Angelina Jolie
fot. ONS

Angelina Jolie usunęła jajniki

Dwa lata po podwójnej mastektomii, Angelina Jolie zdecydowała się na usunięcie jajników. Dlaczego to zrobiła?
Małgorzata Malinowska
Angelina Jolie
fot. ONS

W ubiegłym tygodniu Angelina Jolie poddała się laparoskopowej obustronnej resekcji jajników. Na jednym z jajników lekarze znaleźli małego guza, na szczęście bez zmian nowotworowych. Teraz aktorka jest poddawana odpowiedniej terapii. O tej decyzji, Angelina Jolie poinformowała w felietonie opublikowanym w "New York Timesie".
- Przez raka straciłam mamę, babcię i ciocię. Chciałam, by kobiety dowiedziały się o takim ryzyku, i obiecałam, że będę się dzieliła przydatnymi informacjami, jeżeli takie się pojawią. Również tymi o prewencyjnym usunięciu jajników i jajowodów. - napisała aktorka.

Aktorka miała 50% ryzyka raka jajników

Dwa lata temy aktorka wykonała prewencyjnie mastektomię obu piersi. - Proste badanie z krwi wykazało, że noszę w sobie mutację genu BRCA1, która dawała mi 87-procentowe ryzyko raka piersi i 50-procentowe ryzyko raka jajników. Straciłam mamę, babcie i ciocię, wszystkie zmarły na raka. Stąd taka decyzja. - napisała Jolie.
Dwa tygodnie temu aktorka dostała telefon od swojego lekarza, który poinformował ją, że chociaż marker CA-125 odpowiedzialny za obecność komórek nowotworowych jest negatywny, to inne markery są podwyższone i wskazują na stan zapalny i zlecił dokładniejsze badania.
- Przeszłam przez coś, przez co, jak sobie wyobrażam, przechodziło tyle kobiet. Powtarzałam sobie, by być spokojną, silną, i że nie ma powodu, dla którego nie miałabym zobaczyć, jak dorastają moje dzieci i poznać wnuków - napisała aktorka.

Dokładniejsze badania, w tym badanie ultradźwiękami i badanie PET/CT na szczęście okazały się negatywne, co uspokoiło aktorkę i mogła ona na spokojnie z lekarzami zastanowić się, jak obniżyć ryzyko zachorowania na raka jajników. Spośród kilu metod, aktorka po konsultacjach z lekarzami wybrała zabieg usunięcia jajników.
- Nie jest łatwo podejmować takie decyzje, ale możliwe jest przejęcie kontroli i otwarta walka z problemami zdrowotnymi. Można szukać porad, dowiadywać się o możliwościach leczenia i podejmować wybory najwłaściwsze dla nas samych. Wiedza to potęga - dodała Angelina Jolie.
Przeczytaj cały felieton Angeliny Jolie dla "New York Timesa"
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Czy decyzja o usunięcia jajników była konieczna?

- To naturalna konsekwencja tamtej operacji. Jeżeli chodzi o predyspozycje do zachorowania na chorobę nowotworową przez osobę, która ma mutację genu BRCA1, ryzyko zachorowania na raka jajnika jest prawie tak samo duże, jak na raka piersi. Dlatego jeżeli Angelina Jolie zdecydowała się na jedną operację, to było kwestią czasu, kiedy przeprowadzi kolejny zabieg w miejscu, gdzie choroba mogłaby się rozwinąć. - powiedział dla "Wyborczej" Aleksander Sacher, chirurg onkolog z gliwickiego Centrum Onkologii.

Zobacz także: Dramat Angeliny Jolie! Przeszła podwójną mastektomię
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy