GRY
 
 

Angielski przy okazji

Wyraz "okazja" nie jest użyty przypadkowo. Raczej chcemy w ten sposób podkreślić, że w metodzie deDOMO, nie robimy lekcji bis w jakiejkolwiek formie.

deDOMO
fot. Panthermedia
Od robienia lekcji są w końcu nauczyciele, a my jako rodzice w ich rolę świadomie nie wchodzimy. Tym bardziej, że nie ma w ogóle takiej potrzeby. Zamiast umawiania się na lekcję (co na wakacjach byłoby tak czy inaczej karkołomne), wykorzystujemy nadarzające się okazje. W deDOMO "okazje" to naturalne konteksty sytuacyjne, bardzo często związane z realizacją jakiejś konkretnej potrzeby dziecka przez rodziców.

Dlaczego to takie ważne?
Dlatego, że my sami jako twórcy i praktycy metody deDOMO wiemy aż nadto dobrze, że lekcje w domu i tak się nie udają, bo przeszkadza... domowe życie: złe samopoczucie, pilna prezentacja na następny dzień, kiepskie ciśnienie, wyjazd służbowy, klasówka z przyrody, itd. itp. Tymczasem deDOMOwe okazje pojawiają się SAME – niesie je samo życie.

W warunkach wakacyjnych to na przykład:
● szukanie dmuchanych zabawek
● przekomarzanie się, co zabrać na urlop
● oczekiwanie na odprawę na lotnisku
● negocjowanie, kiedy zrobimy kolejną przerwę w podróży samochodem
● wybieranie się na plażę czy basen
● wybieranie stolika w restauracji
● ustalanie, co będziemy jedli na kolację
● itd.
Oczywiście lista powyżej nie jest ani zamknięta, ani wyczerpująca. Chodzi tylko o uświadomienie Mamie i Tacie, jak wiele tych okazji może być, jeśli tylko zechcemy je dostrzec i, co ważniejsze, z nich skorzystać.

I co być może najważniejsze, te okazje mają super-ważną cechę: często się powtarzają, tak jak często pojawiają się potrzeby dziecka. A to już pedagogiczny fundament de DOMOwego językowego recyclingu, który z kolei jest gwarancją, że stosowne zwroty nie ulecą natychmiast z pamięci. Oczywiście wakacje czy ferie trwają znacznie krócej niż zwyczajne domowe życie, ale z kolei przeżywamy je bardziej intensywnie, pewne konteksty mają szansę wystąpić w ciągu tych kilkunastu dni naprawdę często. Na tyle czesto, by Mama i Tata (i dzieci także) mogli odczuć magię deDOMO i kontynuować zabawę z angielskim po powrocie do domu, w czym mamy nadzieję pomoże seria Angielski dla rodziców. Dodajmy jeszcze, że deDOMOwe okazje mają jeszcze jedną bardzo pożądaną właściwość, zwłaszcza w czasie krótkiego urlopu: każda z nich trwa bardzo krótko, minutę lub dwie zaledwie.

Więcej na www.dedomo.pl

Redakcja poleca: Czy łatwo jest powrócić do pracy po ciąży? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów, czy powrót do pracy po ciąży jest łatwy. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!

Ocena (0 oceny)

0.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj