocznych wyborach prezydenckich Andrzej Duda bardzo dużo uwagi w swojej kampanii poświęca rodzinie. Uważa, że jest ona fundamentem pomyślności kraju i jego rozwoju gospodarczego. Duda przedstawia siebie jako głównego gwaranta wszystkich świadczeń finansowych wprowadzonych za rządów Zjednoczonej Prawicy. Chce także dalszych przywilejów socjalnych – zobacz, co obiecał rodzinie w swoim programie wyborczym.

Program wyborczy Andrzeja Dudy:

Duda: tylko prawica wierzyła w 500 plus

Walczący o drugą kadencję Andrzej Duda, bardzo mocno akcentuje program 500 plus w swoich wystąpieniach i uczynił z niego jeden z ważniejszych oręży swojej walki o prezydenturę.

Podkreśla, że PiS dokonał tego, czego nie zrobili dotąd żadni jego rywale polityczni – wprowadził program, który inni określali jako nierealny do zrealizowania. „Został wprowadzony program 'Rodzina 500 Plus', choć nikt w niego nie wierzył. Program 'Rodzina 500 Plus' to była wielka próba. Nikt do tej pory nie podjął tak wielkiego zobowiązania" – mówił Duda podczas swojej konwencji wyborczej.

Nie pozwolę na odebranie 500 plus, ale....

Prezydent utwierdza w kampanii swój wizerunek jako gwaranta nienaruszalności tego świadczenia. Twardo zadeklarował, że nigdy nie podpisze ustawy, która odbierałaby rodzinom 500 plus.

„Ja się nigdy na to, żeby polskim rodzinom te pieniądze odebrać, nie zgodzę. Dopóki ta decyzja jest moich rękach, dopóki ja jestem prezydentem, mojego podpisu pod odebraniem świadczeń 500 plus nigdy nie będzie" – ogłosił.

Zdaniem prezydenta w tak trudnych obecnie czasach recesji gospodarczej spowodowanej pandemią koronawirusa świadczenie jest dla rodzin „fundamentem pewności, żeby jakoś przetrwać".

„W dobie, kiedy wielu ludzi obawia się bezrobocia, w dobie, w której wielu ludzi obawia się, że mogą być obniżane wynagrodzenia, w dobie, w której jest tak wiele niepewności – te pieniądze dzisiaj stanowią ten fundament pewności, że będziemy mieli to minimum na to, żeby jakoś przetrwać. I to jest ich rola w ogóle kardynalna w tym momencie" – stwierdził prezydent.

... bogaci mogliby go nie brać

Trudna sytuacja ekonomiczna kraju spowodowała jednak, że prezydent zaapelował do bogatych Polaków, aby sami zrzekli się pobierania świadczenia. „Będę apelował, żeby osoby, którym wystarcza na normalne funkcjonowanie, nie pobierały świadczenia 500 plus. Przynajmniej przez jakiś czas" – mówił w jednym z wywiadów telewizyjnych.

Podnoszone raz na jakiś czas postulaty zwaloryzowania świadczenia nie znajdują zrozumienia u Andrzeja Dudy. Jego zdaniem sam fakt, że od lipca 2019 roku świadczenia jest dostępne dla wszystkich dzieci, bez względu na to, ile zarabiają ich rodzice, zamyka temat.
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Duda deklaruje utrzymanie programów społecznych

Prezydent zapowiedział w programie wyborczym utrzymanie także innych programów społecznych. Chodzi o programy „plusowe", m.in. Dobry Start, czyli wyprawkę 300 złotych dla uczniów, Mama 4 plus – minimalną emeryturę dla kobiet, które nie wypracowały świadczeń, ale wychowały co najmniej czworo dzieci.

Bon wakacyjny

Prezydent prezentuje jako swoją obietnicę wyborczą zapowiadany przez rząd PiS bon wakacyjny i obiecuje go polskim rodzinom w ramach „Karty Rodziny". Bon ma wynieść 500 złotych i być dla wszystkich dzieci, bez kryterium dochodowego rodziców. Zgodnie z deklaracjami rządowymi ma być wydawany już pod koniec lipca.

Nowe emerytury dla kobiet

Wprowadzenie emerytur stażowych, w których liczy się staż pracy, a nie wiek danej osoby, to jedna z głównych obietnic wyborczych Andrzeja Dudy. Jej pierwszy wariant zakłada, że kobieta otrzymywałaby świadczenie po przepracowaniu 35 lat. Oznacza to, że gdyby zaczęła pracować w wieku 20 lat, na emeryturę mogłaby przejść, już mając 55 lat (obecnie jest to 60 lat). W drugim wariancie kobieta przechodziłaby na emeryturę po przepracowaniu 45 lat.

Większy zasiłek dla bezrobotnych

Prezydent obiecał zwiększenie zasiłków dla bezrobotnych. Chce ich podniesienia do – rekordowego jak na europejskie warunki – poziomu 1300 złotych miesięcznie. Dla tych osób, które straciły pracę z powodu pandemii, prezydent proponuje nowe świadczenie w postaci dodatku solidarnościowego w wysokości 1400 złotych. Miałby być wypłacany przez trzy miesiące. Ustawa w tej sprawie już została zaakceptowana przez Sejm.

Karta Rodziny

W ramach deklaracji wyborczych prezydent Duda podpisał „Kartę Rodziny", w której obiecał:
W „Karcie Rodziny" zapisano, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny oraz „brak zgody na adopcję przez pary homoseksualne".

W związku z tym Andrzej Duda wystąpił z inicjatywą zmian w konstytucji i podpisał projekt nowelizacji ustawy zasadniczej, tak aby był w niej zapis zakazujący adopcji dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym.

Duda zadeklarował także ochronę dzieci przed ideologią LGBT. W Karcie jest zapis, że chodzi o „zakaz propagowania ideologii LGBT w instytucjach publicznych", „prawo rodziców do decydowania, w jakim duchu będą kształcić swoje dzieci" oraz „decydujący wpływ rodziców na formę i treść zajęć dodatkowych". Zapisano również, że „to przede wszystkim rodzice są odpowiedzialni za edukację seksualną".

9 miliardów złotych na służbę zdrowia

Urzędujący prezydent obiecał 3 mld złotych na fundusz medyczny leczenia chorób rzadkich oraz 6 mld złotych na Narodową Strategię Onkologiczną.

Powiedział stanowcze „nie" prywatyzacji służby zdrowia i przedstawia się w kampanii jako obrońca powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej. „Potrzebna jest powszechnie dostępna dla wszystkich i dobrze funkcjonująca służba zdrowia. O to walczyłem przez wszystkie lata" – powiedział.

Zapowiedział wdrożenie programu „Nowoczesny szpital powiatowy", mającego rozbudować i zmodernizować ponad 200  szpitali powiatowych.

Szkoły będą modernizowane, a żłobki w każdej gminie

Duda chce kontynuować rządowy plan Funduszu Modernizacji Szkół, który ma objąć kilka tysięcy szkół we wszystkich gminach w Polsce. Przewiduje on przeznaczenie 10 mld złotych na m.in. termomodernizację budynków szkolnych do 2025 roku.

Prezydent zapowiedział także nowelizację prawa oświatowego, tak aby rodzice mieli wpływ na to, jakie organizacje mogą działać w szkole i jakie mogą prowadzić programy.

Chce także ułatwień dla rodziców, którzy prowadzą edukację domową. Ma powstać „Trener zdrowia" – nowy program wychowania fizycznego i zdrowego trybu życia dla najmłodszych do 10. roku życia.

Postuluje powstanie żłobka w każdej gminie, dzięki programowi budowy, remontów i rozbudowy żłobków publicznych.

Czy będzie więcej mieszkań?

Obecny prezydent nie dał jasnej deklaracji na poprawę sytuacji mieszkaniowej dla młodych chcących założyć rodzinę. Wprowadzony przez PiS program Mieszkanie Plus trudno uznać za sukces – po blisko trzech latach jego obowiązywania, wybudowano zaledwie 867 mieszkań (na koniec 2019 roku obiecywano ich 100 tys. w przygotowaniu).

„To jest jeden z trudniejszych programów" – stwierdził Duda. Jego zdaniem trudności nie wynikają z działań władzy, lecz z winy deweloperów i samorządów.

Życiorys Andrzeja Dudy

Andrzej Duda urodził się w Krakowie, ma 48 lat, żonę Agatę Kornhauser-Dudę i 25-letnią córkę Kingę.

Z wykształcenia jest doktorem nauk prawnych. W 1996 roku ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W rządach PiS był wiceministrem sprawiedliwości (2006-2007), a następnie podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (2008-2010). Sprawował także funkcję członka Trybunału Stanu (2007-2011), posła na Sejm (2011-2014) oraz posła Parlamentu Europejskiego (2014-2015).

W 2015 roku pokonał w wyborach prezydenckich urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego i od 6 sierpnia 2015 roku Andrzej Duda jest prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej.

Pasją Dudy jest jazda na nartach oraz czytanie książek. Z ujawnionego oświadczenia majątkowego wynika, że prezydent ma 79-metrowe mieszkanie spółdzielcze własnościowe w Krakowie, działkę, a także apartament o powierzchni 132 metrów kwadratowych w trzymieszkaniowym budynku w Krakowie, na który wziął 497 tysięcy złotych kredytu hipotecznego. Nie wykazał posiadania żadnego auta.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy