GRY
 
 

Ta dieta wyleczy anemię w ciąży!

Każdej przyszłej mamie, także tobie, może przytrafić się anemia. Wyjaśnimy, na czym polega i co robić, by maleństwo w twoim łonie dobrze się rozwijało i urodziło się zdrowe.

jedzenie w ciąży
fot. panthermedia
Anemia często przytrafia się kobietom w ciąży, ponieważ dziecko w łonie mamy wykorzystuje substancje zawarte w jej krwi, żeby budować własny organizm. Mówiąc obrazowo, podczas anemii dochodzi do „rozcieńczenia” krwi – szybciej przybywa osocza niż jej cennych elementów (np. hemoglobiny i żelaza). Niedobór żelaza nasilają też uporczywe wymioty na początku ciąży. Jeśli ciągle czujesz się zmęczona, miewasz duszności, zawroty głowy, masz bladą i suchą skórę, łamliwe włosy, zrób kontrolną morfologię krwi (nie czekaj, aż nadejdzie termin kolejnego rutynowego w ciąży badania), gdyż duża anemia może spowolnić rozwój dziecka.


Co robić w przypadku anemii?

W przypadku niedokrwistości spowodowanej brakiem żelaza będziesz musiała łykać tabletki z tym pierwiastkiem (przepisane przez lekarza, np. Ascofer, Hemofer) oraz stosować dietę. Naprawdę masz szansę poprawić sobie morfologię, odpowiednio modyfikując codzienny jadłospis i wzbogacając go w produkty bogate w żelazo.  
 
Redakcja poleca: Przepis na zupę z buraczkami i fasolką
Zupa z buraczków z fasolką to świetny pomysł Moniki Mrozowskiej na wartościowy obiad bogaty w żelazo i kwas foliowy.

Jaka dieta wyleczy anemię w ciąży?

Przed wszystkim taka, która dostarczy porcję żelaza oraz witamin B6 i C, wspomagających jego przyswajanie. Aby poczuć się lepiej:
  • Jedz czerwone mięso, np. wołowinę. Mięso jest bogatym źródłem żelaza.
  • Pamiętaj, by codziennie w twoim menu znalazły się zielone oraz czerwone warzywa (sałata, brokuły, papryka). Pomoże także picie soku z buraków i z marchwi.
  • Kupuj jajka (najlepiej takie, które na stempelku na skorupce mają pierwszą cyfrę „0” lub „1” – to oznacza, że pochodzą od kur karmionych ekologicznie lub z wolnego wybiegu. I takie są najzdrowsze (a w żółtku na pewno mają dużo żelaza). Sprawdź też: Jakie jajka może jeść kobieta w ciąży?
  • Wprowadź do jadłospisu naturalne środki zakwaszające (cytrusy lub soki z tych owoców, truskawki, jagody, pomidory, maliny), bo poprawiają wchłanianie żelaza.
  • Jeśli łykasz tabletkę z żelazem albo jesz posiłek bogaty w ten pierwiastek, staraj się nie popijać go herbatą, która nie sprzyja wchłanianiu żelaza.
  • Wypróbuj przykładowy jadłospis dla kobiety w ciąży, której brakuje żelaza.

Polecamy przepisy na:
Pesto pietruszkowe - źródło żelaza w ciąży
Szybką sałatkę bogatą w żelazo 

Polecamy:

Ocena (1 ocena)

3.0
Doładuj
Przeładuj