mama, lekarz, dziecko, dziewczynka, choroba, gabinet

Czy to anemia?

Bladość skóry, osłabienie, brak apetytu, częste infekcje, krwotoki z nosa czy nadmierna senność mogą świadczyć o niedokrwistości u dziecka.
mama, lekarz, dziecko, dziewczynka, choroba, gabinet
Moja 7-letnia córka ostatnio często choruje, łatwo się męczy, narzeka na bóle głowy. Czy to może być anemia. Jak to sprawdzić?

Rzeczywiście bladość skóry, osłabienie, brak apetytu, częste infekcje, krwotoki z nosa czy nadmierna senność mogą świadczyć o niedokrwistości, ale także po prostu o osłabieniu organizmu. Jeśli ma Pani wątpliwości, najlepiej wybrać się do lekarza, który zleci badania krwi.
 
Na tej podstawie stwierdzi, czy te objawy to anemia, oraz określi, co może być jej przyczyną. Jeśli jest to niedobór żelaza w diecie, zapisze preparat w tabletkach lub kroplach. Najlepiej podawać je rano przed śniadaniem, dbając, by dziecko popijało lekarstwa sokiem pomarańczowym lub ciepłą wodą z sokiem z cytryny. Zawierają one dużo witaminy C, która ułatwia przyswajanie żelaza.

Co kilka tygodni należy wykonać kontrolne badania krwi. Gdy wszystko wróci do normy, żelazo trzeba podawać jeszcze przez kilka tygodni. Decyzję o przerwaniu leczenia podejmuje pediatra. Dietę dziecka warto też uzupełniać w produkty bogate w żelazo, np.: mięso, jajka, wątróbkę, fasolę i suszone morele.

Czytaj więcej: Anemia u dziecka

Odpowiada: dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków.


 
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy