Andrzejki dla dzieci
fot. AdobeStock

Andrzejki dla dzieci: wróżby, gry i zabawy andrzejkowe dla dzieci

Przedstawiamy pomysły, jak zorganizować andrzejki dla dzieci, tak, by zapewnić im dużo frajdy i o niczym nie zapomnieć. Przygotowanie wróżb andrzejkowych jest oczywiście najważniejsze, ale warto też pomyśleć o innych zabawach i grach, które umilą dzieciom wspólny czas.
Konsultacja: dr Małgorzata Skura
Andrzejki dla dzieci
fot. AdobeStock

Przyszykowanie andrzejek dla dzieci jest dość czasochłonne, dlatego warto pomyśleć o tym z odpowiednim wyprzedzeniem. Wcześniej stwórz kilka list – na jednej zanotuj wszystkie wróżby andrzejkowe, jakie chcesz przygotować, na drugiej inne zabawy, a na trzeciej przekąski, które zaserwujesz. Dzięki temu łatwiej będzie ci zebrać potrzebne akcesoria i produkty i przyjęcie andrzejkowe dla dzieci na pewno uda się znakomicie! 

Spis treści:

Historia andrzejek dla dzieci

Obecnie andrzejki kojarzą nam się ze świetną zabawą i wróżeniem naszej przyszłości, oczywiście z przymrużeniem oka. Ale historycznie andrzejki traktowane były bardzo poważnie. Wierzono, że właśnie w noc z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię św. Andrzeja, duchy przodków schodzą na ziemię i zdradzają tajemnice matrymonialne. Panny na wydaniu wróżyły więc, głównie z wosku, kiedy i za kogo wyjdą za mąż. Kawalerowie z kolei podobny rytuał wykonywali 4 listopada, czyli w dzień św. Katarzyny. Z czasem jednak zwyczaj Katarzynek zanikł i wszyscy zaczęli obchodzić andrzejki, coraz częściej w celach rozrywkowych.

Wróżby na andrzejki dla dzieci

Nie da się ukryć, że przyjęcie andrzejkowe bez wróżb nie może się odbyć. Jest wiele ciekawych i zabawnych wróżb dla dzieci, jak np. ustawianie butów jeden za drugim, by przekonać się, kto pierwszy weźmie ślub, przekłuwanie szpileczką kartonowego serduszka z imionami, by dowiedzieć się, jak będzie miała na imię nasza druga połówka albo wróżenie imienia przyszłego partnera z kształtu obierka z jabłka. Oprócz tego zawsze sprawdza się lanie wosku, które jednak musi odbywać się pod kontrolą dorosłego. W internecie można znaleźć jeszcze wiele innych, nietypowych i śmiesznych pomysłów na wróżby andrzejkowe dla dzieci. Polecamy wypróbować je wszystkie.

Gry i zabawy andrzejkowe dla dzieci

Oprócz typowej zabawy we wróżenie możesz przygotować też inne, ciekawe pomysły na andrzejki dla dzieci. Podpowiadamy, co na pewno się sprawdzi:
  1. Poszukiwanie ukrytych w pokoju skarbów (np. słodyczy, małych zabawek albo piłeczek do ping-ponga). Odrobina rywalizacji rozkręci towarzystwo. Postaraj się, aby nie było przegranych: najmłodsze dzieci mogą grać w drużynie z rodzicami. 
  2. Rzucanie piłeczek do wiaderka. Wystarczą trzy piłeczki i sznurek na podłodze, którego nie można przekroczyć. Kto wrzuci trzy piłeczki, wygrywa nagrodę.
  3. Portret mamy. Który maluszek nie zgodzi się namalować tej najpiękniejszej twarzy na świecie? Malowanie może być dobrym odpoczynkiem po zabawach ruchowych. Powieście obrazy na ścianie – wasza impreza andrzejkowa dla dzieci zmieni się w wernisaż.
  4. Dziobiące ptaszki. Rozsyp cukierki w papierkach na dywanie i zachęć dzieci do zbierania. Kto uzbiera najwięcej, ten będzie zwycięzcą. Na szczęście w tej zabawie każdy jest nagrodzony – ma tyle słodyczy, ile zebrał.
  5. Tor przeszkód. Przydadzą się wielkie poduchy, tekturowe pudła, stoliki, pod którymi można się przeciskać. Maluchy mogą się czołgać, przeskakiwać i lawirować między przeszkodami aż do celu (np. do stolika z sokiem).
Zobacz także: Zabawy integracyjne dla dzieci: 7 propozycji dla dzieci w różnym wieku

Przekąski na andrzejki dla dzieci

Nie szalej z ilością jedzenia – maluchy wolą się bawić, a nie jeść. Zaplanuj menu na andrzejki z głową. Na stole powinny pojawić się oczywiście drobne przekąski, np. kukurydziane chrupki, kruche ciasteczka, cząstki mandarynek oraz suszone owoce, ale warto też przygotować coś pożywniejszego, w razie gdyby któreś dziecko naprawdę zgłodniało. Nie może też zabraknąć picia, przygotuj zapas wody niegazowanej i soków owocowych. Przed przyjęciem koniecznie zapytaj innych rodziców, czy ich pociechy nie mają alergii, i ustal takie menu, które będzie odpowiadało wszystkim.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Dzień w klubie malucha - film
Zobacz, jak dzieci spędzają czas w klubiku malucha. Wychowawczyni opowiada o codziennych zajęciach i zabawach dla dzieci.
Konsultacja: dr Małgorzata Skura

pedagog z Katedry Pedagogiki Małego Dziecka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy