zabawy andrzejkowe dla dzieci
fot. AdobeStock

Zabawy andrzejkowe dla dzieci: najlepsze pomysły na andrzejki (wróżby i gry)

Zabawy andrzejkowe to przede wszystkim tajemnicze wróżby, które mają zdradzić przyszłość i odkryć sercowe wybory. Ale nie tylko. Zabawy andrzejkowe to także gry ruchowe, poszukiwanie skarbów, zbieranie cukierków czy pokonywanie toru przeszkód. Zebrałyśmy najlepsze pomysły na to, jak zorganizować andrzejki dla dzieci, by zapewnić im dużo frajdy.
Konsultacja: dr Małgorzata Skura
zabawy andrzejkowe dla dzieci
fot. AdobeStock

Zabawy andrzejkowe nie muszą być trudne w przygotowaniu, ale warto pomyśleć o nich z wyprzedzeniem. Stwórz kilka list – na jednej zanotuj wszystkie wróżby, jakie chcesz zorganizować, na drugiej inne zabawy andrzejkowe, a na trzeciej przekąski, które zaserwujesz. Dzięki temu przyjęcie andrzejkowe dla dzieci na pewno uda się znakomicie.

Zabawy andrzejkowe dla dzieci:

Wróżby na andrzejki dla dzieci

Przyjęcie andrzejkowe bez wróżb nie może się odbyć. Jest wiele ciekawych i zabawnych wróżb dla dzieci, jak np.:

  • ustawianie butów jeden za drugim, by przekonać się, kto pierwszy weźmie ślub,
  • przekłuwanie szpileczką kartonowego serduszka z imionami, by dowiedzieć się, jak będzie miała na imię nasza druga połówka,
  • wróżenie imienia przyszłego partnera z kształtu obierka z jabłka.


Oprócz tego zawsze sprawdza się lanie wosku, które jednak musi odbywać się pod kontrolą dorosłego. Popularne są też inne, nietypowe i śmieszne pomysły na wróżby andrzejkowe dla dzieci. Polecamy wypróbować je wszystkie.

Pamiętaj! Wróżby i zabawy andrzejkowe dla dzieci to dla maluchów po prostu frajda i możliwość spędzenia czasu z najbliższymi. Nie ma sensu bronić dzieciom wróżenia w obawie przed jego rzekomo magicznymi powiązaniami i obcymi wierzeniami. Dzieci chcą się bawić, a andrzejki to świetna okazja.

Gry i zabawy andrzejkowe dla dzieci

Oprócz typowej zabawy we wróżenie możesz przygotować też inne, ciekawe pomysły na andrzejki dla dzieci. Podpowiadamy, co na pewno się sprawdzi:
  1. Poszukiwanie ukrytych w pokoju skarbów (np. słodyczy, małych zabawek albo piłeczek do ping-ponga). Odrobina rywalizacji rozkręci towarzystwo. Postaraj się, aby nie było przegranych: najmłodsze dzieci mogą grać w drużynie z rodzicami. 
  2. Rzucanie piłeczek do wiaderka. Wystarczą trzy piłeczki i sznurek na podłodze, którego nie można przekroczyć. Kto wrzuci trzy piłeczki, wygrywa nagrodę.
  3. Portret mamy. Który maluszek nie zgodzi się namalować tej najpiękniejszej twarzy na świecie? Malowanie może być dobrym odpoczynkiem po zabawach ruchowych. Powieście obrazy na ścianie – wasza impreza andrzejkowa dla dzieci zmieni się w wernisaż.
  4. Dziobiące ptaszki. Rozsyp cukierki w papierkach na dywanie i zachęć dzieci do zbierania. Kto uzbiera najwięcej, ten będzie zwycięzcą. Na szczęście w tej zabawie każdy jest nagrodzony – ma tyle słodyczy, ile zebrał.
  5. Tor przeszkód. Przydadzą się wielkie poduchy, tekturowe pudła, stoliki, pod którymi można się przeciskać. Maluchy mogą się czołgać, przeskakiwać i lawirować między przeszkodami aż do celu (np. do stolika z sokiem).
Uwaga! W andrzejki nie szalej z ilością jedzenia – maluchy wolą się bawić, a nie jeść. Zaplanuj przepisy na andrzejki z głową. Na stole powinny pojawić się oczywiście drobne przekąski, np. kukurydziane chrupki, kruche ciasteczka, cząstki mandarynek oraz suszone owoce, ale warto też przygotować coś pożywniejszego, w razie gdyby któreś dziecko naprawdę zgłodniało. Nie może też zabraknąć picia – przygotuj zapas wody niegazowanej i soków owocowych. Przed przyjęciem koniecznie zapytaj innych rodziców, czy ich pociechy nie mają alergii, i ustal takie menu, które będzie odpowiadało wszystkim.
Zobacz także:
Redakcja poleca: Dzień w klubie malucha - film
Zobacz, jak dzieci spędzają czas w klubiku malucha. Wychowawczyni opowiada o codziennych zajęciach i zabawach dla dzieci.
Konsultacja: dr Małgorzata Skura

pedagog z Katedry Pedagogiki Małego Dziecka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy